اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

اتریوم چیست ؟ ضعف Ethereum نسبت به بیت کوین!

1 314

اتریوم چیست؟ جزئیات آن چیست؟در اين مقاله قرار است به يك دسته از نيازها و سوال‌هايى كه ذهن همه طرفداران ارز ديجيتال از جمله اتريوم را مشغول كرده جواب داده شود. ابتدا به اين سوال پاسخ مى‌دهيم كه اتريوم چيست و بعد از آن به سراغ نحوه استخراج اتريوم، اينكه آيا اتريوم كلاه‌بردارى است يا خير، آيا اتريوم قانونى است يا خير؟ و همچنين قيمت اتريوم و معايب اتريوم مى‌رويم.

ما در مقاله ای جداگانه به صورت کامل به مقایسه بیت کوین و اتریوم گرداخته ایم، شما میتوانید این مطلب ” 15 تفاوت بیت کوین و اتریوم” را مطالعه کنید.

اتریوم چیست؟

اتریم به معنای یک زیر‌ساخت غیر‌متمرکز برای انجام قراردادهای هوشمند است. براى پاسخ به اين سوال كه اتريوم چيست؟ بايد بدانيد: اتریوم، یک شبکه مبتنی بر فناوری بلاک چین، همانند بیت کوین است. غیر متمرکز بودن آن، یعنی کسی به تنهایی مالک آن نیست و افراد حقیقی می‌توانند مالک آن باشند و احتمال هیچگونه دخالت و تقلب در آن وجود ندارد.

هدف ایجاد اتریوم برای این است که افراد برای انجام امور روزمره نیازی به نهادهایی مانند شرکت ها یا بانک ها نداشته باشند. اتریوم رتبه دوم در بازار را دارا است و رتبه اول متعلق به بیت کوین است.

بیت کوین یک شبکه غیر متمرکز مبتنی بر توزیع اطلاعات مربوط به تراکنش های مالی به کامپیوتر های سراسر دنیا به جای سرور های بانکی است و می تواند مستقل از آن ها کار کند. اتریوم یک پله بالاتر از بیت کوین، توانسته علاوه بر توزیع تراکنش های مالی به کامپیوتر های سراسر دنیا، یا استفاده از اجرای نوعی کدهای کامپیوتری، قراردادهای هوشمند نیز در این بستر صورت دهد.

مزایای اتریوم
برای بهتر درک کردن غیر متمرکز بودن شبکه اتریوم، اپلیکیشن های مانند اینستاگرام را در نظر بگیرید که دارای مالکی به نام فیس‌بوک است و این شرکت می‌تواند بر اساس سیاست‌های رفتاری مختص به خود، اقدام به حذف مطالب و یا از ورود افرادی به این شبکه با نام حقیقی خود جلوگیری کند. اما شبکه اتریوم مجزا از این شرکت‌های متمرکز قرار دارد و مالکانش، افراد حقیقی هستند.

0 تا 100 "خرید بیت کوین بدون احراز هویت"

شبکه اتریوم با نماد ETH، توسط ویتالیک بوترین در جولای 2015 معرفی شد. همانطور که گفته شد در بازار کریپتوکارنسی رتبه دوم را در اختیار دارد و علاوه بر ارز دیجیتال، در حوزه ایجاد قرارداد‌های هوشمند نیز کاربرد دارد.

ارز دیجیتال مربوط به اتریوم “اتر” نام دارد که برای انجام فعالیت ها و پرداخت کارمزدها از واحد پولی این شبکه، یعنی اتر استفاده می‌شود که در کیف پول خود در بستر بلاک چین قرار دارد. بلاک چین مربوط به شبکه اتریوم در واقع مانند یک دفترچه یادداشت دیجیتال عمل می‌کند و داده ها را در خود ذخیره سازی می‌کند.

مقایسه اتریوم و بیت کوین

  اتریوم بیت کوین
مخترع بوترین ناکاموتو
زمان معرفی 2015 اوت 2008
اهداف تمرکززدایی در همه چیز پول دیجیتال غیر متمرکز
میزان عرضه بدون محدودیت 21 میلیون واحد
پروتکل اجماع اثبات انجام کار اثبات انجام کار
سخت افزار برای استخراج کارت گرافیک دستگاه ASIC
حریم خصوصی تراکنش های نیمه ناشناس تراکنش های نیمه ناشناس
بستر بلاک چین بله بله
زمان بلاک 14 ثانیه 10 دقیقه
نماد ETH BTC
رتبه در بازلر کریپتوکارنستی دوم اول
الگوریتم ماینینگ یا استخراج ETHASH SAH-256
سرعت تراکنش ها 16 تراکنش در ثانیه 7 تراکنش در ثانیه

در جدول بالا مزايا و معايب اتريوم نسبت به رقيب سرسختش بيت كوين آمده است. يكى از معايب اتريوم نسبت به بيت كوين، زمان بلاك كردن و از ديگر معايب اتريوم رتبه‌اش در بازار كريپتوكارنستى است.

