اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

استخراج ارز دیجیتال (Mining) چیست؟ آموزش ماینینگ + خطرات!

8 1,183

اگر دوست دارید بدانید استخراج ارز دیجیتال چیست؟! و این کار چطور انجام می‌شود؟! این مطلب را بخوانید. ما در ادامه به شما معنای استخراج ارز دیجیتال را توضیح داده و نحوه انجام این کار شرح می‌دهیم.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟!

استخراج ارز دیجیتال فرآیندی است که در آن معاملات بین کاربران تائید و به دفترچه عمومی بلاک چین اضافه می‌شود. اما پاسخ دیگر این پرسش که ماینینگ چیست؟! این است که فرآیند استخراج ارز دیجیتال به معنی اجازه یافتن سکه‌های بلوک‌های تازه آزادشده به عرصه معاملات ارزهای دیجیتالی را ماینینگ میگویند.

توضیح بسیار ساده این موضوع آن است که در واقع پس از این‌که یک بلوک بیت کوین، لایت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگری آزاد شد، معدنچیان یا ماینرها برای یافتن و رمز گشایی کردن آن وارد عمل می‌شوند. پس از آن که قفل این بلوک توسط ماینرها شکست، ارز دیجیتالی درون آن اجازه پیدا می‌کند که وارد سیستم یا شبکه پولی همتا به همتا اما غیر متمرکز ارزهای دیجیتالی شود.

استخراج ارز دیجیتال چیست

حتماً میدانید که بیت کوین ارزشمندترین و تثبیت شده ترین ارز دیجیتالی جهان است. یکی از راه‌های به دست آوردن بیت کوین، استخراج آن از معادن است. استخراج بیت کوین با کامپیوتر و یا هر دیوایس دیگری مبتنی بر یک الگوریتم اجماع به نام اثبات کار است.

به جز بیت کوین ارزهای دیجیتالی دیگری مانند ساتوشی و لایت کوین نیز وجود دارند که می‌توان آن‌ها را استخراج کرد. اما این موضوع را نیز باید بدانید که همه ارزهای دیجیتالی قابل استخراج نیستند.

ابزارها و امکانات مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال چیست؟!

اما آنچه یک ماینر یا معدنچی ارزهای دیجیتالی به آن نیاز دارد یک کامپیوتر بسیار قدرتمند، جریان برق قوی و بدون قطعی، اینترنت پرسرعتی که مدام در حال قطع و وصل شدن نیست و البته سخت‌افزار مخصوصی است که به آن ماینر Miner گفته می‌شود.

فرآیند جستجو برای یک بلوک جدید و تلاش برای رمزگشایی کردن آن میان ماینرهای ارزهای دیجیتالی یک فرآیند کاملاً رقابتی است. به همین دلیل یک ماینر برای بالا بردن احتمال موفقیت خود باید مجهز به دستگاه‌های پیشرفته‌تری باشد.

انگیزه ماینرها از تلاش برای استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ چیست؟!

انگیزه ماینرها از تلاش برای استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ چند چیز مختلف است. اولین انگیزه آن ها به دست آوردن ارز دیجیتالی است که درون یک بلوک یا همان معدن وجود دارد. هرگز مشخص نیست که میزان ارزهای دیجیتالی پنهان شده در یک معدن چه میزان است؟! اما همین‌که یک معدن یافت و رمزگشایی شود، بدون شک ماینر را صاحب پول دیجیتالی خواهد کرد.

لیست 6 سایت معتبر خرید و فروش بیت کوین | سایت بیت کوین

دومین انگیزه ماینرها از تلاش برای استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ این است که بتوانند اولین ماینری باشند که یک بلوک ارز دیجیتالی را پیدا می‌کند. کسی که اولین نفر باشد که بلوک آزاد شده یک ارز دیجیتالی را پیدا می‌کند، اجازه دارد آن بلوک را رمزگشایی کرده و ارزهای داخل آن را صاحب شود. البته این‌یک قانون است که ماینری که بلوکی را پیدا کند، همان ابتدا پاداش یافتن بلوک ارز دیجیتالی خود را دریافت خواهد کرد.

فرآیند استخراج ارز دیجیتال چیست؟!

اکنون می‌خواهیم پاسخ این پرسش ماینینگ چیست را کمی تخصصی‌تر توضیح دهیم. آنچه در ادامه می‌خوانید اتفاقی است که در پس پرده استخراج ارز دیجیتال رخ می‌دهد.

