اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

طلا یا بیت کوین؟ بررسی وضعیت از 1394 تا 1400

0 338

طلا یا بیت کوین ؟ بسیاری از مردم برای حفظ ارزش دارایی و از بین بردن اثر تورم روی زندگی شان، گزینه ی خرید طلا را در نظر دارند و هر وقت بخواهند پولی را سرمایه گذاری کنند، طلا، جواهر، سکه و مواردی از این قبیل میخرند. گزینه ی دیگر خرید بیت کوین است. در این نوشته، این دو گزینه با هم مقایسه میشوند.

طلا یک عنصر کمیاب با حجم محدود روی کره زمین است که همین باعث شده تا در بازار عرضه و تقاضا، به دلیل این که امکان عرضه ی بیشتر از میزان استخراج شده وجود ندارد، ارزش اش پایین نیاید. از سوی دیگر دولت ها، پول و اسکناس را به پشتوانه ی طلایی که دارند چاپ میکنند. تورم وقتی پیش می آید که چاپ پول بدون پشتوانه صورت میگیرد. یعنی پولی چاپ شده که به اندازه ی آن طلا موجود نیست. همین امر باعث تورم و کاهش ارزش پول میشود. مردم هم برای جلوگیری از کاهش ارزش پولی که دستشان است، میتوانند آن را به طلا یا هر چیز دیگری که خاصیت ضد تورمی داشته باشد تبدیل کنند.

این راه کار برای حفظ ارزش دارایی های اشخاص خوب است، اگر چه مشکلاتی هم دارد. نگهداری طلا کار سختی است. پیدا کردن محل امنی برای نگهداری آن و جلوگیری از سرقت آن یا از دست رفتن آن کار مشکلی است. عده ی زیادی از مردم آن را در خانه شان نگهداری میکنند. دزدان هم البته با استفاده از طلایاب، به سادگی میتوانند محل آن را پیدا کنند.

افرادی هم هستند که این گونه دارایی ها را در صندوق امانات بانک ها نگهداری میکنند. این راهکار هم خطراتی دارد. چون صندوق امانات محل تجمع دارایی های با ارزش افراد زیادی است، گزینه ی با ارزشی هم برای دزدان است. بیمه کردن دارایی ها هم هزینه های خود را دارد و نمیتواند همه ی ارزش دارایی شما را حفظ کند و در واقع به مرور زمان بخشی از دارایی از دست میرود.

بیت کوین هم ویژگی هایی شبیه طلا دارد. حجم آن محدود است و مانند طلا امکان عرضه ی بیشتر آن وجود ندارد. از سوی دیگر تورم هم ندارد و در واقع خاصیتی برعکس دارد. یعنی به مرور زمان ممکن است بخشی از بیت کوین های موجود از بین برود و این باعث شود که ارزش بیت کوین های موجود افزایش پیدا کند.

نحوه قیمت گذاری بیت کوین چطور است؟ چه کسی قیمت گذاری میکند؟!

یک مزیت دیگر بیت کوین نسبت به طلا این است که شما میتوانید از کیف پول بیت کوین خود نسخه ی پشتیبان بگیرید و آن را در چند محل نگهداری کنید تا مثلا زلزله، سیل، آتش سوزی و اینگونه موارد نتواند آن را از بین ببرد. البته محافظت از نسخه های پشتیبان را هم باید همواره در نظر داشته باشید.

ممکن است در آینده ی نزدیک ارزش بیت کوین بسیار افزایش پیدا کند. این افزایش ارزش نه تنها ارزش فعلی دارایی شما را حفظ میکند، بلکه افزایش هم میدهد.

یک ویژگی مشترک طلا و بیت کوین این است که هر دو سرعت نقد شوندگی بالایی دارند و هر دو را به سرعت میتوانید به پول دیگری تبدیل کنید.

در پایان اگر بخواهیم این دو گزینه را مقایسه کنیم، میتوانیم بگوییم که هر دو برای سرمایه گذاری بلندمدت خوب هستند و بهترین گزینه این است در هر دو سرمایه گذاری کنید. بخشی از دارایی تان را به طلا اختصاص بدهید و بخشی را هم به خرید بیت کوین اختصاص دهید. و البته برای محافظت از آنها اطلاعات کافی کسب کنید.


