بسیاری از مردم برای حفظ ارزش دارایی و از بین بردن اثر تورم روی زندگی شان، گزینه ی خرید طلا را در نظر دارند و هر وقت بخواهند پولی را سرمایه گذاری کنند، طلا، جواهر، سکه و مواردی از این قبیل میخرند. گزینه ی دیگر خرید بیت کوین است. در این نوشته، این دو گزینه با هم مقایسه میشوند.

photo 2019 05 05 15 32 45

طلا یک عنصر کمیاب با حجم محدود روی کره زمین است که همین باعث شده تا در بازار عرضه و تقاضا، به دلیل این که امکان عرضه ی بیشتر از میزان استخراج شده وجود ندارد، ارزش اش پایین نیاید. از سوی دیگر دولت ها، پول و اسکناس را به پشتوانه ی طلایی که دارند چاپ میکنند. تورم وقتی پیش می آید که چاپ پول بدون پشتوانه صورت میگیرد. یعنی پولی چاپ شده که به اندازه ی آن طلا موجود نیست. همین امر باعث تورم و کاهش ارزش پول میشود. مردم هم برای جلوگیری از کاهش ارزش پولی که دستشان است، میتوانند آن را به طلا یا هر چیز دیگری که خاصیت ضد تورمی داشته باشد تبدیل کنند.

این راه کار برای حفظ ارزش دارایی های اشخاص خوب است، اگر چه مشکلاتی هم دارد. نگهداری طلا کار سختی است. پیدا کردن محل امنی برای نگهداری آن و جلوگیری از سرقت آن یا از دست رفتن آن کار مشکلی است. عده ی زیادی از مردم آن را در خانه شان نگهداری میکنند. دزدان هم البته با استفاده از طلایاب، به سادگی میتوانند محل آن را پیدا کنند.

افرادی هم هستند که این گونه دارایی ها را در صندوق امانات بانک ها نگهداری میکنند. این راهکار هم خطراتی دارد. چون صندوق امانات محل تجمع دارایی های با ارزش افراد زیادی است، گزینه ی با ارزشی هم برای دزدان است. بیمه کردن دارایی ها هم هزینه های خود را دارد و نمیتواند همه ی ارزش دارایی شما را حفظ کند و در واقع به مرور زمان بخشی از دارایی از دست میرود.

بیت کوین هم ویژگی هایی شبیه طلا دارد. حجم آن محدود است و مانند طلا امکان عرضه ی بیشتر آن وجود ندارد. از سوی دیگر تورم هم ندارد و در واقع خاصیتی برعکس دارد. یعنی به مرور زمان ممکن است بخشی از بیت کوین های موجود از بین برود و این باعث شود که ارزش بیت کوین های موجود افزایش پیدا کند.

یک مزیت دیگر بیت کوین نسبت به طلا این است که شما میتوانید از کیف پول بیت کوین خود نسخه ی پشتیبان بگیرید و آن را در چند محل نگهداری کنید تا مثلا زلزله، سیل، آتش سوزی و اینگونه موارد نتواند آن را از بین ببرد. البته محافظت از نسخه های پشتیبان را هم باید همواره در نظر داشته باشید.

ممکن است در آینده ی نزدیک ارزش بیت کوین بسیار افزایش پیدا کند. این افزایش ارزش نه تنها ارزش فعلی دارایی شما را حفظ میکند، بلکه افزایش هم میدهد.

یک ویژگی مشترک طلا و بیت کوین این است که هر دو سرعت نقد شوندگی بالایی دارند و هر دو را به سرعت میتوانید به پول دیگری تبدیل کنید.

در پایان اگر بخواهیم این دو گزینه را مقایسه کنیم، میتوانیم بگوییم که هر دو برای سرمایه گذاری بلندمدت خوب هستند و بهترین گزینه این است در هر دو سرمایه گذاری کنید. بخشی از دارایی تان را به طلا اختصاص بدهید و بخشی را هم به خرید بیت کوین اختصاص دهید. و البته برای محافظت از آنها اطلاعات کافی کسب کنید.


این نوشته به منظور راهنمایی و مشاوره در سرمایه گذاری و بازرگانی نیست و تنها بیانگر دیدگاه های نویسنده است. همیشه پیش از هر گونه سرمایه گذاری، خودتان به شکل مستقل تحقیق و نتیجه گیری کنید.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *