اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

پیش بینی دامیننس بیت کوین سال 2021 | دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست؟

0 1,715

اگر شما به تازگی کار خود را با بیت کوین آغاز کرده باشید احتمالاً واژه دامیننس بیت کوین را بارها از مراجع مختلف شنیده‌اید. این کلمه در فضای ارزهای دیجیتالی واژه مهمی است که بد نیست معنای دقیق آن را بدانید. اما ابتدا باید بدانید بیت کوین چیست چراکه داشتن اطلاعات در خصوص دامیننس بیت کوین و اشراف بر اطلاعات استخراج شده از نمودار دامیننس بیت کوین می‌تواند شما را برای سرمایه‌گذاری روی این ارز دیجیتالی آگاه‌تر کند.

این مطلب را بخوانید تا در ادامه به شما بگوییم که مفهوم دامیننس بیت کوین Bitcoin Dominance چیست؟ سپس پیش بینی دامیننس بیت کوین سال 2021 را با هم کمی موشکافانه‌تر بررسی کنیم.

دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست؟

نزدیک به یک دهه است که بیت کوین بزرگ‌ترین ارز رمزنگاری شده در جهان به شمار می‌رود. این ارز دیجیتالی حجم بسیار زیادی از معاملات در زمینه ارزهای رمز پایه را به خود اختصاص داده است. قدرت بیت کوین آن‌قدر زیاد است که مسیر رشد یا نزول سایر ارزهای دیجیتالی را نیز تعیین می‌کند. بیت کوین اکنون یکی از فرماندهان بازارهای مالی جهان به شمار می‌رود.

با توجه به همین توضیحات ابتدایی باید گفت که دامیننس بیت کوین به معنی تسلط بیت کوین بر اندازه‌گیری از کل بازار ارزهای رمزنگاری شده است. همچنین سهم بیت کوین در میزان معاملات ارزهای دیجیتالی جهان نیز با عنوان دامیننس بیت کوین معرفی می‌شود.

[

دانستن این موضوع می‌تواند به شما در درک روند بازار ارزهای دیجیتالی و تغییرات مختلف آن کمک کند. توجه داشته باشید که بررسی نحوه عملکرد بیت کوین در جهان از نظر قیمت یا تحلیل تکنیکال نمودارهای رشد و سقوط بیت کوین آن می‌تواند اطلاعات مفیدی در زمینه تمام cryptocurrencyهای جهان ارائه کند.

سال‌های طولانی تسلط بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتالی نزدیک به 100 درصد بود. اما با روی کار آمدن سایر ارزهای رمز پایه و رشد چشمگیر و روزافزون آن‌ها به‌تدریج قدرت بیت کوین رو به کاهش گذاشت. اکنون به‌جز بیت کوین ارزهای دیجیتالی دیگری نیز در جهان وجود دارند که محبوبیت زیادی داشته و ارزش آن‌ها گاهی به‌تدریج و گاهی با سرعت زیادی بالاتر می‌رود.

دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست

جالب اینجاست که تسلط بیت کوین غالباً تحت تأثیر به‌اصطلاح “فصل‌های alt” است که در آن آلتکوین ها نسبت به بیت کوین سهم بازار را به دست می‌آورند. بنابراین سلطه بیت کوین کاهش پیدا می‌کند. البته توجه داشته باشید که تسلط بیت کوین همیشه به‌طور مستقیم تحت تأثیر بازارهای گاو نر یا خرس قرار نمی‌گیرد. زیرا این یک نسبت است که به وضعیت بازارهای مالی داده می‌شود، نه یک اصطلاح مطلق.

این بدان معناست که اگر قیمت بیت کوین سقوط کند، مابقی بازار cryptocurrency با نرخ مشابه سقوط ‌می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که احتمالاً تسلط بیت کوین بر بازار cryptocurrency تا همیشه به همین صورت باقی خواهد ماند.

در زمان‌هایی که بیت کوین تنها ارز رمزنگاری شده قابل مبادله در بورس جهان بود، تسلط آن تقریباً 100٪ بود. امروزه با وجود ارزهای رمزنگاری شده بیشتر، میزان تسلط بیت کوین کمتر از 100٪ است. اما لزوماً این یک موضوع خوب یا بد نیست. این تنها ابزاری است که می‌تواند دید بهتری از نحوه تکامل فضای ارزهای رمزنگاری شده به ما نشان دهد.

