اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

اصول اولیه بیت کوین و بیش از 16 حقیقت جالب که باید در مورد آن بدانید

7 517

بی‌تردید یکی از مهم‌ترین رویدادهای سال 2008 میلادی، ظهور بیت کوین بود. حتی در همان ابتدای ورود بیت کوین به دنیای ارزهای دیجیتالی، جهان می‌دانست که با این ابتکار تازه در دنیای پول یکی از عجیب‌ترین یا شاید مخرب‌ترین اتفاقات نوآورانه در حال رخ دادن است.

حتی با وجودی که معرفی بیت کوین به دنیا کار بسیار خلاقانه و جالب توجهی بود، اما هنوز هم پس از گذشت بیش از 12 سال این ارز پر از جنبه‌های عجیب، گنگ و پر از رمز و راز است. این مطلب را بخوانید تا شما را با برخی از حقایق جالب توجه در خصوص بیت کوین آشنا کنیم. دانستن این حقایق ممکن است هم به شما در شناختن این ارز دیجیتالی با سابقه کمک کند، هم برخی از اصول اولیه بیت کوین را به شما بیاموزد.

اولین بار ایده ارائه ارز دیجیتالی بیت کوین توسط شخصی ژاپنی به نام ساتوشی ناکاموتو به جهان ارائه شد. البته پس از مدت کوتاهی عده‌ای از کارشناسان ادعا کردند که بعید است این اسم یک فرد حقیقی و خاص باشد. بلکه ساتوشی ناکاموتو یک عنوان جعلی و در واقع پوششی بر عنوان اصلی یک تیم است که بیت کوین را روی کار آورده‌اند.

عبارت ” ساتوشی ناکاموتو” به زبان ژاپنی به این صورت ترجمه می‌شود :

ساتوشی : روشنفکر، سریع، خردمند

ناکا: درون

موتو: پایه، اساس

حتی برخی از تحلیل گران معتقدند که این عبارت از ترکیب این کلمات که در واقع دست‌اندرکاران معرفی بیت کوین به جهان بوده‌اند اقتباس شده است.

سامسونگ + توشیبا = ساتوشی

ناکامیچی= ناکا

موتورولا= موتو

اصول اولیه بیت کوین

 • گران‌ترین سفارش تاریخ غذای جهان با بیت کوین صورت گرفته است

در تاریخ 22 مه سال 2010 میلادی، وقتی بیت کوین هنوز ارزش چندانی نداشت، فردی به نام Hanyecz توانست به کمک بیت کوین هایی که به دست آورده بود سفارش 2 عدد پیتزای معمولی بدهد. البته او مجبور شد برای خرید این دو پیتزا چیزی در حدود 10000 بیت کوین خود را بپردازد.

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟ 0 تا 100 بیتکوین و ارزهای دیجیتال

امروز و با توجه به ارزشی که بیت کوین پیدا کرده است، احتمالاً این دو پیتزا تا پایان تاریخ، گران ترین پیتزاهای معمولی سفارشی جهان خواهند بود.

روز 22 مه هر سال به‌عنوان روز ” پیتزای بیت کوینی” توسط علاقه‌مندان به Cryptocurrency در تمام جهان جشن گرفته می‌شود.

 • ظاهراً بر خلاف تصور عموم مردم بیت کوین یک نهاد متمرکز دارد

اگرچه به ظاهر بیت کوین متعلق به هیچ فرد، جامعه، نهاد یا کشور خاصی نیست، اما امروز تحلیل گران چیزی خلاف این را استدلال می‌کنند. این استدلال از آنجایی ناشی می‌شود که در حدود 50 درصد از hashrate که در حقیقت مقدار توان محاسباتی لازم برای استخراج بیت کوین است، توسط 4 واحد اصلی کنترل می‌شود. این موضوع یک نقطه ضعف متمرکز ایجاد می‌کند و اصل عملکرد Cryptocurrency را زیر سؤال می‌برد.

خرید و فروش بیت کوین

 • موارد بسیار عجیبی در جهان وجود دارند که می‌توان آن‌ها را با بیت کوین خریداری کرد

هنوز هم نمی‌توان بیت کوین را در جیب گذاشت و با آن به فروشگاه محله رفت و خرید روزانه را انجام داد. این یکی از اصول بیت کوین است که باید بدانید. در واقع سرعت تبدیل بیت کوین به دلار یا هر واحد پولی دیگری آن‌چنان زیاد نیست. البته که امید می‌رود ظرف چند سال آینده این ارز دیجیتالی جایگزین همه واحدهای پولی در دنیا شود.

اما اکنون می‌توان چند چیز جالب را با بیت کوین خرید. به طور مثال می‌توان با این ارز دیجیتالی یک بز، یک نمایش وب کم یا سفر به دیگر نقاط فضا را خریداری کرد.

 • واحد کوچک‌تر بیت کوین، ساتوشی است

درست مانند ریال که واحد کوچک‌تر تومان است، ساتوشی نیز واحد کوچک‌تر بیت کوین است. اگر قصد دارید اصول اولیه بیت کوین را بیاموزید تا با آن معامله کردن را یاد بگیرید، باید بدانید که با یک ساتوشی هم می‌توانید خرید کنید.

