اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

نحوه قیمت گذاری بیت کوین چطور است؟ چه کسی قیمت گذاری میکند؟!

7 1,045

نحوه قیمت گذاری بیت کوین

بیت کوین محبوب‌ترین ارز رمز نگاری شده در جهان است. اما هنوز نحوه قیمت گذاری بیت کوین مشخص نیست. همچنین این ارز دیجیتالی هنوز توسط هیچ دولتی پشتیبانی نمی‌شود. ضمن آن‌که هنوز هم بیت کوین یک ارز قانونی محسوب نمی‌شود.

با این حال طرف‌های خصوصی در صورت توافق دوجانبه قادر به استفاده از بیت کوین برای معاملات هستند. همچنین این ارز دیجیتالی در برخی صرافی‌ها توسط سرمایه‌گذاران خریداری و معامله می‌شود. یعنی سرمایه‌گذاران قادر به خرید بیت کوین از طریق مبادلات cryptocurrency هستند.

همچنان بیت کوین هنگام بررسی مبنای قیمت ارز یک سرمایه‌گذاری بی‌ثبات است. هنگامی که این ارز برای اولین بار در سال 2009 راه‌اندازی شد، قیمت رسمی و مشخصی نداشت و نحوه قیمت گذاری بیت کوین معلوم نبود. زیرا خرید و فروشی با آن صورت نمی‌گرفت.

بااین‌حال هنگامی‌که صرافی‌های مخصوص به بیت کوین شروع به کار کرده یا بسیاری از صرافی‌های ارزی اقدام به واردکردن این ارز دیجیتالی به سبد محصولات خود کردند، قیمت آن نیز رشد یافت.

 

نحوه قیمت‌گذاری

به‌طورکلی می‌توان گفت که نحوه قیمت‌ گذاری بیت کوین هنوز هم قاعده مشخصی ندارد. در واقع هیچ فرد، شرکت، نهاد یا سازمانی مسئولیت تعیین قیمت بیت کوین را ندارد. فقط شرایط بازار و نرخ خریدوفروش و معاملات ارزهای دیجیتالی و بیت کوین است که قیمت هرروزه آن را تعیین می‌کند.

بیت کوین (Bitcoin) چیست؟ 0 تا 100 بیتکوین و ارزهای دیجیتال

اگر تمایل دارید بدانید با وجودی که نحوه قیمت‌گذاری بیت کوین مشخص نیست، این ارز دیجیتالی چطور تعیین ارزش شده و معامله می‌شود، این مطلب را بخوانید. ما در ادامه در خصوص نحوه مشخص شدن قیمت بیت کوین اطلاعات جامعی ارائه خواهیم کرد.

قیمت بیت کوین، از ابتدای ظهور تا امروز

قیمت بیت کوین

نرخ بیت کوین در ابتدای قیمت‌گذاری بسیار کم‌ارزش بود. در واقع ارزش آن را فقط چند سنت تعیین کرده بودند. در آن زمان بیت کوین حتی مانند سهام موجود در بازار توسط بورس بازان رصد و ردیابی هم نمی‌شد.

این روند تا سال 2013 ادامه داشت. اما در همان سال بود که بیت کوین شروع به برخاستن کرد. در اکتبر 2013، بیت کوین 123.50 دلار قیمت داشت. این روند صعود سریع آغاز شد. سپس در ماه آوریل ارزش بیت کوین به بیش از 140 دلار رسید و تا دسامبر همان سال تا 1000 دلار نیز رشد کرد.

نکته جالب توجه این است که ارزش بیت کوین همچنان رو به فزونی است. این موضوع سبب شده است که دلالان زیادی تمرکز خود را روی تجارت با این ارز دیجیتالی بگذارند. اما سؤال مهم این است که نحوه قیمت گذاری بیت کوین چگونه صورت می‌گیرد؟! یا چه کسی قیمت بیت کوین را تعیین می‌کند؟

نحوه مشخص شدن قیمت بیت کوین چگونه است؟!

قیمت بیت کوین به طور خاص توسط هیچ‌کس یا نهادی تعیین نمی‌شود. این بازار و شرایط آن است که ارزش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را مشخص می‌کند. همین موضوع سبب ایجاد پیچیدگی و چالش در بازار ارزهای دیجیتالی شده است. زیرا قیمت ارزهای رمز پایه با هیچ پول دیگری قابل قیاس نیست. یعنی نمی‌توان گفت که رشد ارزش دلار آمریکا در جهان سبب می‌شود که بیت کوین نیز گران شود یا برعکس.

