اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

15 تفاوت بیت کوین و اتریوم از زمین تا آسمون!

2 1,285

تفاوت بیت کوین و اتریوم بسیار زیاد است. تا این حد که در حال حاضر عده کثیری از مردم جهان حداقل یک بار نام بیت کوین را شنیده اند. اما هنوز بسیاری از وجود ارز دیجیتالی مشهور دیگری که اتریوم نام دارد بی اطلاع هستند. این در حالی است که اتریوم ارز دیجیتالی قدرتمندی است که در سال‌های اخیر همپای بیت کوین پیشرفت کرده است.

گرچه هنوز ارزش هیچ ارز دیجیتالی به اندازه بیت کوین Bitcoin یا حتی نزدیک به آن نیست، اما اتریوم هم با توجه به تکنولوژی پیشرفته ای که در پس طراحی آن وجود دارد، قدرت رشد بسیار زیادی دارد.

اکنون میخواهیم کمی بیشتر در خصوص تفاوت بیت کوین و اتریوم حرف بزنیم. بنابراین اگر تمایل دارید که با مقایسه بیت کوین و اتریوم این دو ارز دیجیتالی را بهتر بشناسید، این مطلب را بخوانید. ما در ادامه به شما خواهیم گفت که این دو چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند و برای سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتالی بهتر است بیت کوین یا اتریوم را انتخاب کنید؟!

شباهت بیت کوین و اتریوم چیست؟!

شباهت بیت کوین و اتریوم

اتریوم بعد از بیت کوین و دومین ارز دیجیتالی محبوب و ارزشمند دنیای cryptocurrency است. در حالی که تفاوت بیت کوین و اتریوم بسیار زیاد است، اما این دو شباهت هایی هم با یکدیگر دارند.

به طور مثال هر دور ارزهای دیجیتالی هستند که از طریق صرافی‌های آنلاین معامله می‌شوند. همچنین برای نگهداری هر دوی این ارزها نیاز به کیف پول دیجیتالی وجود دارد. ضمن آن که هم بیت کوین و هم اتریوم توسط هیچ دولت یا سازمان متمرکزی پشتیبانی نمی‌شوند. یا مرجع خاص و شناخته شده ای برای صدور آن ها در جهان وجود ندارد. هم بیت کوین و هم اتریوم از فن آوری بلاکچین استفاده می‌کنند.

این ها بخشی از شباهت‌های بیت کوین و اتریوم بود. اکنون بد نیست با نگاهی دقیق‌تر به مقایسه بیت کوین و اتریوم بپردازیم.

تفاوت بیت کوین و اتریوم چیست؟!

بیت کوین اولین بار در ژانویه سال 2009 به طور رسمی به جهان معرفی شد. در حالی که این ارز دیجیتالی اولین ارز دیجیتالی جهان نبود، اما در عمل به موفق‌ترین آن‌ها تبدیل شد.

چطور امنیت دسترسی به حساب خود در keepchange.io را بالا ببریم

گرچه هنوز بسیاری از دولت‌ها اصرار دارند که بیت کوین را غیر قانونی و معامله با آن را نا معتبر بدانند، اما بیت کوین با توجه به قدرتی که در این سال‌ها کسب کرده است توانست مسیر جدیدی برای تجارت و کسب ارزش برای خود باز کند. به همین دلیل است که روزانه مطالب زیادی در خصوص این ارز دیجیتالی نوشته و خوانده میشود و همواره بیت کوین مورد بررسی قرار میگیرد.

تفاوت بیت کوین و اتریوم

اما اتریوم از بیت کوین جوان تر است. این ارز دیجیتالی در جولای سال 2016 میلادی پا به عرصه کریپتولند گذاشت. اتریوم بزرگترین و ثبیت شده ترین بستر نرم افزاری غیرمتمرکز و غیر انتفاعی است. اتریوم امکان استقرار قراردادهای هوشمند و برنامه های غیر متمرکز را ایجاد می کند. همچنین بدون هیچگونه خرابی، کلاهبرداری، کنترل یا دخالت شخص ثالث اجرا می شود.

اتریوم با زبان برنامه نویسی خاص خود که در یک blockchain اجرا می شود، بسیار کامل است. در ضمن به توسعه دهندگان امکان می دهد برنامه های توزیع شده را بسازند و اجرا کنند.

اتریوم با دو هدف ایجاد شده است. اول برای عرضه در بورس ارزهای دیجیتالی. درست مانند سایر ارزهای دیجیتالی که اکنون در بورس مخصوص به cryptocurrency ارزش گذاری و معامله می‌شوند. و دوم به منظور اجرای برنامه‌ها در شبکه اتریوم.

اما تفاوت‌های کلیدی بیت کوین و اتریوم در این موارد است.

