اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

اتریوم چیست ؟ ضعف Ethereum نسبت به بیت کوین!

72 529

اتریوم چیست؟ جزئیات آن چیست؟در اين مقاله قرار است به يك دسته از نيازها و سوال‌هايى كه ذهن همه طرفداران ارز ديجيتال از جمله اتريوم را مشغول كرده جواب داده شود. ابتدا به اين سوال پاسخ مى‌دهيم كه اتريوم چيست و بعد از آن به سراغ نحوه استخراج اتريوم، اينكه آيا اتريوم كلاه‌بردارى است يا خير، آيا اتريوم قانونى است يا خير؟ و همچنين قيمت اتريوم و معايب اتريوم مى‌رويم.

ما در مقاله ای جداگانه به صورت کامل به مقایسه بیت کوین و اتریوم گرداخته ایم، شما میتوانید این مطلب ” 15 تفاوت بیت کوین و اتریوم” را مطالعه کنید.

اتریوم چیست؟

اتریم به معنای یک زیر‌ساخت غیر‌متمرکز برای انجام قراردادهای هوشمند است. براى پاسخ به اين سوال كه اتريوم چيست؟ بايد بدانيد: اتریوم، یک شبکه مبتنی بر فناوری بلاک چین، همانند بیت کوین است. غیر متمرکز بودن آن، یعنی کسی به تنهایی مالک آن نیست و افراد حقیقی می‌توانند مالک آن باشند و احتمال هیچگونه دخالت و تقلب در آن وجود ندارد.

هدف ایجاد اتریوم برای این است که افراد برای انجام امور روزمره نیازی به نهادهایی مانند شرکت ها یا بانک ها نداشته باشند. اتریوم رتبه دوم در بازار را دارا است و رتبه اول متعلق به بیت کوین است.

بیت کوین یک شبکه غیر متمرکز مبتنی بر توزیع اطلاعات مربوط به تراکنش های مالی به کامپیوتر های سراسر دنیا به جای سرور های بانکی است و می تواند مستقل از آن ها کار کند. اتریوم یک پله بالاتر از بیت کوین، توانسته علاوه بر توزیع تراکنش های مالی به کامپیوتر های سراسر دنیا، یا استفاده از اجرای نوعی کدهای کامپیوتری، قراردادهای هوشمند نیز در این بستر صورت دهد.

مزایای اتریوم
برای بهتر درک کردن غیر متمرکز بودن شبکه اتریوم، اپلیکیشن های مانند اینستاگرام را در نظر بگیرید که دارای مالکی به نام فیس‌بوک است و این شرکت می‌تواند بر اساس سیاست‌های رفتاری مختص به خود، اقدام به حذف مطالب و یا از ورود افرادی به این شبکه با نام حقیقی خود جلوگیری کند. اما شبکه اتریوم مجزا از این شرکت‌های متمرکز قرار دارد و مالکانش، افراد حقیقی هستند.

0 تا 100 "خرید بیت کوین بدون احراز هویت"

شبکه اتریوم با نماد ETH، توسط ویتالیک بوترین در جولای 2015 معرفی شد. همانطور که گفته شد در بازار کریپتوکارنسی رتبه دوم را در اختیار دارد و علاوه بر ارز دیجیتال، در حوزه ایجاد قرارداد‌های هوشمند نیز کاربرد دارد.

ارز دیجیتال مربوط به اتریوم “اتر” نام دارد که برای انجام فعالیت ها و پرداخت کارمزدها از واحد پولی این شبکه، یعنی اتر استفاده می‌شود که در کیف پول خود در بستر بلاک چین قرار دارد. بلاک چین مربوط به شبکه اتریوم در واقع مانند یک دفترچه یادداشت دیجیتال عمل می‌کند و داده ها را در خود ذخیره سازی می‌کند.

مقایسه اتریوم و بیت کوین

  اتریوم بیت کوین
مخترع بوترین ناکاموتو
زمان معرفی 2015 اوت 2008
اهداف تمرکززدایی در همه چیز پول دیجیتال غیر متمرکز
میزان عرضه بدون محدودیت 21 میلیون واحد
پروتکل اجماع اثبات انجام کار اثبات انجام کار
سخت افزار برای استخراج کارت گرافیک دستگاه ASIC
حریم خصوصی تراکنش های نیمه ناشناس تراکنش های نیمه ناشناس
بستر بلاک چین بله بله
زمان بلاک 14 ثانیه 10 دقیقه
نماد ETH BTC
رتبه در بازلر کریپتوکارنستی دوم اول
الگوریتم ماینینگ یا استخراج ETHASH SAH-256
سرعت تراکنش ها 16 تراکنش در ثانیه 7 تراکنش در ثانیه

در جدول بالا مزايا و معايب اتريوم نسبت به رقيب سرسختش بيت كوين آمده است. يكى از معايب اتريوم نسبت به بيت كوين، زمان بلاك كردن و از ديگر معايب اتريوم رتبه‌اش در بازار كريپتوكارنستى است.

اتریوم بهتر است یا بیت کوین
اما اينها عيب آنچنانى براى اين ارز ديجيتال محسوب نمى‌شود. براى اينكه بيشتر با اتريوم آشنا شويد و بدانيد اتريوم چيست توجه شما را در ذيل به ادامه مطالب و اينكه ايا اتريوم كلاهبردارى است يا خير جلب مى‌كنيم.

قراردادهای هوشمند شبکه اتریوم

قرارداد های هوشمند در بستر بلاک چین در شبکه اتریوم انجام می‌شود. در واقع با ایجاد کد‌هايی در بستر بلاک چین، می‌توان قرارداد‌هایی هوشمند را اجرا کرد. تفاوت این قرارداد ها با قراردادهای سنتی در این است که پس از اجرای آن توسط افراد دیگر قابل کنترل نخواهد بود.

به‌طور مثال اگر قرارداد خرید یک خودرو به‌ صورت اقساطی را مدنظر قرار دهیم. کد‌های تعریفی می‌توانند به طوری عمل کنند که پس از پرداخت پیش پرداخت، درصورت تاخیر، بطور خودکار میزان اقساط با بهره بالا محاسبه شوند و یا اخطاری برای باز پس‌گیری خودرو صورت گیرد.

اتریوم چیست ؟ ضعف Ethereum نسبت به بیت کوین!

در واقع شبکه اتریوم برای تسهیل در انجام امور و ایجاد قراردادهای مالی مانند بیمه نامه، رای گیری، اجاره نامه و … که امکان تقلب و تغییر پس از اجرای کد وجود ندارد، صورت می‌گیرد. تا اينجاى كار شايد كمى برايتان روشن شده باشد كه اتريوم چيست.

آیا اتریوم کلاهبرداری است؟

اما رسيديم به مهم‌ترين سوال اغلب كاربران، اين كه آيا اتريوم كلاهبردارى است؟ يا اينكه آيا اتريوم قانونى است يا خير؟
همانطور که گفته شد، شبکه اتریوم در بستر بلاک چین، با استفاده از کدهایی قادر به ایجاد قراردادهای هوشمند در زمینه‌های مختلف است. حال این سوال به وجود می‌آید که آیا اتریوم کلاهبرداری است؟

اترویم کلاهبردری است
این شبکه یک نوآوری خلاقانه در عصر تکنولوژی به حساب می‌آید و در هر شبکه ای امکان کلاهبرداری وجود دارد. اما این بدان معنا نیست که شبکه را زیر سوال ببریم و اگر شخصی چنین سخنی بگوید، قطعا از روی عدم شناخت کافی از این شبکه دیجیتال خلاقانه بوده است.
در بستر هر نوع شبکه‌ای امکان ایجاد کلاهبرداری‌هایی نظیر طرح دابل وی، پانزی و … وجود دارند که با محوریت پرداخت سود ثابت، افراد نا آگاه را جذب می‌کنند.

اگر دنبال تحلیل تکنیکال ارزهای دیجیتال هستید حتما مطلب ” 10 نرم افزار تحلیل تکنیکال رمزارز” را بخوانید.

همواره طرح هایی مانند دابل وی در صدد خالی کردن جیب افراد نا آگاه هستند. این طرح کلاهبرداری بدین صورت است که به طور مثال شما با پرداخت 0.08 اتر، ملزم به دعوت افراد دیگر در بازه زمانی 64 روزه هستید تا با دعوت آن‌ها اتر پرداختی شما با سود دو برابری به جیب شما برگردد. اما در نهایت با شکست از این سیستم خارج خواهید شد که چیزی جز از دست دادن ثروت شما را در پی ندارد. در واقع این شیوه به طرح پانزی مرسوم است که سود آوری شما به ورود افراد دیگر به این سیستم وابسته است و هیچ فعالیت اقتصادی، انجام نشده است.

حال افرادی که قربانی این کلاهبرداری ها شده‌اند، قطعا این شبکه ها را غیرقانونی و نا‌ امن می‌خوانند و در جواب سوال اینکه آیا اتریوم قانونی است؟ پاسخ منفی خواهند داد. اما باید این واقعیت را قبول کنیم که با یادگیری و آموزش می‌توان در بستر حوزه های دیجیتال، انجام امور خود و اطرافیانمان را تسهیل کنیم. پس اين سوال كه آيا اتريوم قانونى است يا خير برايمان به پاسخى شفاف و درست رسيد.

شبکه اتریوم به وجود آمد تا برای انجام امور زندگی به نهادهایی مانند بانک‌ها و سایر شرکت‌ها نیاز نداشته باشیم و با اتکا به خود، آن‌ها را انجام دهیم.

قیمت اتریوم

در مبحث های قبلی درباره اینکه اتریوم چیست؟ توضیحاتی گفته شد و حالا درباره قیمت اتريم یا همان اتر خواهیم گفت. در ابتدا این را بدانیم که اتریوم در واقع شبکه‌ای است که ارز دیجیتال آن اتر است و اگر جایی راجع به قیمت اتریوم صحبت شد، در واقع منظور، ارز دیجیتال آن یعنی اتر است.

مقایسه اتریوم و بیت کوین

در زمان نگارش این مقاله در آبان 99 ، قیمت اتریوم حدود 470 دلار است. با احتساب دلار 26 هزار تومانی قیمت هر اتر حدود 12 میلیون تومان است. اتریوم با ارزش بازاری 53.4 میلیارد دلار، در رتبه دوم بازار کریپتوکارنسی قرار دارد و حدود 11 درصد از کل بازار را شامل می‌شود.

بازدهی قیمت اتریوم در جدول زیر در بازه بلند مدت (2ساله) آمده است. همچنین می توان گفت که بازدهی قيمت اتریوم از سال 2017 در واقع با احتساب دلار با قیمت روز، حدود 12 برابر شده است و برای پاسخ به سوال اتریوم چیست؟ بهترین پاسخ 12 برابر شدن قیمت در بازه حدود 3 ساله نسبت به رشد قیمت دلار در ایران است.

بازدهی 2 ساله بازدهی سالانه بازدهی 6 ماهه بازدهی  ماهانه
%255 %162 125 % %25

تحلیل نمودار قیمت اتريوم

همانطور که مشخص شده است، نمودار قیمتی اتریوم در تایم فریم روزانه، در 6 ماهه اخیر، بر روی یک خط حمایت قوی( خط آبی رنگ ) قرار گرفته است و تا زمانی که این خط روند صعودی به سمت پایین شکسته نشود، امکان بالاتر رفتن قیمت اتریوم وجود دارد. اما اگر به خط افقی رسم شده(خط سبز رنگ) توجه شود، این را در میابیم که قیمت در سقف قیمتی قبلی خود قرار دارد و درصورت تثبیت بالای 470 دلار، انتظار رشد تا 515-530 دلار را در هدف اول کوتاه مدت داریم.

آیا اتریوم قانونی است؟

پيش‌تر جواب اين سوال كه آيا اتريوم كلاه‌بردارى است؟ را داديم اما الان مى‌خواهيم به اين سوال جواب بدهيم كه آيا اتريوم قانونى است يا خير؟

در تیر ماه سال 1398، وزیر صنعت، معدن و تجارت ارزهای دیجیتال را به رسمیت شناخت. همچنین خرید و فروش و استخراج آن را قانونی اعلام کرد. حال این ارز دیجیتال می تواند بیت کوین، اتریوم و یا ارزهای دیجیتال دیگر باشد.

 صدور مجوزهای ماینینگ یا استخراج ارزهای دیجیتال نیز به عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت قرار دارد. نکته قابل ذکر این است که در صورت اعتماد به افرادی ناشناس به خیال پرداخت سود ثابت به شما و یا کار در بستر شرکت‌های هرمی، عواقب آن به عهده خودتان خواهد بود و غیر قانونی است.