مشخص شدن قیمت بیت کوین

این موضوع حتی آن‌قدر پیچیده است که اگر شما در اینترنت به دنبال رصد قیمت و نرخ بیت کوین باشید، قیمت آن را با یک نرخ مشخص و ثابت پیدا نخواهید کرد. به‌طور مثال اگر برای دانستن قیمت بیت کوین از سایت Coindesk.com استفاده می‌کنید، می‌دانید که قیمت آن از اول ژوئن سال 2020 در حدود 9،710.72.1 دلار بوده است. با این وجود در وب سایت Winkdex.com قیمت ابتدایی بیت کوین از اول ژوئن سال 2020 میلادی 29.9402.79 دلار ذکر شده است.

هر دو سایت CoinDesk و Winkdex آخرین اطلاعات در خصوص بیت کوین را ارائه می‌کنند. از قیمت گرفته تا تحلیل‌های تکنیکال. اما شما قادر به تجارت بیت کوین از طریق این وب سایت‌ها نیستید. فقط می‌توانید از آن‌ها اطلاعات کسب کنید.

چرا نحوه قیمت‌ گذاری بیت کوین مشخص نیست؟!

به‌جز این‌که هیچ نهاد یا فرد مشخصی صاحب بیت کوین نیست که قیمت آن را تعیین کند، یکی دیگر از اصلی‌ترین دلایل نامشخص بودن نحوه قیمت گذاری بیت کوین این است که معاملات این ارز دیجیتالی در هیچ بورس یا فضای مشخصی انجام نمی‌شود.

افرادی که می‌خواهند با بیت کوین‌های خود تجارت کرده و آن را بخرند یا بفروشند ابتدا با یک توافق قبلی، قیمت لحظه‌ای بیت کوین را استعلام کرده، سپس اقدام به معامله می‌کنند. این کار در فضاهای بسیاری انجام می‌شود. از پشت کامپیوتر شخصی گرفته تا صرافی‌های خرید بیت کوین محدودی که ارزهای دیجیتالی را نیز معامله می‌کنند.

بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2021 بیش از 15 ارز دیجیتال جدید و معتبر

اما این‌که همان قیمت را هم چه کسی تعیین می‌کند؟ بازهم مشخص نیست. تنها چیزی که می‌توان به‌طور قاطعانه در مورد آن حرف زد این است که شاخص‌ها اقدام به استخراج قیمت پایه از چندین مرجع مختلف می‌کنند. سپس قیمت نهایی خود را بر اساس داده‌های به دست آمده تعیین و اعلام می‌کنند.

نحوه قیمت‌ گذاری بیت کوین

اما همین وب‌سایت‌های شاخص که تعیین‌کننده قیمت بیت کوین هستند هم داده‌های ابتدایی خود را از یک منبع استخراج نمی‌کنند. به همین دلیل است که بیت کوین در هر سایت یک قیمت خاص دارد. و گرچه رقم آن به هم نزدیک است اما تقریباً هیچ وقت یکسان نیست.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر می‌خواهید بیت کوین بخرید یا بفروشید ابتدا یک بورس خاص را انتخاب کنید که قیمت آن متوسط یا میانگین قیمت همه سایت‌های دیگر است.

سپس با خریدار یا فروشنده بیت کوین بر سر این‌که قیمت را از کدام منبع استخراج می‌کنید، به تفاهم برسید. این نکته را نیز هرگز از خاطر نبرید که قیمت بیت کوین در هرلحظه خاص نوسان دارد و بسته به اینکه مبادله اطلاعات از کجا حاصل می‌شود می‌تواند بسیار متغیر باشد.

موضوع نقدینگی و ارتباط آن با قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین بسیار بی‌ثبات است. بخشی از این موضوع به دلیل نقدینگی به معنی امکان خرید و فروش سریع این ارز دیجیتالی است. میزان بیت کوین‌های موجود در بازار در هر مقطع زمانی به سرمایه‌گذاران امکان ورود سریع و خروج به‌موقع از این بازار را می‌دهد.

توضیح این موضوع بسیار ساده است. به دلیل آن‌که حجم معاملات در بیت کوین بالا است، مسیر انجام این معاملات مشخص بوده و کمتر دستخوش تغییرات ناگهانی قرار می‌گیرد. به‌طور مثال اگر شما بخواهید مسیر یک رودخانه کوچک را تغییر دهید به‌راحتی و با چند تخته چوب قادر به انجام این کار خواهید بود.

