اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

ارز دیجیتال چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

18 692

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟! این پرسشی است که این روزها آن را از افراد زیادی می‌شنویم.

گرچه ارزهای دیجیتال سال‌ها است که در جهان شناخته شده‌اند، اما اکنون مدتی است که دوباره نام آن‌ها در رسانه‌ها و روی از زبان مردم عادی افتاده است. در حقیقت به دلیل شیوع بیماری مهلک کرونا در تمام جهان و اجبار ساکنین این کره خاکی به ماندن در قرنطینه با موضوع کاهش ارزش جهانی ارزهای سنتی، نفت و طلا روبه‌رو شدیم. درست در همین شرایط دیدیم که اعتبار، قیمت و گستردگی ارزهای دیجیتالی نیز روز به روز بیشتر می‌شود.

به همین دلیل عده زیادی از مردم جهان و البته ایران دوباره به ارزهای دیجیتالی یا ارزهای رمز پایه گرایش نشان دادند و افراد زیادی نیز تلاش کردند با آموزش ارز دیجیتال آن را به دیگران بیشتر معرفی کنند.

اکنون اگر شما هم می‌خواهید به شکل دقیق‌تری بدانید که ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟! این مطلب را بخوانید. ما در ادامه ارزهای دیجیتال و ارزهای رمز پایه را به شما بیشتر معرفی خواهیم کرد و در انتها با آموزش ارز دیجیتال تاریکی مسیر و پیچ و خم‌های به دست آوردن ارز دیجیتال را برایتان روشن خواهیم کرد.

ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟!

به ساده‌ترین زبان باید بگوییم که ارز دیجیتال نوعی ارز بوده که فقط به صورت دیجیتالی یا الکترونیکی است. در واقع این ارز هرگز قرار نیست مانند ارزهای سنتی به صورت فیزیکی و قابل لمس در بیایید. به ارز دیجیتال، پول الکترونیکی، پول دیجیتالی یا وجه نقد سایبری نیز گفته می‌شود.

5 روش "استخراج سریع بیت کوین" در یک ماه!

ارزهای دیجیتالی فقط توسط دستگاه‌های کامپیوتری یا گوشی‌های هوشمند قابل دسترسی هستند. این به دلیل همان ویژگی صفر و یکی یا دیجیتالی بودن آن‌ها است. نکته دیگر این است که به دلیل آن‌که ارزهای دیجیتالی برای داد و ستد نیاز به هیچ واسطه‌ای مانند بانک ندارند، اغلب ارزان‌ترین روش برای تجارت ارز هستند.

ارز دیجیتال چیست

این نکته را نیز باید بر این توضیحات اضافه کنیم که تمام ارزهای دیجیتالی، ارزهای رمز پایه هستند. این در حالی است که بر عکس این حالت صدق نمی‌کند. یعنی لزوماً همه ارزهای رمز پایه، ارزهای دیجیتالی نیستند. تفاوت اصلی این دو ارز در این است که ارزهای دیجیتال پایدار بوده و در بازارها معامله می‌شوند. درحالی‌که ارزهای رمز پایه از طریق احساسات مصرف کننده و محرک‌های روانی در حرکت قیمت‌ها معامله می‌شوند.

درک عمیق ‌تر ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال نامحسوس هستند و فقط با استفاده از رایانه‌ها، کیف پول‌های الکترونیکی متصل به اینترنت یا شبکه‌های تعیین شده می‌توان آن‌ها را معامله کرد. در مقابل ارزهای فیزیکی یا سنتی مانند اسکناس یا سکه‌های ارزشمند، ملموس هستند و معاملات فقط توسط دارندگان آن‌ها که مالکیت فیزیکی این ارزها را دارند امکان پذیر است.

مانند سایر ارزهای فیات FIAT، ارزهای دیجیتالی نیز می‌توانند برای خرید کالا و پرداخت هزینه خدمات مورد استفاده قرار گیرند. اگرچه می‌توان در برخی از انجمن‌های آنلاین مانند سایت‌های بازی، پورتال‌های قمار یا شبکه‌های اجتماعی نیز به‌طور محدود از این ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

آموزش ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتالی دارای تمام خصوصیات ذاتی ارزهای فیزیکی هستند. یعنی امکان انجام معاملات فوری با آن‌ها وجود دارد. این معاملات هنگام اتصال به شبکه‌های پشتیبانی شده و یکپارچه صورت می‌گیرد.

ارز دیجیتال در ایران 🇮🇷 از قانونی شدن تا بیت کوین ایرانی!

به‌طور مثال یک آمریکایی امکان پرداخت وجه به ارز دیجیتال را به طرف دیگر مورد معامله خود که در کشوری دور دستی مانند سنگاپور زندگی می‌کند را دارد. اما شرط لازم برای انجام این کار آن است که هر دو نفر به شبکه مورد نیاز برای معامله در ارز دیجیتال متصل شوند.