آموزش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، بیت کوین بخریم یا اتریوم ؟

وضعیت قانونی قراردهای هوشمند ( smart contrast)، در پلتفرم اتریوم توسط اکثر دولت ها پذیرفته نشده است و می‌تواند برای افراد مشکل ساز شود. اما خرید و فروش ارز دیجیتال اتر بدون مانع و قانونی است. به طور خلاصه در پاسخ به سوال “آیا اتریوم قانونی است؟”، به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتال توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت را می توان به عنوان پاسخی مناسب در این زمینه در نظر گرفت.

اگر به دنبال سایت معتبری برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال میگردید حتما مقاله “ لیست 6 سایت معتبر ارزدیجیتال” را مطالعه فرمایید.

معایب اتریوم چیست؟

هر شبکه ای در بستر دیجیتال علاوه بر مزایایی که دارد، طبیعتاً دارای معایبی هم هست. معایب اتریوم به دلیل تازه وارد بودن آن به بازار کریپتوکارنسی و عدم شناخت کافی افراد از آن است.

 معایب اتریوم به‌طور اختصار عبارت است از:

 • مشکلات عدم پذیرش قراردهای هوشمند به‌صورت قانونی یا حقوقی توسط دولت ها.
 • امکان ایجاد خطا در کد نویسی قرارداد ها وجود دارد و در صورت خطای انسانی، امکان تغییر آن دیگر وجود نخواهد داشت.
 • عدم وجود خدمات ارزان قیمت برای ایجاد کدهای قراردادهای هوشمند توسط افراد حقیقی و عادی.

نحوه استخراج اتريوم

قبل از اينكه بدانيم به چه صورت مى‌توانيم اتريوم ماين كنيم، بايد بدانيم ابزار تنظيم رايانه براى ماينينگ تمام وقت نيازمند چه سخت افزارى هستيم.

براى اين كار دو گزينه وجود دارد:cpu (واحد پردازش مركزى)، كه به معناى استفاده از پردازنده رايانه است و GPU (واحد پردازش گرافيكى).

در نمودار زير سهم هر يك از استخرهاى استخراج اتريوم نمايان شده است كه به كمك آن مى‌توانيد نحوه استخراج اتريوم را تشخيص دهيد. براى اينكه دريابيم نحوه استخراج اتريوم به چه صورت است بايد با توجه به نمودار زير اين مهم را مدنظر داشته باشيد كه دو استخر مهم SPARKPOOL وethermine مجموعا بيش از 50 درصد اتريوم‌ها را استخراج مى‌كنند.

نرم افزار استخراج اتریوم

نرم‌افزار استخراج اتريوم

نحوه استخراج اتريوم تنها خلاصه به سخت افزارها و استخرهاى استخراج نیست. هنگامى‌ كه سخت افزار خود را انتخاب و خريدارى كرديد، نياز به نصب نرم افزار خواهيد داشت كه براى رسيدن  به پاسخ اين سوال كه “چگونه اتريوم ماين كنيم” نزديك‌تر شده‌ايد.

اول از همه به درايورهاى كارت‌هاى گرافيكى خود احتياج داريد كه در وب سايت سازنده كارت گرافيتان مى‌توانيد آن را پيدا كنيد يا آنها را همراه با خريد خود كارت تهيه كنيد. بعد از اين كار بايد يك گروه تنظيم كنيد و آن را به شبكه وصل كنيد. براى به سرانجام رساندن اين كار شما نياز به بارگيرى كل بلاك چين اتريوم داريد، كه در حال حاضر چيزى بالغ بر 20 گيگابايت حجم دارد كه اين مقدار در حال افزايش است.

كاربرانى كه با خط فرمان آشنا هستند مى‌توانند نرم‌افزار geth را روى سيستمشان نصب كنند و سرويس‌هاى ديگرى نيز مانند minergate و ethermine نيز همين فرآيند را پشتيبانى مى‌كنند.

