اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

مصرف برق شبکه بیت کوین و مشکلات زیست محیطی

1 294

آیا مصرف برق شبکه بیت کوین بالاست؟

شاید خبرهایی درباره ی میزان مصرف برق شبکه بیت کوین را شنیده باشید. در این خبر ها معمولا میزان مصرف برق این شبکه با چیز های مختلفی مثل تعداد خانوار های آمریکایی که همین قدر برق مصرف میکنند یا مصرف برق یک کشور کوچک مقایسه میشود. اگر بدنبال جواب سریع در این باره هستید باید به شما بگوییم بلی میزان مصرف برق شبکه بیت کوین بالا می باشد و نیاز به منابع زیادی دارد 

اکثر این خبرها جوری نوشته شده اند که در آخر شما را به این نتیجه برسانند که شبکه ی بیت کوین برای محیط زیست مضر است. نویسندگان این خبرها به این نکته توجه نمیکنند که اساسا هر چیزی که پول تولید میکند انرژی مصرف میکند. این حجم از مصرف انرژی نشانه ی ارزشمند بودن بیت کوین و کارایی آن است و به علت قیمت بالای ارز دیجیتال علاقه مندان زیادی را به سوی خود کشیده که همین موضوع باعث مصرف بالای برق در آن شده است.

از سوی دیگر، مصرف برق و اثر بد آن روی محیط زیست، به علت سوزاندن سوخت های فسیلی است. اگر تکنولوژی در بخش انرژی هنوز آنقدر پیشرفت نکرده که بتواند از انرژی های پاک بهره ی کافی را با قیمت مناسب بگیرد و به سوزاندن سوخت های فسیلی پایان دهد، مشکل در آن بخش است نه در شبکه ی بیت کوین.

مصرف برق بیت کوین دقیقاً چقدر است؟ 

به هر حال فرقی نمی‌کند که از نظر ما سوخت‌های فسیلی برای محیط زیست مخرب‌تر باشند یا مصرف برق شبکه بیت کوین منجر به گرم شدن زمین بشود. در هر صورت اگر قصد داشته باشید بیت کوین استخراج کنید، یکی از موضوعاتی که باید در نظر بگیرید میزان مصرف برق دستگاه بیت کوین است. که این میزان بسیار بالا می باشد و هزینه گزافی را بر هزینه های شما می افزاید

مصرف برق شبکه بیت کوین

حقیقت این است که شما باید در ازای مصرف برق دستگاه بیت کوین خود، پول برق بپردازید. این هزینه جدای از هزینه مصرف اینترنت بیت کوین است.

7 قدم تا " انتقال بیت کوین به حساب بانکی " + عکس

یعنی اگر قصد دارید به کمک دستگاه‌های ماینر اقدام به استخراج بیت کوین کنید، می‌بایست هزینه گزافی که سر ماه بابت مصرف برق و اینترنت باید پرداخت کنید را نیز در نظر داشته باشید.

پس از محاسبه مصرف برق برای ماینینگ و تخمین تعداد بیت کوین‌هایی که ممکن است در عرض یک ماه استخراج کنید، می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا استخراج بیت کوین کار مقرون به صرفه‌ای هست یا خیر؟

جالب است بدانید که در ایران هزینه برق از بسیاری از کشورهای جهان پایین‌تر است. همچنین در برخی از شهرها و همه روستاها انرژی برق ارزان‌تر از شهرهای بزرگ و مراکز استان‌ها است. به همین دلیل مدتی است که مزارع استخراج بیت کوین که با برق صنعتی روستایی یا کشاورزی انرژی مورد نیاز خود را تأمین می‌کنند، اکنون در حال فعالیت هستند.

برق بیت کوین چیست؟

اگر بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که برق بیت کوین چیست؟ باید بگوییم که این در واقع یک غلط مصطلح است که بین ماینرهای بیت کوین زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در واقع منظور از برق بیت کوین میزان برق مورد نیاز دستگاه‌های ماینری است که بیت کوین استخراج می‌کنند.

 مصرف برق شبکه بیت کوین چیست

چرا مصرف برق بیت کوین بالاست؟

همان‌طور که می‌دانید بیت کوین یک ارز دیجیتالی غیر متمرکز است. به این معنی که تراکنش‌های شبکه بیت کوین در هیچ بانک واسطی انجام نمی‌شود.

خود کاربران بیت کوین هستند که باید دستگاه‌های پردازنده خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار دهند تا تراکنش‌های مربوط به آن را انجام دهند.

برای این‌که تراکنش‌های شبکه بیت کوین در امنیت کامل انجام شوند، رمز گذاری می‌شوند. کار ماینرها این است که این رمزها را، که تراکنش به تراکنش سخت‌تر و پیچیده‌تر می‌شوند، شکسته و تراکنش داخل آن را انجام دهند.

7 مورد از مزایا و معایب استخراج بیت کوین که به شما نمی‌گویند!

ماینرها در ازای شکستن رمز تراکنش‌ها، 12.5 بیت کوین به عنوان جایزه یا کارمزد دریافت می‌کنند.

حالا دوباره به این پرسش باز‌ می‌گردیم که چرا مصرف برق شبکه بیت کوین بالاست؟ پاسخ در همان سختی رمز تراکنش‌ها است. در واقع دستگاه‌های ماینر باید مجهز به پردازنده‌های بسیار دقیق و پرقدرتی باشند که قادر به باز کردن رمز بلوک‌های بیت کوینی باشد. بنابراین به انرژی برق زیادی نیاز دارند تا قادر به کار کردن باشند.

دلیل دیگر مصرف بالای برق بیت کوین، نیاز مبرم به دستگاه‌های خنک کننده است که بتوانند پردازنده و ماینرها را خنک نگاه دارد تا در اثر فشار محاسبات داغ نکنند. به همین دلیل است که مصرف برق شبکه بیت کوین بالاست.

مصرف برق ماینر بیت کوین چند آمپر است؟

دستگاه‌های ماینر مختلفی در بازار وجود دارند که میزان برق مصرفی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. بدیهی است که هر چه دستگاه ماینر پرقدرت‌تر باشد، توان بالاتری در یافتن بلوک‌های بیت کوینی و انجام تراکنش آن‌ها دارد. اما همین قدرت بالاتر تأثیر مستقیمی روی میزان برقی مصرفی آن دارد.

چرا مصرف برق شبکه بیت کوین بالاست

به طور مثال یکی از معروف‌ترین دستگاه‌های ماینری که در ایران وجود دارد، ماینر ASIC مدل Antminer S9j است.

میزان برق مصرفی این دستگاه 1350 وات است. حالا این عدد را با توان مصرفی دستگاه‌های زیر مقایسه کنید:

مخلوط کن معمولی : 350 وات
لپ تاپ معمولی : 50 وات

کاملاً مشخص است که استفاده از یک دستگاه ماینر تا چه اندازه میزان مصرف برق را افزایش خواهد داد. البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که محال است تنها با یک دستگاه ماینر بتوان بیت کوین استخراج کرد.

 مزارع استخراج بیت کوین که بالاتر در مورد آن‌ها سخن گفتیم، گاهی چند صد یا چند هزار دستگاه ماینر دارند. بنابراین به راحتی می‌توان محاسبه کرد که میزان مصرف برق شبکه بیت کوین تا چه اندازه زیاد است. و در ادامه هزینه‌ای که برای استخراج بیت کوین باید پرداخت شود، به طور تخمینی و میانگین چقدر خواهد بود.

کیف پول دیجیتال چیست؟ (Digital Currency Wallet) 3 نوع والت

اکنون با توجه به مطالب گفته شده اگر تصمیم دارید به کمک دستگاه‌های ماینر بیت کوین استخراج کنید، باید به جز هزینه خرید ماینر پرقدرت به فکر محاسبه مصرف برق برای ماینینگ نیز باشید.

همچنین در نظر بگیرید که مصرف اینترنت بیت کوین نیز بالا است. بنابراین باید بتوانید در ماه چندین بیت کوین استخراج کنید تا بتوانید علاوه بر پوشش هزینه‌های برق و اینترنت مصرفی، به سود چشمگیری هم دست پیدا کنید.

 

 

1 دیدگاه
  1. Nisstobdho می گوید

    Great Project

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.