اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

لایت کوین (Litecoin) چیست؟! لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟!

4 703

چیزی در حدود 180 ارز شناخته شده و معتبر در جهان وجود دارد. از دلار آمریکا گرفته تا کیات برمه. این ارزها همگی معتبر و مورد پذیرش بوده و تقریباً هفت میلیارد مردم جهان در حال تجارت و داد و ستد با آن‌ها هستند.

درست مانند ارزهای معمولی، ارزهای رمز پایه یا دیجیتالی متنوعی نیز در بازار وجود دارد. اما ازآنجایی‌که بیت کوین اولین ارز دیجیتالی شناخته شده در جهان محسوب می‌شود، حجم بسیار زیادی از معاملات تنها به این ارز اختصاص دارد. این در حالی است که ارزهای دیجیتالی زیادی در گردش هستند. یکی از آن‌ها همین لایت کوین است.

اگر می‌خواهید بیشتر بدانید که لایت کوین چیست؟! چه ویژگی‌هایی دارد؟! و تمایل دارید با درک تحلیل لایت کوین به پاسخ این پرسش برسید که لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟! این مطلب را بخوانید.

قرار است به شکل بسیار جامعی به موضوع چیستی لایت کوین و شناخت ویژگی‌های این ارز دیجیتالی بپردازیم. به این ترتیب ممکن است در پایان شما هم به موضوع خرید و فروش لایت کوین علاقه‌مند شوید و بخواهید وارد حوزه تجارت با این ارز رمز پایه شوید.

لایت کوین چیست؟!

لایت کوین

لایت کوین سومین ارز رمز پایه شناخته شده در جهان، پس از بیت کوین و XPR است. لایت کوین نیز مانند سایر ارزهای دیجیتالی هم‌عصر خود به یک معنی به‌عنوان یک سیستم پرداخت آنلاین عمل می‌کند. لایت کوین درست مانند PayPal یا شبکه آنلاین یک بانک است که کاربران می‌توانند از آن برای انتقال ارز به یکدیگر استفاده کنند. اما به جای استفاده از واحد پولی مانند دلار آمریکا، این کار را در واحدی به اسم لایت کوین Litecoin انجام می‌دهند.

استخراج لایت کوین با گوشی در خانه! استخراج LTC رایگان

لایت کوین از نظر درجه اهمیت و ارزشمندی پس از بیت کوین قرار دارد. در واقع خالقان این ارز رمز پایه به‌منظور برداشتن تمرکز علاقه‌مندان سکه‌های دیجیتالی از روی بیت کوین، لایت کوین را معرفی کردند. چراکه سال‌ها جولان بیت کوین سبب شده بود که ارزش آن صعود کرده و دیگر کمتر کسی بتواند وارد عرصه تجارت با بیت کوین شود. بنابراین ورود یک سکه جدید ارزشمند به عرصه ارزهای دیجیتالی می‌توانست بازار را تعدیل و معامله گران تازه‌ای را وارد بازی کند.

فعالان عرصه ارزهای دیجیتالی معتقدند که اگر بتوان بیت کوین را به طلا نسبت داد، لایت کوین در یک درجه پایین‌تر و معادل با فلز نقره قرار دارد.

لایت کوین چطور تولید و استخراج می‌شود؟!

لایت کوین نیز مانند همه ارزهای رمزنگاری شده جهان توسط هیچ دولتی تولید و البته پشتیبانی نمی‌شود. سکه‌های Litecoin به روش بسیار پیچیده‌ای در فضاهایی که در اصطلاح به آن‌ها معدن گفته می‌شود، ایجاد می‌شوند. این کار توسط یک صندوق ذخیره غیر متمرکز انجام می‌شود.

استخراج لایت کوین

برخلاف ارزهای سنتی که میزان عرضه در آن‌ها نرخ ثابت و محدودی ندارد، Litecoin همواره در تعدادی محدودی عرضه می‌شود. این در خصوص اغلب ارزهای دیجیتالی پذیرفته شده در جهان یک امر ثابت است. در واقع قرار است که تنها 84 میلیون سکه لایت کوین در جهان وجود داشته و در حال گردش باشد. ظاهراً به این عدد حتی یک سکه دیگر نیز اضافه نخواهد شد.