پس از راه‌اندازى و طى اين مراحل، گروه شما به تمامى گروهان موجود متصل شده و اين كار شما را قادر مى‌سازد تا فرآيند ماينينگ را شروع كنيد و علاوه بر اين قراردادهاى هوشمند و برنامه‌هاى غيرمتمركز خود را داشته‎‌باشيد، همچنين تراكنش ها را نيز ارسال كنيد. نحوه استخراج اتريوم در طى همين مراحل خلاصه مى‌شود براى به پايان بردن اين فرآيند نياز است تا اترماينر را نصب كنيد و به تشكيل يك گروه بپردازيد تا در نهايت بتوانيد حسابتان را چك و به كسب درآمد بپردازيد.

بورس یا بیت کوین؟ 12 مورد از ریسک‌های سرمایه‌گذاری روی هرکدام

و در پايان…

در بازارهاى نوين مالى گام اول با اعتبار و گام بعدى با روند صعودى شاخص است، اين دو در كنار هم باعث ايجاد سرمايه و گردش آن و در نهايت منفعت اجتماعى براى افراد و كاربران شبكه‌هاى ارز ديجيتال مى‌باشد. حالا كه جواب اين سوال اتريوم چيست مشخص شده است، مى‌توانيد راجع به فعاليت و سرمايه‌گذارى در آن كمى فكر كنيد.

72 دیدگاه ها
 1. رمز ارز استلار| صفر تا صد رمز ارز لومن يا استلار (xlm) - خرید بیت کوین در ایران

  […] که کمتر کسی به شما درباره اتریوم می گوید حتما مطلب ” اتریوم چیست ” را کامل و با دقت مطالعه […]

 2. izle می گوید

  You are my inspiration , I have few web logs and very sporadically run out from to brand. Sharity Garik Puduns

 3. filmi izle می گوید

  I like this web site very much so much superb info . Susan Merell Gagliano

 4. free porn می گوید

  Absolutely, wonderful meal and great community spirit. I plan to share with many of my friends for next months event. Violetta Berty Orva

 5. 7 kogus می گوید

  Good response in return of this difficulty with solid arguments and telling all concerning that. Magdalena Rafi Ebeneser

 6. dublaj می گوید

  Your post is a different look at an old issue. Thank you! I will be sharing this! Tabbitha Burton Galvan

 7. movies می گوید

  Asking questions are in fact fastidious thing if you are not understanding something fully, except this article presents nice understanding even.| Vilhelmina Ulrick Tuneberg

 8. yabanci می گوید

  I like it whenever people come together and share views. Great website, keep it up! Leonanie Feodor Liliane

 9. movie online می گوید

  Thanks for your marvelous posting! I really enjoyed reading it, you might be a great author. Bree Lombard Lustick

 10. access می گوید

  bonjour. J aimerais postuler pour un poste dans l humanitaire pour la thailande. Merci Debi Dave Shimberg

 11. movies می گوید

  I was suggested this website by way of my cousin. I am now not certain whether this submit is written through him as nobody else recognise such specific approximately my difficulty. Violette Kev Cima

 12. online می گوید

  Jim, here are a couple other geeky blogs that I follow which you would probably enjoy! Wilhelmine Estevan Dorinda

 13. altyazili می گوید

  I as well as my guys have been digesting the nice information from your web page while the sudden came up with a horrible feeling I had not expressed respect to the site owner for those secrets. Most of the women came certainly joyful to read them and have now sincerely been making the most of these things. Many thanks for actually being very kind and for having this form of high-quality ideas most people are really desperate to discover. My personal sincere regret for not expressing gratitude to you sooner. Ashia Kalil Thistle

 14. dublaj می گوید

  Yes I love the finish and quality of the polishes. They dry quick too! Rosette Phip Heigho

 15. dublaj می گوید

  This paragraph will assist the internet people for setting up new webpage or even a blog from start to end. Latrina Dallas Atalaya

 16. tek part می گوید

  There is a critical shortage of informative articles like this. Rina Henry Crutcher

 17. torrent می گوید

  check beneath, are some completely unrelated web sites to ours, on the other hand, they may be most trustworthy sources that we use Marillin Quentin Milena

 18. watch می گوید

  I will immediately grasp your rss feed as I can not to find your email subscription hyperlink or e-newsletter service. Do you have any? Please let me recognise so that I may subscribe. Thanks. Hyacinthia Yvor Anatol

 19. diziler می گوید

  How about several approaches at the same time? With the ability to discard some on the way? Jillayne Onfroi Audre

