در بورس سرمایه گذاری کنیم یا در بیت کوین

0 96

سرمایه گذاری در بورس یا خرید سهام شرکت ها، یکی از راه های سرمایه گذاری است. این کار ممکن است سرمایه شما را افزایش دهد یا آن را به باد دهد. در این نوشته با سرمایه گذاری در بورس از زاویه ی دیگری آشنا میشوید و سپس این سرمایه گذاری با خرید بیت کوین مقایسه میشود.

photo 2019 05 05 15 35 02

شرکت ها برای ساخت محصول و یا ارائه سرویس شان، به سرمایه ی اولیه ای نیاز دارند. فرض کنید یک شرکت بخواهد یک محصول جدید تولید کند تا پس از فروش آن در بازار سود بدست آورد. اگر سرمایه ی لازم را نداشته باشد، میتواند از سرمایه گذاران بزرگ و کوچک کمک بگیرد. اگر سرمایه گذاران طرح و ایده ی شرکت را بپسندند و شانس موفقیت آن را زیاد ببینند، ممکن است در آن سرمایه گذاری کنند. سپس شرکت میتواند طرح اش را اجرا کند. اگر همه چیز خوب پیش برود، شرکت میتواند سود کند و پس از آن باید این سود را با سرمایه گذاران اش تقسیم کند. در این میان، سرمایه گذاران هم میتوانند سهامی که از شرکت های مختلف خریده اند را با یکدیگر مبادله کنند.

بازار بورس محلی است که شرکت های مختلف در آن هستند و سهام شان در آنجا خرید و فروش میشود. هر سرمایه گذار با خرید بخشی از این سهام میتواند در آن شرکت شریک شود. بازار بورس برای اینکه بتواند به سرمایه گذاران امنیت بدهد، قوانینی هم دارد. این قوانین شرکت ها را مجبور میکنند که هر گونه خبری که در شرکت روی میدهد، چه خوب و چه بد، بی درنگ و بی واسطه در اختیار همه ی افراد قرار دهند. دلیل این کار هم این است که سرمایه گذارانی که بیرون از شرکت هستند و اخبار داخل را ندارند، نسبت به دیگران و به خصوص افرادی که داخل شرکت ها هستند، در موضع ضعف نباشند و همه بتوانند در شرایط برابر تصمیم گیری کنند.

سرمایه گذاران با داشتن خبرها و تحلیل آن ها، پیوسته سهام شرکت های مختلف را میخرند و میفروشند. اگر شرایطی رخ دهد که شرکتی با مشکل در سوداوری روبرو شود، قیمت سهام اش افت میکند. اگر سرمایه گذاری که سهم آن را خریده است، زودتر از دیگران متوجه این موضوع شود، میتواند سهام اش را پیش از افت قیمت بفروشد تا ضرر نکند. یا برعکس، اگر بفهمد که شرکتی سود بیشتری خواهد کرد، میتواند با خرید به موقع سهام آن و فروش اش پس از افزایش قیمت سود بدست آورد.

ولی این قوانین نمیتوانند جلوی همه ی افراد را بگیرد. این قوانین قابل دور زدن هستند. برای نمونه بورس آمریکا را در نظر بگیرید که شرکت های بزرگ زیادی در آن فعال هستند و سرمایه گذاران فراوانی سرمایه ی عظیمی را در آن گذاشته اند. قوانین سفت و سختی هم دارد. در چنین شرایطی، مدیر عامل شرکت اینتل (Intel) که یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین شرکت های دنیا است، خبری را از شرکت گوگل به شکل خصوصی میشنود. این خبر مشخص میکند که پردازنده های شرکت اینتل یک مشکل امنیتی دارند. هنوز کسی از بیرون خبر دار نشده است. مدتی میگذرد و مدیر عامل این شرکت بخش زیادی از سهام خودش را میفروشد، چون میداند که بزودی این خبر منتشر میشود و ارزش سهام شرکت افت میکند. این خبر منتشر میشود و سهام شرکت افت میکند. سپس از او میپرسند که آیا چون میدانستی که سهام افت میکند آن ها را فروختی و او میگوید نه! و این فروش به آن خبر ربطی نداشته است. به همین راحتی. خبر کامل را اینجا بخوانید.

این یک نمونه از حالت هایی است که واقعا رخ داده است. اتفاقات دیگر را در نظر بگیرید. مثلا کسی که در شرکتی کار میکند، چون از اطلاعات داخل شرکت خبر دارد، به دوستانش همواره خبر میدهد که کی سهام را بخرند یا کی بفروشند. 

اگر کمی در این باره فکر کنید میبینید که اگر شما چنین مزیت هایی را ندارید، نباید وارد بازی بورس بشوید. این بازی تنها برای کسانی سودمند خواهد بود که اطلاعات داخلی بسیاری داشته باشند و بازیکنان دیگر، تنها سرمایه شان را از دست میدهند.

بیت کوین هم در بازار خرید و فروش میشود، ولی آیا شرایط مشابهی دارد؟ خیر. اگر به بیت کوین به شکل یک شرکت نگاه کنید، پروژه بیت کوین به شکل باز متن توسعه پیدا میکند. تغییرات آن بررسی میشوند و اگر بخش زیادی از ماینر ها آن تغییرات را بپذیرند، فعال میشوند و اگر نپذیرند فعال نمیشود. با پدیده ای روبرو هستیم که متعلق به هیچ کس نیست ولی همه میتوانند روی آن کار کنند و آن را بهبود دهند. هر کسی هم میتواند سهمی از آن داشته باشد. ضمن اینکه دلایلی هم هست که نشان میدهند ارزش بیت کوین در آینده بالا تر خواهد رفت.

اگر در بازه ی زمانی کوتاه مدت به قیمت بیت کوین نگاه کنید، همانند بازار بورس است که باید پیوسته به دنبال خبر و تحلیل باشید، و بدانید که کی بخرید و کی بفروشید. البته آن قوانین بورس را ندارد چون همه چیز باز است. عده ای هم در این کار مهارت پیدا کرده اند و سود میکنند. اگر هم چنین تخصصی ندارید، میتوانید به شکل بلند مدت در بیت کوین سرمایه گذاری کنید.


این نوشته به منظور راهنمایی و مشاوره در سرمایه گذاری و بازرگانی نیست و تنها بیانگر دیدگاه های نویسنده است. همیشه پیش از هر گونه سرمایه گذاری، خودتان به شکل مستقل تحقیق و نتیجه گیری کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.