اتریوم بهتر است یا بیت کوین
اما اينها عيب آنچنانى براى اين ارز ديجيتال محسوب نمى‌شود. براى اينكه بيشتر با اتريوم آشنا شويد و بدانيد اتريوم چيست توجه شما را در ذيل به ادامه مطالب و اينكه ايا اتريوم كلاهبردارى است يا خير جلب مى‌كنيم.

قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم

قرارداد های هوشمند در بستر بلاک چین در شبکه اتریوم انجام می‌شود. در واقع با ایجاد کد‌هايی در بستر بلاک چین، می‌توان قرارداد‌هایی هوشمند را اجرا کرد. تفاوت این قرارداد ها با قراردادهای سنتی در این است که پس از اجرای آن توسط افراد دیگر قابل کنترل نخواهد بود.

به‌طور مثال اگر قرارداد خرید یک خودرو به‌ صورت اقساطی را مدنظر قرار دهیم. کد‌های تعریفی می‌توانند به طوری عمل کنند که پس از پرداخت پیش پرداخت، درصورت تاخیر، بطور خودکار میزان اقساط با بهره بالا محاسبه شوند و یا اخطاری برای باز پس‌گیری خودرو صورت گیرد.

اتریوم چیست ؟ ضعف Ethereum نسبت به بیت کوین!

در واقع شبکه اتریوم برای تسهیل در انجام امور و ایجاد قراردادهای مالی مانند بیمه نامه، رای گیری، اجاره نامه و … که امکان تقلب و تغییر پس از اجرای کد وجود ندارد، صورت می‌گیرد. تا اينجاى كار شايد كمى برايتان روشن شده باشد كه اتريوم چيست.

آیا اتریوم کلاهبرداری است؟

اما رسيديم به مهم‌ترين سوال اغلب كاربران، اين كه آيا اتريوم كلاهبردارى است؟ يا اينكه آيا اتريوم قانونى است يا خير؟
همانطور که گفته شد، شبکه اتریوم در بستر بلاک چین، با استفاده از کدهایی قادر به ایجاد قراردادهای هوشمند در زمینه‌های مختلف است. حال این سوال به وجود می‌آید که آیا اتریوم کلاهبرداری است؟

اترویم کلاهبردری است
این شبکه یک نوآوری خلاقانه در عصر تکنولوژی به حساب می‌آید و در هر شبکه ای امکان کلاهبرداری وجود دارد. اما این بدان معنا نیست که شبکه را زیر سوال ببریم و اگر شخصی چنین سخنی بگوید، قطعا از روی عدم شناخت کافی از این شبکه دیجیتال خلاقانه بوده است.
در بستر هر نوع شبکه‌ای امکان ایجاد کلاهبرداری‌هایی نظیر طرح دابل وی، پانزی و … وجود دارند که با محوریت پرداخت سود ثابت، افراد نا آگاه را جذب می‌کنند.

اگر دنبال تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال هستید حتما مطلب ” 10 نرم افزار تحلیل تکنیکال رمزارز” را بخوانید.

همواره طرح هایی مانند دابل وی در صدد خالی کردن جیب افراد نا آگاه هستند. این طرح کلاهبرداری بدین صورت است که به طور مثال شما با پرداخت 0.08 اتر، ملزم به دعوت افراد دیگر در بازه زمانی 64 روزه هستید تا با دعوت آن‌ها اتر پرداختی شما با سود دو برابری به جیب شما برگردد. اما در نهایت با شکست از این سیستم خارج خواهید شد که چیزی جز از دست دادن ثروت شما را در پی ندارد. در واقع این شیوه به طرح پانزی مرسوم است که سود آوری شما به ورود افراد دیگر به این سیستم وابسته است و هیچ فعالیت اقتصادی، انجام نشده است.

حال افرادی که قربانی این کلاهبرداری ها شده‌اند، قطعا این شبکه ها را غیرقانونی و نا‌ امن می‌خوانند و در جواب سوال اینکه آیا اتریوم قانونی است؟ پاسخ منفی خواهند داد. اما باید این واقعیت را قبول کنیم که با یادگیری و آموزش می‌توان در بستر حوزه های دیجیتال، انجام امور خود و اطرافیانمان را تسهیل کنیم. پس اين سوال كه آيا اتريوم قانونى است يا خير برايمان به پاسخى شفاف و درست رسيد.