در هر 2.5 دقیقه، یک بلوک لایت کوین آزاد می‌شود. این در مقایسه با بیت کوین که هر 10 دقیقه یک بلوک را آزاد می‌کند، بسیار سریع‌تر است. به همین دلیل افرادی که می‌توانند از معادن، لایت کوین به دست بیاورند به نسبت معدنچیان بیت کوین بیشتر هستند. البته همین موضوع سبب شده است که همواره لایت کوین از نظر ارزشمندی هر سکه، یک پله پایین‌تر از بیت کوین باشد.

هر ماینری که موفق به کشف یک بلوک لایت کوینی شده و شروع به استخراج آن بکند، در ابتدای کار 50 سکه لایت کوین جایزه دریافت می‌کند. این موضوع سبب می‌شود که انگیزه ماینرها برای کشف و استخراج لایت کوین بالاتر برود. البته بنا به دلایلی در سال 2015 میلادی این جایزه 50 سکه‌ای نصف شد. اما به‌هرحال هنوز هم به معدنچیان لایت کوین انگیزه کشف بلوک‌های تازه و استخراج آن‌ها را می‌دهد.

تحلیل لایت کوین

این بلوک توسط نرم افزار استخراج بررسی و تأیید شده و برای هر معدنچی یا ماینری که مایل به دیدن آن باشد قابل مشاهده است. هنگامی‌که یک معدن کار آن را تأیید کرد، بلوک بعدی آزاد و وارد زنجیره می‌شود. در واقع این اتفاق برای لایت کوین هر 2.5 دقیقه یک بار تکرار می‌شود.

ارزش واقعی لایت کوین چقدر است؟!

برای این‌که بدانیم آیا وارد شدن به عرصه خرید لایت کوین یا فروش لایت کوین کار سودمندی است یا خیر؟! باید بدانیم که ارزش واقعی لایت کوین چقدر است؟

نحوه قیمت گذاری بیت کوین چطور است؟ چه کسی قیمت گذاری میکند؟!

هر ارزی در جهان، از شمش طلا گرفته تا دلار آمریکا، به همان اندازه که جامعه فکر می‌کند، ارزشمند است. اگر دولتی شروع به چاپ بیش از اندازه اسکانس کند، بدیهی است که آن پول ارزش واقعی خود را از دست خواهد داد. این پدیده ثابت بوده و قانونی که در مورد آن وجود دارد حتی از ارز هم فراتر می‌رود. در خصوص کالاها نیز همین‌طور است. هرچقدر عرضه یک کالا بیشتر باشد، قیمت آن کاهش پیدا کرده و به تبع آن ارزش آن کالا نیز کم می‌شود.

ارزش واقعی لایت کوین

سازندگان لایت کوین نیز از همان ابتدای کار می‌دانستند که معرفی کردن یک ارز دیجیتالی جدید به دنیا، پس از بیت کوین، کار بسیار دشواری خواهد بود. یعنی آن‌ها کاملاً به این مسئله واقف بودند که برای این‌که ارز دیجیتالی آن‌ها ارزش خوبی در بازار پیدا کند، نیاز به زمان زیادی خواهد بود. به همین دلیل آن‌ها از همان ابتدای کار عدد نهایی تعداد لایت کوین‌هایی که قرار است در جهان وجود داشته باشد را تعیین و آن را اعلام کردند. به‌این‌ترتیب بخشی از نگرانی سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتالی برطرف شد.

آن‌ها اکنون می‌دانند که قرار نیست لایت کوین بیش از 84 میلیون سکه باشد. بنابراین ارزش آن‌که وابسته به محدود بودن تعداد عرضه آن است، حفظ خواهد شد.