 20. filmkovasi می گوید

  DE IGUAL MANERA ME PASA, SOLUCIONAS TU PROBLEMA? COMO LO HICISTE? Sigrid Herbie Litton

 21. aksiyon می گوید

  When making a shot remember that wider is better than higher. Albertine Percy Lenni

 22. erotik می گوید

  Very good article! We are linking to this particularly great post on our site. Keep up the good writing. Melantha Nataniel Jordanson

 23. erotik می گوید

  Reading your posts are helping me out so much with understanding my daughter. She does the same thing when it comes to buying her things. She always looks at the price and worries that I am spending to much money on things for her even if it is just a simple candy bar. Nikolia Conn Krysta

 24. turkce می گوید

  I was searching everywhere for something like this! Amalle Elbert Wolfe

 25. turkce می گوید

  Greetings! Very useful advice in this particular post! It is the little changes that make the greatest changes. Thanks for sharing! Mireielle Gawen Fablan

 26. turkce می گوید

  I keep listening to the newscast lecture about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site to get one. Could you tell me please, where could i get some? Elicia Davidson Goldston

 27. turkce می گوید

  There is definately a lot to know about this topic. I love all of the points you made. Lorain Johnnie Harday Ella Anton Arathorn

 28. turkce می گوید

  After I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Thanks. Valaree Jae Maryly

 29. turkce می گوید

  Wonderful article! We will be linking to this particularly great post on our site. Keep up the great writing. Dominga Gustaf Tricia

 30. turkce می گوید

  Thank you very much for helping me. I love sucking dick btw hmu Perle Massimiliano Emili

 31. turkce می گوید

  Hi, its good piece of writing about media print, we all understand media is a enormous source of data.| Cleopatra Adolf Jefferey

 32. turkce می گوید

  Great site. Plenty of helpful info here. I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious. And obviously, thank you in your sweat! Heddi Alasteir Melamed

 33. turkce می گوید

  Bedankt voor de link. Niet iedereen kan dure balletkleding betalen, ik zocht op goedkope balletkleding en ik kwam hierop uit. Mijn dochters zitten sinds kort op ballet en ik wil ze wel in echte balletkleding laten lopen. Is echt zo sneu als ze in een gympakje moeten van Bristol. Die winkel is een aanrader, echt veel goedkoper dan bij ons in het dorp. Maybelle Stanwood Edgard

 34. turkce می گوید

  Yes! Love this! Needs to be talked about more! Thank you! Crystal Traver Fagan

 35. turkce می گوید

  Wow, great article post. Really looking forward to read more. Fantastic. Bert Cass Pinkerton

 36. turkce می گوید

  Thanks-a-mundo for the blog post. Thanks Again. Awesome. Madelle Raimundo Isbel

 37. turkce می گوید

  Looking forward to reading more. Great blog article. Much thanks again. Great. Marcelline Beltran Farnham

 38. turkce می گوید

  Card can be found and accurately PS4 and Xbox vs. Dosi Pacorro Essy Calida Raff Piper

 39. turkce می گوید

  After looking into a handful of the blog posts on your website, I truly like your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future. Please visit my web site too and tell me your opinion. Beatrisa Titos Beckerman

 40. turkce می گوید

  I visited various web pages except the audio quality for audio songs current at this site is genuinely excellent. Minnaminnie Shae Kovar Fredrika Corny Francisca

 41. turkce می گوید

  Thanks so much Sarah. This is just the toughest phase for me and there is no rule book. Marne Gerhard Merdith

 42. turkce می گوید

  There is definately a lot to know about this subject. I love all of the points you made. Helaina Fraser Tillio

 43. turkce می گوید

  Excellent article. I will be going through some of these issues as well.. Giselle Dante Crosley

 44. turkce می گوید

  I am so grateful for your article post. Much thanks again. Really Great. Lynnett Goran Leor

 45. turkce می گوید

  I really appreciate you read all of it. Thank you so much for your time and interest. Stay blessed. Missie Morry Jacki

 46. turkce می گوید

  After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Thanks! Shaylyn Hashim York

 47. turkce می گوید

  of course like your web-site but you have to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to tell the truth nevertheless I will certainly come back again. Lona Damian Graybill

 48. turkce می گوید

  Pizza! YUM. Found you over at WIcked Awesome Wed. I am co-hosting Tasty Tuesdays this week and would love for you to link up this recipe. Clarisse Jarrid Joelly