این نوشته به منظور راهنمایی و مشاوره در سرمایه گذاری و بازرگانی نیست و تنها بیانگر دیدگاه های نویسنده است. همیشه پیش از هر گونه سرمایه گذاری، خودتان به شکل مستقل تحقیق و نتیجه گیری کنید.

طلا یا بیت کوین

بیت کوین بخریم یا طلا ؟

هنوز هم بسیاری از فعالان حوزه رمز ارزها بیت کوین را طلای ارزهای دیجیتالی می‌دانند. سؤال این است که چنین تعریفی از بیت کوین چقدر درست است؟

سرمایه‌گذاری در طلا یا بیت کوین چالشی است که پاسخ آن وقتی روشن می‌شود که بدانیم مزایا و معایب هرکدام چیست؟ سپس تصمیم بگیریم که بیت کوین بخریم یا طلا؟

البته به‌طور کلی فرقی نمی‌کند که انتخاب ما برای سرمایه‌گذاری طلا یا بیت کوین باشد. به‌هرحال مهم‌ترین قدم در سرآغاز سرمایه‌گذاری، افزایش اطلاعات و میزان صبر برای رسیدن به بالاترین سود است.

5 روش "استخراج سریع بیت کوین" در یک ماه!

طلا یا بیت کوین؟

اجازه بدهید همین ابتدا به این سؤال پاسخ بدهیم که طلا یا بیت کوین؟ کدام برای سرمایه‌گذاری بهتر است؟

این‌که سرمایه‌گذاری در طلا یا بیت کوین شما را به سود بیشتری می‌رساند ارتباط مستقیمی با اهداف شما از سرمایه گذاری دارد.

بیت کوین سرمایه‌گذاری بهتری برای کسب سود در مدت زمان کوتاه‌تر است. اما این ریسک در مورد بیت کوین وجود دارد که شما به یک باره حجم زیادی از دارایی خود را از دست بدهید.

این در حالی است که طلا سرمایه‌گذاری بسیار مطمئنی است. یعنی بازگشت سود و پول شما در طولانی مدت تضمین شده است.

 

طلا یا بیت کوین برای سرمایه گذاری

مزایای سرمایه گذاری روی طلا چیست ؟

پایداری 

نه فقط در 5 سال اخیر، که طلا همیشه از نظر ارزشمندی در وضعیت پایداری بوده است. به این معنی که با گذشت زمان نه تنها ارزش طلا ثابت مانده که در مقاطعی از زمان به‌شدت افزایشی بوده است.

قیمت طلا در مواقع رکود اقتصادی افزایش پیدا می‌کند. کشور ما در این سال‌ها رکود اقتصادی بدی را تجربه کرده است. اما طلا همچنان از نظر ارزشمندی در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد.

نکته بعدی در خصوص پایداری طلا مربوط به پشتوانه بودن این فلز ارزشمند می‌شود. طلا سال‌ها به عنوان پشتوانه ارزی مورد استفاده قرار گرفته که به همین دلیل سرمایه گذاری آن پایدار است.

طول عمر و قدمت طلا

از مدت‌ها قبل طلا به عنوان یک ارز ارزشمند مورد استفاده بوده است. زیبایی، سودمندی و کمبود آن باعث شده طلا یک پایه ایدئال برای تجارت و نسبت دادن ارزش باشد. طلا همواره توسط تمدن‌های مختلف و در سرزمین‌های گوناگون مورد استفاده بوده است. این موضوع ارزش ذاتی طلا را اثبات می‌کند.

وقتی روی طلا سرمایه‌گذاری می‌کنید می‌توانید مطمئن باشید که ارزش دارایی شما در طول زمان هرگز کم نخواهد شد.

ایمنی بالایی طلا

اگر حجم طلایی که روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید خیلی زیاد باشد، می‌توانید آن را در صندوق امانات بانک نگهداری کنید و هرگز نگران دزدیده شدن و از دست رفتن آن نباشید.

بحث دیگری که در مورد ایمنی طلا مطرح است، فیزیکی بودن آن است. چون شما درازای خرید طلا یک کالای با جسمیت را به دست می‌آورید، بنابراین مطمئن هستید چیزی دارید که قدرت نقد شوندگی و خرید و فروش دارد.