آموزش " استخراج ساتوشی" سریع و آسان در خانه
 • هنوز بر سر این‌که بیت کوین یک ارز است یا یک کالا بحث وجود

هنوز نمی‌توان به طور روشن گفت که بیت کوین ارز است یا کالا. البته نظر کارشناسان این است که بیت کوین هر دوی این‌ها است. یعنی وقتی می‌توان با آن 2 عدد پیتزای معمولی سفارش داد، پس بیت کوین یک ارز محسوب می‌شود. اما آژانس‌های دولتی مانند IRS و SEC آن را یک کالا می‌دانند.

 • به ‌جز ماینینگ، نگه داشتن و خرید و فروش بیت کوین، این ارز سود آوری های دیگری نیز دارد

این ارز دیجیتالی توانسته است در حوزه سخت‌افزاری نیز برای عده‌ای سود آور باشد. به این ترتیب که فروش کارت‌های گرافیکی باقدرت بالا و دستگاه‌های ماینر و حتی تعمیرات این دستگاه به سود عده بسیاری تمام شده است. این موضوع به فروش بیل به جویندگان طلا در دهه 1880 میلادی تشبیه شده است. یعنی در حالی که عده‌ای هرگز طلا پیدا نکردند، اما تولیدکنندگان و فروشندگان بیل سود بسیار خوبی به جیب زدند.

ماین کردن بیت کوین

 • دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین اکنون در سرتاسر جهان وجود دارند

این‌ یک حقیقت است که جهان باید دیر یا زود این ارز را از هر نظر به رسمیت می‌شناخت. به همین دلیل است که اکنون دستگاه‌های خودپرداز مربوط به بیت کوین در سرتاسر جهان وجود دارند. تنها در ایالات‌متحده آمریکا چیزی در حدود 2000 دستگاه خودپرداز مخصوص به بیت کوین وجود دارد که بیشترین تعداد در میان تمام کشورهای جهان است.

 • برای انجام معامله با بیت کوین به دو کلید نیاز دارید

این یکی از اصول اولیه بیت کوین است. برای انجام معامله با بیت کوین به دو کلید نیاز دارید که باید آن‌ها را تولید کنید. این دو کلید، کلیدهای عمومی و خصوصی هستند. هر دو کلید عدد صحیح بزرگ هستند و معمولاً با شکل و حروف نشان داده می‌شوند. باید بدانید که انجام معامله با بیت کوین بدون این دو کلید امکان پذیر نیست.

آن‌ها بیت کوین‌های یافت شده یا از دست رفته هستند. برخی از موارد از دست رفته بیت کوین بسیار ناراحت کننده است. همچنین موارد خوشحال کننده زیادی از افراد وجود دارند که بیت کوین‌ها را یافت می‌کنند.

البته این موضوع ما را به سمت کشف حقیقت دیگری نیز سوق می‌دهد. 15. 3.79 میلیون از کل بیت کوین‌های موجود در معامله قبلاً برای همیشه از دست رفته است. این مقدار تقریباً 23٪ از کل بیت کوین در گردش جهان است که در حدود 252 میلیون دلار ارزش دارد. این ضرر عظیم ناشی از سوء استفاده از کلیدهای خصوصی و عمومی و وارد شدن خسارت به دارایی‌های دیجیتال است.

بزرگ‌ترین ضرر شخصی بیت کوین تا کنون مربوط به فردی به نام جیمز هاول است. او معادل 7،500 دلار حاصل از بیت کوین‌های معامله شده را در یک هارد دیسک قدیمی که حاوی کلیدهای خصوصی او بود به طور تصادفی دور ریخت.

 • حداکثر تعداد بیت کوین‌های استخراج شده 21 میلیون است

تا کنون 21 میلیون بیت کوین استخراج شده است. البته از این تعداد چیزی در حدود 17 میلیون بیت کوین وجود دارد و مابقی در اثر اشتباهات مختلف برای همیشه از دست رفته است.

 • همواره بخشی از بیت کوین‌های موجود در اختیار خالق آن است

در دنیای بیت کوین این یک قانون است که همواره بخش اعظمی از بیت کوین‌ها در اختیار خالق آن باشد. هم اینک خالق یا خالقین بیت کوین 211 میلیون بیت کوین در اختیار دارند.

دنیایی بیت کوین

 • سال 2140 آخرین سال استخراج بیت کوین است

البته این عدد تخمینی است. اما به هر حال ظاهراً آخرین بیت کوین در سال 2140 استخراج می‌شود. این سال بر اساس این‌که بلوک بیت کوین فرکانس تقسیم چهار سال دارد تخمین زده شده است.

 • ماینرهای بیت کوین از آن پیشی گرفته‌اند

جالب است بدانید که معدنچیان یا همان ماینرهای بیت کوین از 80٪ از کل تعداد بیت کوین‌های موجود در آن پیشی گرفته‌اند.