 49. turkce می گوید

  the specs are all good but the only thing i want to know is that if it can support external mic through the micro usb? Berte Gaylor Walliw

 50. turkce می گوید

  My partner and I stumbled over here by a different web address and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page yet again. Tova Bobby Kacie

 51. turkce می گوید

  The subsequent time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as a lot as this one. I imply, I know it was my choice to read, but I really thought youd have one thing interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you can fix in the event you werent too busy searching for attention. Daile Dalt Hester

 52. turkce می گوید

  After looking into a few of the blog posts on your site, I truly appreciate your technique of blogging. I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my web site as well and let me know your opinion. Mirna Merell Hoffarth

 53. erotik می گوید

  Howdy, I believe your web site could possibly be having internet browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Other than that, excellent blog! Timmi Job Arlo

 54. erotik می گوید

  You have brought up a very excellent points , thanks for the post. Lanita Aland Micco

 55. erotik می گوید

  I am pleased that I observed this web site, exactly the right info that I was looking for! Kirsten Rab Thorlie

 56. erotik می گوید

  Excellent, what a website it is! This web site provides useful data to us, keep it up. Jourdan Carolus Rockefeller Neilla Yancey Jaynes

 57. erotik می گوید

  I do like the way you have presented this specific difficulty plus it really does supply me personally some fodder for consideration. Nonetheless, through what I have personally seen, I just trust as other feedback pack on that people today continue to be on issue and not embark on a tirade of some other news du jour. Yet, thank you for this excellent piece and whilst I can not really agree with it in totality, I value the standpoint. Merridie Peirce Free

 58. erotik می گوید

  Hi there. I found your website via Google whilst looking for a related subject, your site got here up. It seems good. I have bookmarked it in my google bookmarks to visit then. Retha Barton Durtschi

 59. erotik می گوید

  What i do not realize is in reality how you are now not actually a lot more well-preferred than you might be right now. Siobhan Les Woermer

 60. turkce می گوید

  If you are going to visit Rome, try also taking train trips to Tuscany & Venice. It is a great way to explore Italy. Check out Firenze, Venezia, Perrugia and more. If you are going to visit Italy, try spending 2-3 weeks there & maintain a relaxed pace. Do not be like the busy tourists that have a check list & want to get everything done like a homework. Remember, you are on a vacation & that, YOU set the pace of relaxation & what you want to do! RELAX & RECHARGE. Klarrisa Farr Landel

 61. erotik می گوید

  whoah this weblog is magnificent i like reading your posts. Keep up the great work! You realize, a lot of persons are looking around for this information, you could help them greatly. | Lorne Brock Roman

 62. erotik می گوید

  You ought to take part in a contest for one of the highest quality websites on the internet. I most certainly will recommend this blog! Coral Jessey Abdulla

 63. turkce می گوید

  Hello there. I found your site via Google whilst searching for a related topic, your web site came up. It appears to be good. I have bookmarked it in my google bookmarks to come back then. Alessandra Leif Stephens

 64. turkce می گوید

  Very nice post. I certainly appreciate this website. Thanks! Kevina Skyler Yetac

 65. 샌즈카지노 می گوید

  Maam and sir can u send ur full reviewer. Pls email or u can txt me if meron na 09363968291.thank u very much. GBU. Nalani Hillyer Buckie

 66. erotik می گوید

  I dugg some of you post as I cogitated they were extremely helpful handy Nadean Ilaire Florie

 67. erotik می گوید

  Yay google is my king aided me to find this outstanding internet site! Tami Kevin Malynda

 68. 샌즈카지노 می گوید

  Unbearably itchy skin is a very common eczema symptom, but scratching only makes the skin condition worse and invites infection. Melloney Cad Lux Anni Bev Cato

 69. 샌즈카지노 می گوید

  I need to to thank you for this good read!! I certainly loved every bit of it. I have you bookmarked to check out new stuff you post? Marcela Ban Boothman

 70. erotik می گوید

  I used to be able to find good info from your content. Greer Alvy Weixel

 71. erotik می گوید

  I used to be able to find good advice from your blog articles. Aubrey Ximenez Gottuard

 72. erotik می گوید

  What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity about unpredicted feelings. Etheline Gael Jensen

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.