مزایای ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟!

ارزهای دیجیتال مزایای بی‌شماری را ارائه می‌دهند. اولین آن این است که پرداخت ارزهای دیجیتال مستقیماً بین طرف‌های معامله و بدون نیاز به واسطه انجام می‌شود. به همین دلیل معاملات معمولاً فوری و کم هزینه هستند. این در مقایسه با تجارت و معامله با ارزهای سنتی و معمولی که در آن‌ها حتماً باید معامله توسط یک بانک واسط مورد تائید قرار بگیرد، بهتر است.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ارزهای دیجیتالی این است که معاملات الکترونیکی مبتنی بر این ارزها باعث حفظ سوابق لازم افراد شده که منجر به اجبار شفافیت در معاملات می‌شود.

تفاوت میان ارزهای دیجیتال، ارزهای مجازی و Cryptocurrency چیست؟!

از آنجا که در جهان پول‌های دیجیتالی انواع مختلفی از این مفاهیم وجود دارد شاید بد نباشد این‌طور بگوییم که ارزهای دیجیتالی را می‌توان یک ابر مجموعه از ارزهای مجازی و ارزهای رمزنگاری توصیف کرد. این ابر مجموعه اگر توسط بانک مرکزی یک کشور به شکلی قانونی و مشخص تنظیم و صادر شود، آن را “ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)” می‌نامند.

در حال حاضر CBDC فقط به صورت مفهومی وجود دارد. کشورهای انگلیس، سوئد و اروگوئه جزو معدود کشورهایی هستند که قصد دارند نسخه دیجیتالی ارزهای فیات بومی خود را راه‌اندازی کنند.

کاربرد ارز دیجیتال

هم‌زمان با CBDC که توسط بانک مرکزی کشورها تنظیم می‌شود، یک ارز دیجیتال دیگر نیز وجود دارد که می‌تواند به شکلی کنترل نشده تولید و وارد بازار معاملات شود. این ارز با عنوان ارز مجازی شناخته می‌شود و به‌جای اینکه توسط یک تنظیم کننده متمرکز کنترل شود، ممکن است تحت کنترل توسعه دهنده‌های ارز، سازمان‌های مؤسس یا پروتکل شبکه تعریف شده باشند. نمونه‌هایی از چنین ارزهای مجازی شامل ارزهای رمزنگاری شده و سیستم‌های پولی مرتبط با کوپن یا پاداش است.

ارزهای رمزنگاری یک شکل دیگر از ارزهای دیجیتال است. از ارزهای رمزنگاری برای تأمین و تأیید معاملات، مدیریت، کنترل و ایجاد واحدهای جدید ارزی استفاده می‌شود. بیت کوین و اتریوم محبوب‌ترین ارزهای رمز پایه هستند. پیش‌تر در مقاله‌ای با عنوان ” بیت کوین چیست؟” به طور مفصل در مورد این محبوب‌ترین ارز رمز پایه اطلاعاتی ارائه کرده‌ایم.

در اصل به این شکل می‌توان این موضوع را توضیح داد که هم ارزهای مجازی و هم ارزهای رمزنگاری شده اشکال گوناگونی از ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند.

چطور می‌توان ارز دیجیتال به دست آورد؟!

این موضوع نیاز به آموزش ارز دیجیتال دارد. سپس باید بیاموزید که خرید و فروش بیت کوین و ارز دیجیتال به چه صورتی انجام می‌شود و چه قوانینی بر معاملات آن حاکم است؟! همچنین باید یاد بگیرید که با نرم افزارهایی که به‌عنوان کیف پول دیجیتالی از آن‌ها استفاده می‌شود کار کنید.

ضمن آن‌که دانستن این موضوع که با ارزهای دیجیتالی چطور می‌توان کالا خرید و چه کالاهایی را می‌توان به طور مستقیم با این ارزها خریداری کرد نیز بسیار مهم است.

بهترین کیف پول بیت کوین بررسی + 6 Bitcoin Wallet به همراه نصب کیف پول بیت کوین

بنابراین می‌توانید در اولین قدم برای آموزش ارز دیجیتال سری به وب‌سایت‌هایی مانند یوتیوب یا آپارات بزنید. در این فضاها ویدیوهای آموزش ارز دیجیتال فراوان است. پس از دیدن چند فیلم دیدگاهتان نسبت به این‌که ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟ بازتر خواهد شد.