پیش بینی دامیننس بیت کوین سال 2021

ظاهراً بررسی نمودار دامیننس بیت کوین نشان می‌دهد که با روی کار آمدن و پذیرفته شدن برخی از ارزهای رمزنگاری شده دیگر با کاهش دامیننس بیت کوین روبه رو هستیم. این روند از سال 2019 آغاز شده است. گرچه هنوز هم بیت کوین طلایه‌دار بازار ارزهای دیجیتالی است. اما ظاهراً آنچه در نمودار قیمت بیت کوین قابل توجه است، کاهش قدرت و تسلط بیت کوین است.

البته این موضوع برای کسانی که روی ارزهای دیجیتالی دیگری به جز بیت کوین سرمایه گذاری کرده‌اند جای امیدواری دارد. بدون تردید بیت کوین نمی‌توانست تا همیشه تنها و یکه تاز ارزهای دیجیتالی باشد. بالاخره یک جایی باید تنوع در ارزهای رمز پایه این فرصت را برای همه افراد در جهان ایجاد می‌کرد که در حد توان خود وارد بازار معاملات cryptocurrency شوند.

اکنون نمودار دامیننس بیت کوین نشان می‌دهد که تسلط بیت کوین در یک روند چند ساله که می‌توانیم آن را ABC بنامیم، قرار دارد. در ابتدای سال 2017 موج Aآغاز شده است. در سال 2018 این موج و موج B در سال 2019 به پایان رسیده‌اند. و موج C از چند هفته پیش آغاز شده است.

نمودار پیش بینی دامیننس بیت کوین

نکته مهم این است که گرچه این نمودار دامیننس بیت کوین نشان می‌دهد که تسلط این ارز دیجیتالی رو به کاهش است، اما این اصلاً به معنی کاهش ارزش بیت کوین نیست.

اگرچه تسلط بیت کوین یا بیت کوین دامیننس آمار جالبی است که باید به آن توجه کرد؛ اما باید در نظر داشته باشید که ارزش واقعی آن را نشان نمی‌دهد. شایان ذکر است که نمایش این آمارها که اغلب صعودی بوده‌اند به معنای هجوم پول نیست. این فقط یک اندازه‌گیری مبتنی بر عرضه در گردش و قیمت فعلی بازار است.

در پایان باید گفت که آنچه از تحلیل وضعیت فعلی نمودار دامیننس بیت کوین می‌توان برداشت کرد این است که در سال 2021 میلادی و پس از آن با کاهش دامیننس بیت کوین مواجه خواهیم بود. این موضوع بر اساس چندین تحلیل فیبوناچی ارائه شده و بسیار فنی به نظر می‌رسد.

در واقع پایان یافتن موج C به معنای تسلط 25 درصدی بیت کوین است. به این ترتیب می‌توان تقریباً مطمئن بود که چرخه گاو نر در بازار ارزهای دیجیتالی که به آن کریپتولند گفته می‌شود پایان یافته و بازار ارزهای دیجیتال وارد زمستان چند ساله دیگر یا بازار خرس خواهد شد.

در این میان هم قدرت سایر ارزهای دیجیتالی رو به فزونی می‌گذارد و حجم معاملات در آن‌ها بالاتر می‌رود. این در حالی است که گرچه دامیننس بیت کوین همچنان زیاد و قیمت آن بالاتر از سطح قیمت سایر ارزهای دیجیتالی است، اما کمی از سلطه بیت کوین کاسته خواهد شد.

کاهش دامیننس بیت کوین

آیا با این اوصاف شما بازهم می‌خواهید روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنید؟ یا ترجیح می‌دهید سایر ارزهای رمز پایه را نیز به کیف پول دیجیتالی خود اضافه کنید؟ به نظر شما آیا پیش بینی کاهش دامیننس بیت کوین در سال 2021 میلادی قیمت و ارزش سایر ارزها را بالاتر برده و بیت کوین را ضعیف‌تر خواهد کرد؟

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.