 • تعداد آدرس‌های کیف پول بیت کوینی از مرز 23 هزار عدد گذشته است

آمارها نشان می‌دهد که بیش از 23،000 آدرس کیف پول بیت کوین در جهان وجود دارد که بیش از یک‌میلیون دلار بیت کوین از جمله کیف پول Satoshi Nakamoto را در اختیار دارند.

 • بیت کوین سود چشم گیری را نصیب عده‌ای کرده است

تخمین زده می‌شود که تقریباً بین 20،000 تا 200،000 نفر از بیت کوین به طریق تجارت یا خرید و فروش، ماینینگ یا حتی نگه داشتن آن سود کسب کرده‌اند.

 • بیت کوین اولین cryptocurrency جهان نیست

اصول اولیه بیت کوین

این به‌عنوان آخرین واقعیت جالب در مورد بیت کوین بسیار جالب توجه است. بیت کوین اولین ایده cryptocurrency جهان یا ارز رمزنگاری شده نیست. اولین بار این ایده توسط شرکتی به نام Digicash مطرح شد که سال‌ها قبل از به وجود آمدن بیت کوین تأسیس شده بود. ایده ارز رمزگذاری شده توسط دیوید چائوم در سال 1989 به جهان ارائه شد.

پیش بینی قیمت بیت کوین تا سال 1401 / 2022

اما در آن سال‌ها جهان هنوز قدرت پذیرش آن را نداشت. به همین دلیل این ایده خلاقانه از بین رفت تا دوباره از جایی دیگری از جهان و به شکل تازه‌ای مطرح شود.

اکنون در پایان این مقاله شاید بد نباشد یک‌بار دیگر به این موضوع اشاره‌کنیم که شناختن جزئیات و دانستن نکات مهم در خصوص محبوب‌ترین ارز دیجیتالی جهان یکی از اصول اولیه بیت کوین است. این‌ها بخشی از اطلاعاتی است که باید برای درک بهتر عملکرد این ارز دیجیتالی بدانیم.

برخی سوالات رایج

اصول اولیه بیت کوین به چه معناست؟

به تمامی قوانین و حقایق مهم که باید در ابتدای کار خود در مورد بیت کوین بدانید را اصول اولیه بیت کوین می نامند که شامل مواردی همچون اشنایی با اجزایی اولیه بیت کوین و … می شود

گران‌ترین سفارش تاریخ غذای جهان با چه چیزی خریده شده است؟

در تاریخ 22 مه سال 2010 میلادی، وقتی بیت کوین هنوز ارزش چندانی نداشت، فردی به نام Hanyecz توانست به کمک بیت کوین هایی که به دست آورده بود سفارش 2 عدد پیتزای معمولی بدهد. البته او مجبور شد برای خرید این دو پیتزا چیزی در حدود 10000 بیت کوین خود را بپردازد.

واحد کوچک‌تر بیت کوین چیست ؟
درست مانند ریال که واحد کوچک‌تر تومان است، ساتوشی نیز واحد کوچک‌تر بیت کوین است. اگر قصد دارید اصول اولیه بیت کوین را بیاموزید تا با آن معامله کردن را یاد بگیرید، باید بدانید که با یک ساتوشی هم می‌توانید خرید کنید.

7 دیدگاه ها
 1. بیت کوین (Bitcoin) چیست؟ 0 تا 100 بیتکوین و ارزهای دیجیتال - خرید بیت کوین در ایران

  […] برای بیت کوین می‌توان صدها مقاله نوشت اما آشنایی با اصول اولیه بیت کوین و اصطلاحات اولیه آن برای آموزش و انجام معاملات کفایت […]

 2. مرتضی آقاجانی می گوید

  مقاله خیلی جالبی بود واقعا فکر نمیکردم گرانترین پیتزای جهان با بیت کوین خرید شده باشه

 3. حمید محمدی می گوید

  به نظر من باید اسمش رو گذاشت پیتزای بیتکوینی چون بجای پول با بیت کوین خریده شده

 4. zohree می گوید

  سلام با سپاس از مقاله خوبتون می خواستم ببینم تعداد کل بیت کوین تولید شده تا الان مشخص هستش

  1. modiransitecom می گوید

   با سلام دوست عزیز در حال حاضر تعداد بیت کوین های استخراج شده تا بحال مشخص نشده یک سری اعداد و ارقام گفته می شود و لی تایید شده نیست

 5. چگونه بیت کوین رایگان به دست آوریم ؟ 35 راه ثبت نام بیت کوین رایگان - خرید بیت کوین در ایران

  […] به راه اندازی سایت استخراج بیت کوین رایگان و معرفی اصول اولیه بین کوین […]

 6. قیمت لایت کوین 2020 تا 2022 [ پیش بینی + توضیح ] - خرید بیت کوین در ایران

  […] شود تا به واسطه آن قیمت لایت کوین نیز رشد کند. اما طبق اصول اولیه بیت کوین این اتفاق دور از ذهن می […]

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.