18 دیدگاه ها
 1. پشتوانه بیت‌ کوین چیست؟ طلا؟ نفت؟ + آشنایی با مفهوم ارز فیات

  […] کوین و ارزهای دیجیتال دیگر هم‌ارز فیات محسوب شده و هیچ پشتوانه‌ای چون طلا، […]

 2. قیمت لایت کوین 2020 تا 2022 [ پیش بینی + توضیح ] - خرید بیت کوین در ایران

  […] همین دلیل قیمت لایت کوین 2020 نسبت به قیمت این ارز دیجیتالی در پایان سال 2019 میلادی چیزی در حدود 24 دلار در هر سکه […]

 3. پیش بینی قیمت بیت کوین تا سال 1401 / 2022 💸

  […] هیچ ارز دیجیتالی دیگری به اندازه بیت کوین خرج پذیر نیست و هر روز کشورهای بیشتری در حال پذیرفتن بیت کوین هستند. […]

 4. حداقل میزان قابل برداشت بیت کوین چقدر است ؟ (آپدیت تابستان 1399) - خرید بیت کوین در ایران

  […] می‌دهد را تعیین می‌کند. این‌که در طول زمان صاحب حساب ارز دیجیتالی چقدر تراکنش داشته باشد و چه میزان بیت کوین یا سایر […]

 5. حداقل میزان خرید بیت کوین ۰.۰۰۲۵ است؟ - خرید بیت کوین در ایران

  […] نیستید. اما در صورتی که تمایل به سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال داشته باشید، توصیه می‌شود که حداقل مقداری که سهم شما […]

 6. نمودار قیمت بیت کوین از ابتدا (2010) تا تابستان 1399 - خرید بیت کوین در ایران

  […] هم تمایل به دانستن این موضوع دارید می توانید مقاله “ارز دیجیتال چیست؟ و چه کاربردی دارد؟” را مطالعه نمایید. بسیاری هم تلاش کردند ماین کردن را […]

 7. تحلیل فاندامنتال بیت کوین [fundamental] + نمودار تحلیل بنیادین بیت کوین - خرید بیت کوین در ایران

  […] بگوییم که اصلاً تنها نیستید. نه‌تنها بیت کوین که همه ارزهای دیجیتالی این ویژگی را […]

 8. بهترین صرافی خرید بیت کوین: +25 صرافی معتبر ارزهای دیجیتال

  […] این سایت می‌توانید ارز دیجیتال خود را با قیمت دلخواه خریداری یا به فروش برسانید. […]

 9. طلا یا بیت کوین؟ بررسی وضعیت از 94 تا 99

  […] هم بسیاری از فعالان حوزه رمز ارزها بیت کوین را طلای ارزهای دیجیتالی می‌دانند. سؤال این است که چنین تعریفی از بیت کوین چقدر […]

 10. چطور امنیت دسترسی به حساب خود در keepchange.io را بالا ببریم - خرید بیت کوین در ایران

  […] آنلاین پول شما طراحی شده است. در گذشته بیشتر صرافی‌های ارز دیجیتالی و کیف پول‌های بیت کوینی از موضوع نقص امنیت رنج […]

 11. مصرف برق شبکه بیت کوین و مشکلات زیست محیطی - خرید بیت کوین در ایران

  […] بودن بیت کوین و کارایی آن است و به علت قیمت بالای ارز دیجیتال علاقه مندان زیادی را به سوی خود کشیده که همین موضوع […]

 12. بیت کوین (Bitcoin) چیست؟ 0 تا 100 بیتکوین و ارزهای دیجیتال - خرید بیت کوین در ایران

  […] بگوییم بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توسط عملیات پیچیده و طبق الگوریتم خاصی با کمک […]

 13. راهنمای خرید بیت کوین: بهترین روش خرید بیت کوین در ایران - خرید بیت کوین در ایران

  […] کوین یک ارز دیجیتالی است. یعنی این ارز هرگز ماهیت سخت‌افزاری ندارد. هیچ […]

 14. لیست 6 سایت معتبر خرید و فروش بیت کوین | سایت بیت کوین - خرید بیت کوین در ایران

  […] فعالیت‌های خود را در زمینه ارائه خدمات در زمینه ارزهای دیجیتالی گسترش داده […]

 15. بورس یا بیت کوین؟ 12 مورد از ریسک‌های سرمایه‌گذاری روی هرکدام

  […] موضوع پذیرش ریسک شکست در سرمایه‌گذاری بورس ایران یا ارزهای دیجیتال مسئله‌ای است که باید قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری در […]

 16. آموزش ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین Blockchain.com - خرید بیت کوین در ایران

  […] ساخته شده در سایت Blockchain.com را یکی از بهترین کیف پول های ارزهای دیجیتالی می‌دانند. چراکه خود این وب‌سایت اعتبار بسیار زیادی […]

 17. بهترین کیف پول بیت کوین 💳 بررسی +6 Bitcoin Wallet - خرید بیت کوین در ایران

  […] کیف پول تأمین شده است. • با این کیف پول دیجیتالی صدها ارز دیجیتال خود را معامله کنید. • پکس فول والت این امکان را برای […]

 18. ارز دیجیتالی بیت کوین چیست – ارزدیجیتال،بیت کوین،تحلیل

  […] ارز دیجیتال چیست؟ و چه کاربردی دارد؟ – خرید بیت کوین … […]

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.