 کدام طلا یا بیت کوین ؟

معایب سرمایه گذاری روی طلا

اگر تصمیم دارید روی طلا سرمایه گذاری کنید، باید این موارد را به عنوان معایب سرمایه‌گذاری در نظر داشته باشید:

در صورت بروز بحران اقتصادی که دیگر ارز فیات سنتی قابل استفاده نیست، از طلا می‌توان به عنوان واحد پول استفاده کرد. با این وجود در حال حاضر طلا وسیله مناسبی برای خریدن چیزی نیست.

درحالی‌که از نظر فنی برخی سکه‌های طلا به‌عنوان ارز شناخته می‌شوند، اما ارزش طلایی که سکه از آن ساخته شده است اغلب بیشتر از ارزش اسمی سکه است.

10 نرم افزار تحلیل تکنیکال بیت کوین (رایگان و پولی)

همچنین گرچه قدرت نقد شوندگی طلا بالا است، اما برای این‌که در مواقع لزوم بتوانید آن را تبدیل به پول نقد کنید باید خریدار واقعی پیدا کنید که طلای شما را به قیمت روز خریداری کند.

مزایای سرمایه‌گذاری روی بیت کوین چیست ؟

راحتی خرید و فروش

از آنجا که بیت کوین کاملاً دیجیتالی است می‌توان آن را به راحتی به کاربر دیگری منتقل کرد. شما می‌توانید با خریدار بیت کوین ملاقات کنید و بیت کوین خود را با استفاده از کد QR به صورت شخصی به او انتقال دهید.

همچنین می‌توانید از یک سرویس تبادل شخص ثالث استفاده کنید که ارتباط دیجیتالی شما با خریدار را برقرار می‌کند.

سرمایه‌گذاری تازه

گرچه اکنون نزدیک به 12 سال است که مردم دنیا بیت کوین را می‌شناسند، اما سرمایه‌گذاری روی بیت کوین به تازگی آغاز شده است. این یک واقعیت است که بیت کوین هنوز هم به ارزش واقعی و مورد انتظار خود دست پیدا نکرده است. بنابراین سرمایه‌گذاری نو ظهوری است که هنوز هم جای رشد بسیاری دارد.

طلا یا بیت کوین کدام بهتر است؟

 

معایب سرمایه گذاری روی بیت کوین

نو ظهور بودن بیت کوین سبب شده است که هنوز عده کمی در جهان این ارز دیجیتالی را به رسمیت بشناسند. بنابراین سرمایه گذاری روی این ارز هنوز کمی بی‌ثبات و ناپایدار است.

نکته دیگر این است که ارزش بیت کوین به شدت به موضوع عرضه و تقاضا وابسته است. یعنی بیت کوین به خودی خود هیچ ارزشی ندارد. این نیاز بازار و تقاضای موجود است که باعث رشد ارزش بیت کوین می‌شود.

به همین دلیل همان‌قدر که سرعت رشد بیت کوین بالاست، نرخ سقوط آن در اثر عدم نیاز بازار نیز می‌تواند فاجعه بار باشد.

کیف پول دیجیتال چیست؟ (Digital Currency Wallet) 3 نوع والت

در پایان باید گفت که در سال‌های 94 تا 99 هم طلا و هم بیت کوین رشد خوبی داشته‌اند. البته بیت کوین به نسبت طلا با سرعت بیشتری محبوب و ارزشمند شده است. بنابراین هر دوی این موارد برای سرمایه گذاری و تشکیل سبد سرمایه گذاری، گزینه‌های خوبی هستند. طلا برای سرمایه گذاری بلند مدت و بیت کوین برای سود آوری در زمان کوتاه‌تر.

حالا که می‌دانید بهتر است بیت کوین بخریم یا طلا، کدام یک انتخاب شماست؟ آیا موافق سرمایه گذاری در طلا یا بیت کوین هستید؟ آیا با وجود اینکه بیت کوین تنها ارز دیجیتالی جهان نیست تمایل دارید سبد سرمایه گذاری خود را با طلا یا ارز دیجیتال دیگری پر کنید؟

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.