لایت کوین هنوز راه زیادی دارد تا ازنظر ارزشمندی به بیت کوین نزدیک شود. چرا که هنوز این ارز دیجیتالی در هیچ کجای دنیا و توسط هیچ دولتی پذیرفته شده نیست. ضمن آن‌که خالقان آن اعتراف می‌کنند که تابه‌حال تنها 100 هزار سکه لایت کوین استخراج‌شده است و این خبر از تعداد کم کاربران آن می‌دهد.

تحلیل لایت کوین از نظر نرخ رشد یا سقوط در آینده

گرچه هنوز لایت کوین ارز دیجیتالی پذیرفته شده و متمرکزی نیست. اما تجربه در مورد بیت کوین و ساتوشی نشان می‌دهد که ارزهای رمز پایه پتانسیل زیادی برای پذیرفته شدن توسط مردم را دارند. همچنین به دلیل آن که استخراج بلوک‌های سکه در لایت کوین کمی ساده‌تر بوده و فضای رقابت در آن محدودتر است، امکان این‌که در چند سال آینده با صعود قیمت لایت کوین مواجه باشیم، بسیار زیاد است.

خرید لایت کوین در ایران

پیش بینی دامیننس بیت کوین سال 2021 | دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست؟

آیا با این توصیفات شما نیز تمایل به خرید و فروش لایت کوین دارید؟! البته هیچ ارز دیجیتالی در جهان وجود ندارد که در کشور ما پذیرفته شده باشد، اما توجه به آنچه در این مقاله مطالعه کردید تصور می‌کنید که روزی خرید لایت کوین در ایران هم قانونی شود یا بتوان با آن به راحتی تجارت کرد؟!

برخی از سوالات رایج

ارز دیجیتال لایت کوین چیست ؟

لایت کوین سومین ارز رمز پایه شناخته شده در جهان، پس از بیت کوین و XPR است. لایت کوین نیز مانند سایر ارزهای دیجیتالی هم‌عصر خود به یک معنی به‌عنوان یک سیستم پرداخت آنلاین عمل می‌کند. لایت کوین درست مانند PayPal یا شبکه آنلاین یک بانک است که کاربران می‌توانند از آن برای انتقال ارز به یکدیگر استفاده کنند.

تحلیل تکنیکال لایت کوین در مورد قیمت ارز لایت کوین به چه صورت است ؟

به دلیل آن که استخراج بلوک‌های سکه در لایت کوین کمی ساده‌تر بوده و فضای رقابت در آن محدودتر است، امکان این‌که در چند سال آینده با صعود قیمت هر لایت کوین مواجه باشیم، بسیار زیاد است.

لایت کوین چطور تولید و استخراج می‌شود؟

لایت کوین نیز مانند همه ارزهای رمزنگاری شده جهان توسط هیچ دولتی تولید و البته پشتیبانی نمی‌شود. سکه‌های Litecoin به روش بسیار پیچیده‌ای در فضاهایی که در اصطلاح به آن‌ها معدن گفته می‌شود، ایجاد می‌شوند. این کار توسط یک صندوق ذخیره غیر متمرکز انجام می‌شود.

4 دیدگاه ها
 1. استخراج لایت کوین با گوشی در خانه! استخراج LTC رایگان - خرید بیت کوین در ایران

  […] در همین وب‌سایت در مقاله‌ای تحت عنوان ” لایت کوین (Litecoin) چیست؟ لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟” به‌طور مفصل در خصوص این‌که لایت کوین چیست و چه تفاوت […]

 2. hoda می گوید

  آیا امکانش هست آینده لایت کوین شبیه به بیت کوین بشه یعنی رشد چشم گیری داشته باشه

  1. modiransitecom می گوید

   بله دوست عزیز در این بازار آینده ارز لایت کوین می تونه شباهتی به بیت کوین داشته باشه

 3. mohsen می گوید

  ارزش لایت کوین واقعا الان از چیزی که تو بازار نشون داده میشه خیلی کمتره قطعا رشد خوبی خواهد داشت

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.