یک ماینر یک گره یا Node در شبکه است. شبکه‌ای که معاملات را جمع می‌کند و آن‌ها را به صورت بلوک سازمان‌دهی می‌کند. هر زمانی که یک تراکنش صورت بگیرد تمام گره‌های شبکه آن را دریافت کرده و اعتبار آن را تائید می‌کنند. سپس گره‌های معدنچی این تراکنش‌ها را از حافظه جمع کرده و شروع به مونتاژ کردن آن‌ها در یک بلوک که به آن بلوک کاندید گفته می‌شود، می‌کنند.

فرآیند استخراج ارز دیجیتال

بعد از هر تراکنش، هش ها به چیزی با عنوان درخت مرکل یا درخت هش تبدیل می‌شوند. درخت مرکل با سازمان‌دهی هش های معامله‌های مختلف به صورت جفت و سپس هش کردن مجدد آن‌ها باهم شکل می‌گیرد. سپس خروجی‌ها به صورت جفت یا دوتایی سازمان یافته شده و یکبار دیگر هش می‌شوند. و این روند تا رسیدن به بالای درخت ادامه پیدا می‌کند.

قسمت بالای درخت نیز به نام هش ریشه (یا ریشه مرکل) شناخته می‌شود. هش ریشه در اصل یک هش واحد بوده که نمایانگر همه هش های قبل از خودش است. همان هش‌هایی که برای تولید هش ریشه از آن‌ها استفاده شده است.

هش ریشه به همراه هش بلوک قبلی و یک عدد تصادفی که به آن nonce گفته می‌شود در قسمت هدر بلوک قرار می‌گیرند. سپس هدر بلوک یک خروجی را بر اساس آن عناصر(هش ریشه ، هش بلوک قبلی و غیره) به همراه چند پارامتر دیگر تولید می‌کند. خروجی حاصل هش بلوک است و به‌عنوان شناسه بلوک تازه تولید شده یا بلوک کاندید عمل می‌کند.

برای این‌که یک هش بلوک، معتبر در نظر گرفته شود، باید کمتر از مقدار مشخصی باشد که توسط پروتکل تعیین شده است. به عبارت دیگر هش بلوک باید با مقدار مشخصی صفر شروع شود.

مقدار هدف به‌عنوان سختی هشینگ شناخته می‌شود. این سختی هشینگ به طور مرتب توسط پروتکل تنظیم می‌شود. به این ترتیب اطمینان حاصل می‌کند که میزان بلوک‌های تازه تولیدشده ثابت و متناسب با میزان قدرت هشینگ اختصاص داده شده به شبکه است.

بنابراین هر بار که معدنچیان جدید به شبکه می پیوندند و رقابت شدید می‌شود، مشکل سخت افزاری افزایش پیدا کرده و از کاهش میانگین زمان تولید بلوک جدید جلوگیری می‌شود. در مقابل اگر ماینرها تصمیم به ترک شبکه بگیرند، مشکل عدم وجود بلوک برای رمزگشایی کاهش خواهد یافت و زمان تولید بلوک ثابت می‌ماند. حتی اگر قدرت محاسباتی کمتری به شبکه اختصاص داده شود.

استخر استخراج ارز دیجیتال

فرآیند استخراج ماینرها را مجبور می‌کند که بارها و بارها به قسمت هدر یک بلوک مراجعه کنند تا بتوانند یک هش بلوک تولید کنند. هنگامی‌که یک هش معتبر یافت شد، گره یا node بنیان‌گذار بلوک را به شبکه منتقل می‌کند. این کار برای این انجام می‌شود که تمام گره‌های دیگر بررسی کنند که آیا هش معتبر است یا خیر؟ درصورتی‌که هش معتبر بود بلوک به بلاک چین منتقل می‌شود و همه node ها به سراغ بلوک بعدی می‌روند.

پیش بینی دامیننس بیت کوین سال 2021 | دامیننس بیت کوین (Bitcoin Dominance) چیست؟

گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که دو ماینر هم‌زمان یک بلوک معتبر را پخش می‌کنند و شبکه به دو بلوک رقیب ختم می‌شود. ماینرها بر اساس بلوکی که ابتدا دریافت کرده‌اند، بلوک بعدی را شروع به استخراج می‌کنند. رقابت بین این بلوک‌ها تا زمانی که بلوک بعدی بر اساس یکی از بلوک‌های رقابت کننده استخراج شود، ادامه خواهد یافت.

بلوکی که رها می‌شود بلوک یتیم یا بلوک بی‌رنگ نامیده می‌شود. کارگران معدن این بلوک به معدنکاری بلوک برنده منتقل می‌شوند.

استخر استخراج ارز دیجیتال چیست؟!

آنچه تا کنون شرح داده شد استخراج ارز دیجیتال به صورت انفرادی است. یعنی هر ماینر به تنهایی یک node در شبکه باشد و با تکیه بر امکانات سخت‌افزاری خودش بتواند یک بلوک را یافته و رمزگشایی کند. در حالی که پاداش بلوک به معدنچی یا ماینری که ابتدا هش معتبر را کشف می‌کند اعطا می‌شود، اما احتمال یافتن هش برابر با بخشی از کل توان معدن در شبکه است.

کارگران معدن با داشتن درصد پایینی از قدرت معدن، شانس بسیار کمی برای کشف بلوک بعدی دارند. گاهی ممکن است یک ماینر روزها و هفته‌ها نتواند یک معدن پیدا کند.

ماینینگ ارز دیجیتال

استخرهای استخراج برای حل این مشکل ایجاد شده‌اند. استخر استخراج به معنای ادغام منابع توسط معدنچیان است. به این ترتیب آن‌ها قدرت پردازش خود را از طریق شبکه به اشتراک می‌گذارند.

البته که پاداش دریافت شده به‌طور مساوی بین همه افراد حاضر در استخر تقسیم می‌شود. به این ترتیب توان و زمان کاری چند برابر شده و شانس نیز افزایش پیدا می‌کند. البته که سود حاصل از حضور در استخر استخراج کمتر است اما می‌توان به وجود آن اطمینان داشت.

در پایان بد نیست به این نکته اشاره کنیم که اصلاً بعید نیست که خواندن این اطلاعات در خصوص استخراج ارز دیجیتال شما را کمی سردرگم کرده باشد. چرا که این احساسی است که اغلب مردم دنیا پس از ورود به دنیای وسیع ارزهای دیجیتال پیدا خواهند کرد.

استخراج ارز دیجیتال (Mining) چیست؟ آموزش ماینینگ + خطرات!
+ نمودار تحلیل بنیادین بیت کوین”]

به هر حال تسلط به موضوع چیستی ارزهای دیجیتال به خودی خود کار دشواری است. چرا که خود این موضوع تازه بوده و هنوز جزئیات دقیق آن به مردم جهان توضیح داده نشده است.

به هر حال لازم است پیش از هر کاری اطلاعات مفید در حوزه آن را کسب کنید. یعنی قبل از آن‌که به سراغ استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ بروید باید تا جائیکه ممکن است برایتان روشن شود که استخراج ارز دیجیتال چیست؟! و در پس پرده این فرآیند چه اتفاقی رخ می‌دهد.

8 دیدگاه ها
 1. پیش بینی قیمت بیت کوین تا سال 1401 / 2022 💸

  […] از هاوینگ یا همان نصف شدن ارزش پاداش استخراج ارز دیجیتال ، که هر چهار سال یک بار رخ می‌دهد، ارزش بیت کوین به شدت […]

 2. پشتوانه بیت‌ کوین چیست؟ طلا؟ نفت؟ + آشنایی با مفهوم ارز فیات

  […] دستگاه‌هایی صورت می‌گیرد که گران‌قیمت هستند و پروسه استخراج ارز دیجیتال نیز به دلیل برق زیادی که استفاده می‌کند، هزینه‌بر […]

 3. بیت کوین بخریم یا دستگاه ماینر؟ - خرید بیت کوین در ایران

  […] که معمولا افراد قبل از شروع به استخراج ارز دیجیتال دارند به این صورت است که دستگاه را به برق می زنیم و به […]

 4. 5 روش "استخراج سریع بیت کوین" در یک ماه! - خرید بیت کوین در ایران

  […] تصمیم شما برای استخراج ارز دیجیتال جدی است، بهترین کار این است که ابتدا تجهیزات مربوط به […]

 5. چگونه بیت کوین رایگان به دست آوریم ؟ 35 راه ثبت نام بیت کوین رایگان - خرید بیت کوین در ایران

  […] این است که چگونه بیت کوین استخراج کنیم؟ بد نیست مطلب ” استخراج ارز دیجیتال (Mining) چیست؟ ” که در همین وب سایت وجود دارد را مطالعه […]

 6. لایت کوین (Litecoin) چیست؟! لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟! - خرید بیت کوین در ایران

  […] بلوک توسط نرم افزار استخراج بررسی و تأیید شده و برای هر معدنچی یا ماینری که مایل به دیدن آن باشد قابل مشاهده است. هنگامی‌که یک […]

 7. 7 مورد از مزایا و معایب استخراج بیت کوین که به شما نمی‌گویند! - خرید بیت کوین در ایران

  […] بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال میتوانید مقاله ” استخراج ارز دیجیتال (Mining) چیست؟” را که در همین وب سایت وجود دارد را مطالعه […]

 8. ارز دیجیتالی بیت کوین چیست – ارزدیجیتال،بیت کوین،تحلیل

  […] استخراج ارز دیجیتال (Mining) چیست؟ آموزش ماینینگ + خطرات &#82… […]

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.