نخستین باری که بیت کوین در یک معامله به کار رفت، برای خرید ۲ پیتزا بود. این ۲ پیتزا به مبلغ ده هزار بیت کوین خریده شدند. این معامله در سال ۲۰۱۰ انجام شد که اگر قیمت هر بیت کوین را در آن زمان حساب کنید، کمتر از ۱ سنت میشود. با قیمت امروز بیت کوین (آوریل ۲۰۱۹) برای این ۲ پیتزا ۵۰ میلیون دلار پول داده شده است. ولی چرا قیمت بیت کوین این همه افزایش داشته است؟

سرمایه گذاری در بیت کوین

🔹 پس از به وجود آمدن بیت کوین، آهسته آهسته کاربرد هایی هم برای آن پیدا شد. مثلا در آغاز، خریداران و فروشندگان مواد مخدر و کالاهای ممنوعه که به دنبال راهی غیر قابل کنترل برای انجام تراکنش مالی روی اینترنت بودند، شروع به استفاده از آن کردند. این استفاده باعث شد تا کم کم قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند چون تقاضا برای آن پیش آمده بود.

🔹 یکی دیگر از عواملی که باعث افزایش قیمت بیت کوین شد، هجوم سرمایه گذاران به آن بود. آن ها که ارزش بیت کوین را درک کردند، با خرید حجم زیادی از بیت کوین های موجود، موج دیگری از افزایش قیمت را پیش آوردند.

🔹 در بازار، عرضه و تقاضا قیمت را تعیین میکند. از آنجا که آهسته آهسته تقاضا برای بیت کوین افزایش یافت، قیمت آن هم بالا و بالاتر رفت. ولی از آنجا که بیت کوین همواره با نرخ ثابتی استخراج میشود (که آن هم تقریبا هر ۴ سال نصف میشود) افزایش عرضه ای رخ نمیدهد و افزایش تقاضا تنها باعث افزایش قیمت میشود. همچنین نه تنها افزایش عرضه ای رخ نمیدهد، بلکه با کاهش عرضه هم روبرو هستیم که خود به تنهایی میتواند باعث افزایش قیمت بیت کوین شود.

🔹 قیمت بیت کوین همیشه یکنواخت و افزایشی نبوده است. در زمان هایی هم کاهش شدید داشته است. مثلا پس از آن که در پایان سال ۲۰۱۷ به نزدیک ۲۰ هزار دلار رسید، به تدریج قیمت آن کاهش پیدا کرد تا در پایان سال ۲۰۱۸ به نزدیک ۳۲۰۰ دلار رسید. برخی با فروش به موقع سود بسیاری بدست آوردند و برخی هم با فروش بد موقع ضرر بزرگی کردند.

🔹 ولی اگر به بیت کوین به چشم یک سرمایه گذاری بلند مدت نگاه کنید، بسیار سود آور است. دلایلی که چرا ارزش بیت کوین بالا می رود را بخوانید.

🔹 اگر نمودار قیمت بیت کوین را نگاه کنید، بالا و پایین های بسیاری را میبینید. پیدا کردن مناسب ترین زمان برای خرید کاری بسیار دشوار است و هیچ کس نمیتواند با قطعیت بگوید که چه زمانی مناسب است. ولی چیزی که میتوان در نمودار های قیمت به آن توجه کرد، بازه های زمانی است.

🔹 اگر شما این نمودار ها را ببینید و فرض کنید که حتی در بدترین زمان ممکن در گذشته بیت کوین خریده اید، هیچ دوره ای که بیش از ۴ سال باشد پیدا نمیکنید که قیمت آن چند برابر نشده باشد. یعنی اگر بیت کوین بخرید و برای زمان بلندی مثلا بیش از ۴ سال نگه دارید، به احتمال زیاد سود سرشاری به دست میاورید. این ۴ سال آن دوره ی نصف شدن عرضه ی بیت کوین را در بر میگیرد که میتواند سرمایه گذاری شما را کم ریسک تر بکند.

اگر هنوز کیف پولی ندارید، در سایت KeepChange.io یک کیف پول بسازید. با این کار یک جایزه کوچک هم دریافت میکنید و سپس میتوانید در صورت تمایل از دیگران بیت کوین بخرید یا بیت کوین خود را به آن ها بفروشید.


این نوشته به منظور راهنمایی و مشاوره در سرمایه گذاری و بازرگانی نیست و تنها بیانگر دیدگاه های نویسنده است. همیشه پیش از هر گونه سرمایه گذاری، خودتان به شکل مستقل تحقیق و نتیجه گیری کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *