ملک بخریم یا بیت کوین

0 22

خرید ملک و خانه میتواند ارزش دارایی شما را حفظ کند. در کنار آن شاید بخشی از هزینه های روزمره ی شما را نیز کاهش دهد. ولی چه نکاتی را باید در نظر بگیرید تا بدانید که این سرمایه گذاری درست است یا اینکه بهتر است در چیز دیگری مانند بیت کوین سرمایه گذاری کنید؟

photo 2019 05 05 15 27 33

زمین و تا حدی خانه، آپارتمان، مغازه و یا به طور کلی ملک، به دلیل آن که با محدودیت روبرو است (همچون طلا و بیت کوین) از آن چیز هایی است که میتواند ارزش دارایی را حفظ کند. البته خیلی هم محدود نیست چون مثلا با افزوده شدن یک طبقه ی دیگر به آپارتمان ها یا ساخت یک مرکز خرید چند طبقه به جای تعدادی مغازه، افزایش عرضه رخ میدهد که میتواند باعث کاهش ارزش ساختمان های موجود شود.

ملک میتواند اجاره داده شود و درآمد هم برای شما داشته باشد و دارایی شما را افزایش دهد. در زمان کاهش ارزش پول هم به دلیل آن که پس از مدتی گران تر میشود، میتواند ارزش دارایی شما را حفظ کند.

یک مشکل در ملک، میزان نقدشوندگی آن است. از زمانی که تصمیم به فروش آن بگیرید، تا زمانی که همه ی پول آن به دستتان برسد (که این مرحله هم مشکلات و سختی های خود را دارد)، زمان خیلی زیادی طول میکشد. مشکل دیگر حوادث طبیعی مثل زلزله و سیل هستند که میتوانند دارایی شما را به کلی نابود کنند.

از سوی دیگر هر کسی برای زندگی به یک خانه نیاز دارد و داشتن آن میتواند هم هزینه های زندگی شما را کاهش دهد، هم از نگرانی شما در شرایطی که تحت فشار زندگی هستید، کم کند. مخصوصا اگر تنها نباشید و خانواده ای داشته باشید.

همچنین ارزش ملک به جایی که در آن واقع شده است خیلی وابسته است. اگر آن منطقه، شهر یا کشور رشد داشته باشد، ارزش آن هم رشد پیدا میکند و اگر افت داشته باشد، ممکن است از ارزش آن کم شود.

موضوع مهم دیگر هم که باید در نظر گرفته شود استهلاک آن است. خانه و آپارتمان و … به مرور زمان مستهلک شده و بخشی از ارزش خود را از دست میدهند.

موضوع مهم دیگر هم این است که شما نمیتوانید کسری از یک ملک را بخرید. یعنی اگر پولتان برای خرید کل آن کافی نباشد، نمیتوانید ۵٪ آن را بخرید. در چنین حالتی، شاید بهتر باشد ارزش دارایی تان را با چیز دیگری مانند طلا یا بیت کوین یا حتی ارز حفظ کنید.

در کل، اگر خانه ای ندارید و دارایی تان برای خرید خانه کافی است، با توجه به این که در دراز مدت میتواند به شما ثبات و امنیت بدهد، شاید گزینه ی بهتری باشد. ولی اگر خانه دارید یا به اندازه ی کافی پول برای خرید خانه ندارید، در چیز دیگری سرمایه گذاری کنید که ارزش دارایی تان حفظ شود. طلا و بیت کوین گزینه های خوبی هستند. اگر مطلب سرمایه گذاری بلند مدت در بیت کوین را خوانده باشید، میدانید که ممکن است خرید بیت کوین و سرمایه گذاری در آن ارزش دارایی شما را چند برابر نیز بکند که گزینه های دیگر چنین ویژگی ای را ندارند.

این نوشته به منظور راهنمایی و مشاوره در سرمایه گذاری و بازرگانی نیست و تنها بیانگر دیدگاه های نویسنده است. همیشه پیش از هر گونه سرمایه گذاری، خودتان به شکل مستقل تحقیق و نتیجه گیری کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.