اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

ارز دیجیتال در ایران 🇮🇷 از قانونی شدن تا بیت کوین ایرانی!

0 404

تا همین چند سال پیش ارز دیجیتال در ایران مبحثی بسیار ناشناخته و عجیب بود. آن‌قدر که هیچ‌کس جرئت ورود به این حوزه را نمی‌کرد و اشتیاقی هم برای سرمایه‌گذاری روی آن نداشت.

دولت‌های پیشین نیز موضوع ارز دیجیتال را در ایران سربسته نگه داشته بودند. تا این‌که به دلایل مختلفی آن را به‌کلی ممنوع اعلام کرده و هرگونه تجارت با ارزهای دیجیتالی را غیر قانونی دانستند. اما واقعیت این است که نمی‌توان وجود ارزهای دیجیتالی را انکار کرد. همچنین به دلیل آن‌که قدرت، ارزش و نفوذ آن‌ها روز به‌روز بیشتر می‌شود، عاقلانه نیست که از سودی که ممکن است نصیب افراد یا اقتصاد کل کشور کنند، چشم‌پوشی کرد.

یکی از چندین قدرت ارز دیجیتال در ایران این است که در مدتی که کشور ما تحت فشارهای تحریم قادر به معامله مستقیم نفت با ارزهای دیگری همچون دلار و پوند نبود، توانست این کار را با انواع ارزهای دیجیتالی انجام دهد. به همین دلیل در دولت فعلی یک بار دیگر موضوع ارز دیجیتال در ایران به‌طور جدی مطرح و روی آن کار شد.

البته هنوز هم بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتالی در ایران قانونی نیستند. اما نه تنها داشتن آن‌ها، ماینینگ یا خرید و فروششان غیرقانونی نیست، بلکه متخصصان دست به کار شدند تا ارز دیجیتال بومی ایران را طراحی و به بازار معرفی کنند.

در مورد ارز دیجیتال ایرانی بیشتر بدانید!

چندی پیش آقای آذری جهرمی، وزیر جوان سازمان ارتباطات و فن آوری اطلاعات اعلام کرد که اگر قوانین ارز دیجیتال در ایران همچنان سخت گیرانه باقی بماند و دست مردم را از ارزهای دیجیتال کوتاه نگه دارد، ما به شدت از تکنولوژی های روز دنیا عقب مانده و از نظر اقتصادی نیز ضررهای کلانی میکنیم.

ارز دیجیتال ایرانی

این واقعیتی انکار ناپذیر است که بلاکچین تعیین کننده مسیر تکنولوژی و تجارت در آینده است. بنابراین عقب نشستن و نپیوستن به موج ارزهای دیجیتال فقط باعث بی‌بهره ماندن از سودهای حاصل از آن است. به همین دلیل در حدود یک سال پیش از موضوع ارز دیجیتال بومی ایران سخن به میان آمد. اکنون ایران ارز دیجیتالی شناخته شده‌ای دارد. نام ارز دیجیتال ایرانی “پیمان” است.

جالب است بدانید که رمز ارز پیمان تنها ارز دیجیتال بومی ایران نیست. ارز دیجیتال ایرانی یوز و ققنوس نیز مدتی است معرفی‌ شده‌اند. البته این دو ارز دیجیتالی هنوز به مرحله بهره برداری نرسیده‌اند. ظاهراً زیر ساخت‌های لازم برای به کار گیری این ارزهای دیجیتالی فراهم است. اما تا معرفی رسمی ارز دیجیتال ایرانی یوز یا رمز ارز پیمان شاید چند سالی زمان باقی مانده باشد.

اهمیت داشتن ارز دیجیتال ایرانی چیست؟!

ورود رسمی ارز دیجیتال ایرانی یوز یا پیمان که به بیت کوین ایرانی نیز مشهور است، به دنیای ارزهای دیجیتالی معتبر جهان می‌تواند نوید بخش حذف تدریجی سایر ارزها از میدان معاملات نفتی و غیر نفتی ایران باشد. به این ترتیب هیچ تحریمی قادر به ممنوع کردن تجارت با ایران نخواهد بود.

البته تا پذیرفته شدن بیت کوین ایرانی نزد مردم ایران و جهان و ارزشمند شدن این ارز دیجیتال ایرانی راه بسیار طولانی در پیش است. اما همین که متخصصان حوزه اقتصاد و تکنولوژی موفق به فعالیت جدی روی مبحث ارزهای دیجیتالی شدند تا آنجا که توانستند ارز دیجیتال بومی ایران را معرفی کنند، اتفاق خوشایندی رخ داده است.

از ارز دیجیتال بومی ایران چه چیزی پشتیبانی می‌کند؟!

مفهوم ارز دیجیتالی در ایران کمی با سایر رمز ارزهای جهان متفاوت است. یعنی نه بیت کوین و نه هیچ ارز دیجیتالی دیگری در جهان پشتوانه‌ای مانند طلا ندارند. اما ارز دیجیتال بومی ایران در واقع ارز دیجیتال ملی است. به همین دلیل قرار است که ریال پشتوانه آن باشد. یعنی به ازای صدور هر واحد رمز ارز ملی، معادل ریالی آن در حساب بانک مرکزی مسدود خواهد شد.

پشتوانه بیت‌ کوین چیست؟ طلا؟ نفت؟ + آشنایی با مفهوم ارز فیات

ارز دیجیتال بومی ایران

به این ترتیب هم ارزش ارز دیجیتال ایرانی حفظ می‌شود. چرا که مقدار آن مثل هر ارز دیجیتالی دیگری محدود خواهد بود. هم امکان استخراج یا ماینینگ آن وجود نخواهد داشت. ضمن آن‌که وقتی میدانیم که یک ارز دیجیتالی پشتوانه دارد، احتمالاً ارزش و اعتبار بیشتری خواهد داشت. ضمن آن‌که صدور آن سبب افزایش نقدینگی در بازار نخواهد شد.

قوانین ارز دیجیتال در ایران چیست؟!

گرچه کشور ما نیز به جرگه کشورهای معرفی کننده ارزهای دیجیتالی پیوسته است، اما هنوز هم قوانین ارز دیجیتال در ایران بسیار سخت گیرانه و پر از ممنوعیت، قانون و تبصره است.

دلایل سخت گیرانه بودن قوانین ارز دیجیتال در ایران این است که هیچ چارچوب مشخصی برای این ارزها در جهان وجود ندارد. تراکنش‌های انجام شده با آن ها در هیچ جا ثبت نمی‌شود. و هیچ فلز گران‌بها، نفت یا ارز سنتی از آن پشتیبانی نمی‌کند. ضمن آن‌که قیمت و ارزش این ارزها توسط هیچ نهاد متمرکزی تعیین نمی‌شود و فقط اشتیاق خریداران این ارزها است که تعیین کننده قیمت آن است. همچنین در برخی از مقاطع زمانی قدرت نقد شوندگی ارزهای دیجیتالی به شدت پائین می‌آید.

به همین دلایل مسئولان هراس آن را دارند که مردم نا آگاهانه، بدون منطق و کاملاً هیجان زده روی این ارزها سرمایه گذاری کنند. سپس در صورتی که درست انتخاب نکرده باشند یا در فرآیند کاهش و یا افزایش ارزش این ارزهای دیجیتالی متضرر شوند، سرمایه‌هایی را که صرف خرید یا استخراج این ارزها کرده‌اند را از دست بدهند. در این صورت هیچ بازگشت پول یا امید به جبران مافاتی برایشان وجود نخواهد داشت.

به همین سبب بود که پس از مدت زمان کوتاهی که ارزهای مشهورتر مانند بیت کوین روی تابلوی اعلام قیمت صرافی ها حضور داشت، تجارت با آن‌ها غیر قانونی اعلام شد. در واقع مسئولان وقت عقیده داشتند که نمی‌توان از ارزهای دیجیتالی صرف نظر کرد. اما جامعه هنوز قدرت درک و پذیرش آن ها را ندارد.

قوانین ارز دیجیتال در ایران

اما اکنون چند سالی است که قوانین مستدلی برای ارزهای دیجیتال وضع شده است. بخشی از قوانین ارز دیجیتال در ایران به این شرح است:

  • نگهداری از بیت کوین در ایران جرم نیست. یعنی هنوز قوانین جرم انگاری این ارز دیجیتالی در ایران وضع نشده است.
  • خرید و فروش بیت کوین در ایران برای عموم مردم آزاد است.
  • در ایران میتوان با اخذ مجوزهای قانونی از سازمان‌های ذی صلاح اقدام به استخراج یا ماینینگ ارزهای دیجیتالی کرد.
  • واردات قانونی تجهیزات مربوط به ماینینگ ارزهای دیجیتالی با اخذ مجوز از وزارت صمت(صنعت، معدن، تجارت) امکان پذیر است.
  • هنوز هم بانک‌ها، صرافی‌ها و مؤسسات مالی اجازه ورود به حوزه ارزهای دیجیتالی و تجارت با آن‌ها را ندارند.
  • اگر کسی در این زمینه از فرد، شرکت یا مجموعه‌ای شکایت داشته باشد می‌تواند شکایت خود را برای دادرسی مطرح کند.

اکنون‌که ارز دیجیتال بومی ایران را می‌شناسید و با نام ارز دیجیتال ایرانی که پیمان، یوز، ققنوس و… بیشتر آشنا شدید، و میدانید که قوانین ارز دیجیتال در ایران تا چه حد جدی و سخت‌گیرانه است و خبر دارید که ارز دیجیتال ایرانی تا چند سال دیگر به طور رسمی کار خود را آغاز می‌کند، آیا حاضرید روی آن سرمایه‌گذاری کنید؟

لیست 6 سایت معتبر خرید و فروش بیت کوین | سایت بیت کوین

آیا این موضوع که ارز دیجیتال در ایران ملی است و ریال از آن پشتیبانی می‌کند، می‌تواند روی ارزشمندی آن مؤثر باشد؟ به نظر شما ارز دیجیتال ایرانی به اندازه قدرت و اعتبار خودش قادر به رقابت با ارزهایی مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، دش، زاکاش یا … هست؟!

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.