1- تفاوت بیت کوین و اتریوم از نظر فنی چیست؟

در حالی که بیت کوین و اتریوم از اصل توزیع دفترچه و رمزنگاری استفاده می کنند، اما از نظر فنی تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. به عنوان مثال معاملات در شبکه اتریوم ممکن است حاوی کد اجرایی باشد. در حالی که داده های ضمیمه شده به معاملات شبکه بیت کوین معمولاً فقط برای یادداشت نگه داشتن هستند.

2- تفاوت در زمان آزاد سازی بلوک بیت کوین و اتریوم

در حالی که تقریباً هر 10 دقیقه یک بار یک بلوک بیت کوین آزاد می‌شود تا ماینرها آن را کشف و رمز گشایی کنند، این زمان برای اتریوم چند ثانیه یک بار است.

ارزش بیت کوین و اتریم

3- تفاوت در اهداف ایجاد بیت کوین و اتریوم

بیت کوین در ابتدا نیز با هدف جایگزین شدن به عنوان پول جهانی معرفی شد. یعنی بیت کوین پدید آمد تا مفهومی با عنوان ارز ملی یا دولتی از بین برود. در حالی که هدف غایی اتریوم این نبود. اتریوم به عنوان ابزاری برای تسهیل قراردادهای تغییرناپذیر، برنامه نویسی و برنامه های کاربردی از طریق ارز شخصی معرفی شد.

آموزش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، بیت کوین بخریم یا اتریوم ؟

تفاوت دیگری که این دو ارز دیجیتالی در اهداف اولیه دارند این است که از همان ابتدا نیز قرار بود اتریوم پشتیبان بیت کوین باشد. یعنی از نظر تئوریک اتریوم نباید با بیت کوین رقابتی داشته باشد. اما پس از مدت زمان کوتاهی که از ورود اتریوم به دنیای بلاکچین گذشت این ارز دیجیتالی به شدت محبوب و معتبر شد. تا جائیکه امروز نه تنها حمایتی از بیت کوین نمی کند که رقیب هم پا و سرسختی هم برای بیت کوین است.

4- تفاوت در ارزشمندی و اکوسیستم

گرچه اتریوم ارز ارزشمندی است، اما از نظر اکوسیستم بسیار ضعیف تر از بیت کوین است. به طوری که در ژانویه سال 2020 میلادی و درست زمانی که بیت کوین به شدت ارزشمند بود، اتریوم تنها 16 میلیارد دلار ارزش داشت. در همان زمان بیت کوین چیزی در حدود 10 برابر بیشتر، یعنی در حدود 147 میلیارد دلار ارزش داشت.

5- قدرت بالاتر اتریوم نسبت به بیت کوین از نظر فن آوری

بیت کوین یا اتریوم هر دو براساس فناوری “blockchain” عمل می کنند، اما اتریوم بسیار قوی تر است. یعنی اگر بیت کوین نسخه 1.0 ارزهای دیجیتال یا یک فن آوری بسیار پیشرفته بود، قطعاً اتریوم نسخه 2.0 آن است. و البته این هیچ ربطی به ارزشمندی عددی بیت کوین نسبت به اتریوم ندارد.

بیت کوین یا اتریم

در پایان شاید بد نباشد یک بار دیگر بر این نکته تاکید کنیم که تفاوت بیت کوین و اتریوم در این واقعیت است که بیت کوین چیزی غیر از ارز دیجیتالی نیست. در حالی که اتریوم یک فناوری لیدر است که شرکت ها برای ساخت برنامه های جدید از آن استفاده می کنند.

چگونه بیت کوین رایگان به دست آوریم ؟ 35 راه ثبت نام بیت کوین رایگان

تفاوت بیت کوین و اتریوم در این واقعیت است که آنها به اهداف موازی اما به دو شکل کاملاً متفاوت کار میکنند. اکنون که با مقایسه بیت کوین و اتریوم تفاوت بیت کوین و اتریوم را دانستید، آیا نظرتان نسبت به سرمایه گذاری روی این دو ارز دیجیتالی که با دو هدف متفاوت به جهان معرفی شده‌اند تغییر کرده است؟ اگر بخواهید همین امروز و برای نخستین بار وارد عرصه ارزهای دیجیتالی شوید انتخاب شما بیت کوین یا اتریوم است؟!

2 دیدگاه ها
  1. نحوه قیمت گذاری بیت کوین چطور است؟ چه کسی قیمت گذاری میکند؟! - خرید بیت کوین در ایران

    […] وارد بازار بیت کوین شوید. آگاهانه بیت کوین یا اتریم بخرید. نمودارهای قیمتی را خوب رصد کنید. دارایی ارز […]

  2. رمز ارز استلار| صفر تا صد رمز ارز لومن يا استلار (xlm) - خرید بیت کوین در ایران

    […] اطلاع از زوایا مختلف و تفاوت های زیاد رمزارز ها مطلب ” تفاوت های بیت کوین و اتریوم ” را […]

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.