شبکه اتریوم به وجود آمد تا برای انجام امور زندگی به نهادهایی مانند بانک‌ها و سایر شرکت‌ها نیاز نداشته باشیم و با اتکا به خود، آن‌ها را انجام دهیم.

قیمت اتریوم

در مبحث های قبلی درباره اینکه اتریوم چیست؟ توضیحاتی گفته شد و حالا درباره قیمت اتريم یا همان اتر خواهیم گفت. در ابتدا این را بدانیم که اتریوم در واقع شبکه‌ای است که ارز دیجیتال آن اتر است و اگر جایی راجع به قیمت اتریوم صحبت شد، در واقع منظور، ارز دیجیتال آن یعنی اتر است.

مقایسه اتریوم و بیت کوین

در زمان نگارش این مقاله در آبان 99 ، قیمت اتریوم حدود 470 دلار است. با احتساب دلار 26 هزار تومانی قیمت هر اتر حدود 12 میلیون تومان است. اتریوم با ارزش بازاری 53.4 میلیارد دلار، در رتبه دوم بازار کریپتوکارنسی قرار دارد و حدود 11 درصد از کل بازار را شامل می‌شود.

بازدهی قیمت اتریوم در جدول زیر در بازه بلند مدت (2ساله) آمده است. همچنین می توان گفت که بازدهی قيمت اتریوم از سال 2017 در واقع با احتساب دلار با قیمت روز، حدود 12 برابر شده است و برای پاسخ به سوال اتریوم چیست؟ بهترین پاسخ 12 برابر شدن قیمت در بازه حدود 3 ساله نسبت به رشد قیمت دلار در ایران است.

بازدهی 2 ساله بازدهی سالانه بازدهی 6 ماهه بازدهی  ماهانه
%255 %162 125 % %25

تحلیل نمودار قیمت اتريوم

همانطور که مشخص شده است، نمودار قیمتی اتریوم در تایم فریم روزانه، در 6 ماهه اخیر، بر روی یک خط حمایت قوی( خط آبی رنگ ) قرار گرفته است و تا زمانی که این خط روند صعودی به سمت پایین شکسته نشود، امکان بالاتر رفتن قیمت اتریوم وجود دارد. اما اگر به خط افقی رسم شده(خط سبز رنگ) توجه شود، این را در میابیم که قیمت در سقف قیمتی قبلی خود قرار دارد و درصورت تثبیت بالای 470 دلار، انتظار رشد تا 515-530 دلار را در هدف اول کوتاه مدت داریم.

آیا اتریوم قانونی است؟

پيش‌تر جواب اين سوال كه آيا اتريوم كلاه‌بردارى است؟ را داديم اما الان مى‌خواهيم به اين سوال جواب بدهيم كه آيا اتريوم قانونى است يا خير؟

در تیر ماه سال 1398، وزیر صنعت، معدن و تجارت ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناخت. همچنین خرید و فروش و استخراج آن را قانونی اعلام کرد. حال این ارز دیجیتال می تواند بیت کوین، اتریوم و یا ارزهای دیجیتال دیگر باشد.

 صدور مجوزهای ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال نیز به عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار دارد. نکته قابل ذکر این است که در صورت اعتماد به افرادی ناشناس به خیال پرداخت سود ثابت به شما و یا کار در بستر شرکت‌های هرمی، عواقب آن به عهده خودتان خواهد بود و غیر قانونی است.

آموزش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، بیت کوین بخریم یا اتریوم ؟

وضعیت قانونی قراردهای هوشمند ( smart contrast)، در پلتفرم اتریوم توسط اکثر دولت ها پذیرفته نشده است و می‌تواند برای افراد مشکل ساز شود. اما خرید و فروش ارز دیجیتال اتر بدون مانع و قانونی است. به طور خلاصه در پاسخ به سوال “آیا اتریوم قانونی است؟”، به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت را می توان به عنوان پاسخی مناسب در این زمینه در نظر گرفت.

اگر به دنبال سایت معتبری برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال میگردید حتما مقاله “ لیست 6 سایت معتبر ارزدیجیتال” را مطالعه فرمایید.

معایب اتریوم

هر شبکه ای در بستر دیجیتال علاوه بر مزایایی که دارد، طبیعتاً دارای معایبی هم هست. معایب اتریوم به دلیل تازه وارد بودن آن به بازار کریپتوکارنسی و عدم شناخت کافی افراد از آن است.