کیف پول دیجیتال چیست؟ (Digital Currency Wallet) 3 نوع والت

درصورتی‌که اگر بخواهید مسیر رودخانه می سی سی پی را عوض کنید، دیگر نمی‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید. این درست مثالی است که در مورد حجم معاملات بیت کوین می‌توان زد.

معاملات بیت کوین

در پایان بد نیست بر این نکته تأکید کنیم که وقتی صحبت از استراتژی معاملاتی بیت کوین شما می‌شود، باید احتیاط کنید. بیت کوین یک دارایی با ریسک بسیار بالا و البته خطرناک است.

حتی باتجربه ترین معامله گران نیز می‌توانند در یک بازار بسیار غیرقابل پیش‌بینی و بی‌ثبات، پول از دست بدهند. این‌یک روش قابل اعتماد برای تقویت پتانسیل درآمد مستمری شما نیست. بنابراین با توجه به جذابیت‌های ظاهری این ارز دیجیتالی وارد آن نشوید. همچنین با توجه به قیمت جذاب آن در چند ماه اخیر وسوسه نشوید که همه دارایی‌های فعلی خود را تبدیل به پول کرده و با آن بیت کوین بخرید.

نحوه قیمت گذاری بیت کوین چطور است؟ چه کسی قیمت گذاری میکند؟!
+ نمودار تحلیل بنیادین بیت کوین”]

آرام وارد بازار بیت کوین شوید. آگاهانه بیت کوین یا اتریم بخرید. نمودارهای قیمتی را خوب رصد کنید. دارایی ارز دیجیتالی خود را به شکل هیجانی و سریع افزایش ندهید. و با یادگیری تحلیل تکنیکال بیت کوین، بهترین زمان برای خروج از این بازار را پیدا کنید.

برخی از سوالات رایج

قیمت بیت کوین چگونه تعیین می شود ؟

قیمت بیت کوین به طور خاص توسط هیچ‌کس یا نهادی تعیین نمی‌شود. این بازار و شرایط آن است که ارزش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را مشخص می‌کند.

چرا نحوه قیمت‌ گذاری بیت کوین مشخص نیست؟

یکی از اصلی‌ترین دلایل نامشخص بودن نحوه قیمت گذاری بیت کوین این است که معاملات این ارز دیجیتالی در هیچ بورس یا فضای مشخصی انجام نمی‌شود.

موضوع نقدینگی و ارتباط ان با قیمت بیت کوین به چه صورت است ؟

قیمت بیت کوین بسیار بی‌ثبات است. بخشی از این موضوع به دلیل نقدینگی به معنی امکان خرید و فروش سریع این ارز دیجیتالی است. میزان بیت کوین‌های موجود در بازار در هر مقطع زمانی به سرمایه‌گذاران امکان ورود سریع و خروج به‌موقع از این بازار را می‌دهد.

 

 

7 دیدگاه ها
 1. 5 روش "استخراج سریع بیت کوین" در یک ماه! - خرید بیت کوین در ایران

  […] استخراج بیت کوین در واقع یک سرمایه‌گذاری است و نحوه قیمت گذاری در آن بسیار اهمیت دارد.. به همین دلیل است که این کار […]

 2. منصوره می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  تعیین قیمت بیت کوین به چه صورت است ؟

  1. modiransitecom می گوید

   سلام دوست عزیز
   قیمت بیت کوین به طور خاص توسط هیچ‌کس یا نهادی تعیین نمی‌شود. این بازار و شرایط آن است که ارزش بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را مشخص می‌کند.

 3. رمز ارز استلار| صفر تا صد رمز ارز لومن يا استلار (xlm) - خرید بیت کوین در ایران

  […] میتوانیم در این بازار بهتر معامله کنیم، مطلب ” نحوه قیمت گذاری بیت کوین چطور است” را […]

 4. yemiz می گوید

  ارزش بیت کوین از ابتدا تا امروز واقعا انقدر تغییر کرده ؟؟ آدم باورش نمیشه اینقدر تفاوت از ابتدا تا الان رو

 5. solit می گوید

  دقیقا آدم نمودار رشد بیت کوین از ابتدا تا الان رو نگاه میکنه باورش نمیشه

 6. بابک می گوید

  با سلام
  قیمت رمز ارزها در ایران چگونه تبدیل میشود؟
  اگر بر مبنای دلار است چرا با کاهش قیمت دلار قیمت آنها پایین نمی آید؟

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.