 معایب اتریوم به‌طور اختصار عبارت است از:

  • مشکلات عدم پذیرش قراردهای هوشمند به‌صورت قانونی یا حقوقی توسط دولت ها.
  • امکان ایجاد خطا در کد نویسی قرارداد ها وجود دارد و در صورت خطای انسانی، امکان تغییر آن دیگر وجود نخواهد داشت.
  • عدم وجود خدمات ارزان قیمت برای ایجاد کدهای قراردادهای هوشمند توسط افراد حقیقی و عادی.

نحوه استخراج اتريوم

قبل از اينكه بدانيم به چه صورت مى‌توانيم اتريوم ماين كنيم، بايد بدانيم ابزار تنظيم رايانه براى ماينينگ تمام وقت نيازمند چه سخت افزارى هستيم.

براى اين كار دو گزينه وجود دارد:cpu (واحد پردازش مركزى)، كه به معناى استفاده از پردازنده رايانه است و GPU (واحد پردازش گرافيكى).

در نمودار زير سهم هر يك از استخرهاى استخراج اتريوم نمايان شده است كه به كمك آن مى‌توانيد نحوه استخراج اتريوم را تشخيص دهيد. براى اينكه دريابيم نحوه استخراج اتريوم به چه صورت است بايد با توجه به نمودار زير اين مهم را مدنظر داشته باشيد كه دو استخر مهم SPARKPOOL وethermine مجموعا بيش از 50 درصد اتريوم‌ها را استخراج مى‌كنند.

نرم افزار استخراج اتریوم

نرم‌افزار استخراج اتريوم

نحوه استخراج اتريوم تنها خلاصه به سخت افزارها و استخرهاى استخراج نیست. هنگامى‌ كه سخت افزار خود را انتخاب و خريدارى كرديد، نياز به نصب نرم افزار خواهيد داشت كه براى رسيدن  به پاسخ اين سوال كه “چگونه اتريوم ماين كنيم” نزديك‌تر شده‌ايد.

اول از همه به درايورهاى كارت‌هاى گرافيكى خود احتياج داريد كه در وب سايت سازنده كارت گرافيتان مى‌توانيد آن را پيدا كنيد يا آنها را همراه با خريد خود كارت تهيه كنيد. بعد از اين كار بايد يك گروه تنظيم كنيد و آن را به شبكه وصل كنيد. براى به سرانجام رساندن اين كار شما نياز به بارگيرى كل بلاك چين اتريوم داريد، كه در حال حاضر چيزى بالغ بر 20 گيگابايت حجم دارد كه اين مقدار در حال افزايش است.

كاربرانى كه با خط فرمان آشنا هستند مى‌توانند نرم‌افزار geth را روى سيستمشان نصب كنند و سرويس‌هاى ديگرى نيز مانند minergate و ethermine نيز همين فرآيند را پشتيبانى مى‌كنند.

پس از راه‌اندازى و طى اين مراحل، گروه شما به تمامى گروهان موجود متصل شده و اين كار شما را قادر مى‌سازد تا فرآيند ماينينگ را شروع كنيد و علاوه بر اين قراردادهاى هوشمند و برنامه‌هاى غيرمتمركز خود را داشته‎‌باشيد، همچنين تراكنش ها را نيز ارسال كنيد. نحوه استخراج اتريوم در طى همين مراحل خلاصه مى‌شود براى به پايان بردن اين فرآيند نياز است تا اترماينر را نصب كنيد و به تشكيل يك گروه بپردازيد تا در نهايت بتوانيد حسابتان را چك و به كسب درآمد بپردازيد.

بورس یا بیت کوین؟ 12 مورد از ریسک‌های سرمایه‌گذاری روی هرکدام

و در پايان…

در بازارهاى نوين مالى گام اول با اعتبار و گام بعدى با روند صعودى شاخص است، اين دو در كنار هم باعث ايجاد سرمايه و گردش آن و در نهايت منفعت اجتماعى براى افراد و كاربران شبكه‌هاى ارز ديجيتال مى‌باشد. حالا كه جواب اين سوال اتريوم چيست مشخص شده است، مى‌توانيد راجع به فعاليت و سرمايه‌گذارى در آن كمى فكر كنيد.

1 دیدگاه
  1. […] که کمتر کسی به شما درباره اتریوم می گوید حتما مطلب ” اتریوم چیست ” را کامل و با دقت مطالعه […]

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.