اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

بورس یا بیت کوین؟ 12 مورد از ریسک‌های سرمایه‌گذاری روی هرکدام

3 653

بورس یا بیت کوین ؟ کدام بهتر است؟

سرمایه گذاری در بورس یا خرید سهام شرکت ها، یکی از راه های سرمایه گذاری است. این کار ممکن است سرمایه شما را افزایش دهد یا آن را به باد دهد.

در این نوشته با سرمایه گذاری در بورس از زاویه ی دیگری آشنا میشوید و سپس این سرمایه گذاری با خرید بیت کوین مقایسه میشود.

شرکت ها برای ساخت محصول و یا ارائه سرویس شان، به سرمایه ی اولیه ای نیاز دارند. فرض کنید یک شرکت بخواهد یک محصول جدید تولید کند تا پس از فروش آن در بازار سود بدست آورد.

اگر سرمایه ی لازم را نداشته باشد، میتواند از سرمایه گذاران بزرگ و کوچک کمک بگیرد. اگر سرمایه گذاران طرح و ایده ی شرکت را بپسندند و شانس موفقیت آن را زیاد ببینند، ممکن است در آن سرمایه گذاری کنند.

سپس شرکت میتواند طرح اش را اجرا کند. اگر همه چیز خوب پیش برود، شرکت میتواند سود کند و پس از آن باید این سود را با سرمایه گذاران اش تقسیم کند. در این میان، سرمایه گذاران هم میتوانند سهامی که از شرکت های مختلف خریده اند را با یکدیگر مبادله کنند.

مزایا سرمایه گذاری در بورس یا بیت کوین

بازار بورس محلی است که شرکت های مختلف در آن هستند و سهام شان در آنجا خرید و فروش میشود. هر سرمایه گذار با خرید بخشی از این سهام میتواند در آن شرکت شریک شود.

بازار بورس برای اینکه بتواند به سرمایه گذاران امنیت بدهد، قوانینی هم دارد. این قوانین شرکت ها را مجبور میکنند که هر گونه خبری که در شرکت روی میدهد، چه خوب و چه بد، بی درنگ و بی واسطه در اختیار همه ی افراد قرار دهند.

آموزش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، بیت کوین بخریم یا اتریوم ؟

دلیل این کار هم این است که سرمایه گذارانی که بیرون از شرکت هستند و اخبار داخل را ندارند، نسبت به دیگران و به خصوص افرادی که داخل شرکت ها هستند، در موضع ضعف نباشند و همه بتوانند در شرایط برابر تصمیم گیری کنند.

سرمایه گذاران با داشتن خبرها و تحلیل آن ها، پیوسته سهام شرکت های مختلف را میخرند و میفروشند. اگر شرایطی رخ دهد که شرکتی با مشکل در سوداوری روبرو شود، قیمت سهام اش افت میکند.

اگر سرمایه گذاری که سهم آن را خریده است، زودتر از دیگران متوجه این موضوع شود، میتواند سهام اش را پیش از افت قیمت بفروشد تا ضرر نکند. یا برعکس، اگر بفهمد که شرکتی سود بیشتری خواهد کرد، میتواند با خرید به موقع سهام آن و فروش اش پس از افزایش قیمت سود بدست آورد.

ولی این قوانین نمیتوانند جلوی همه ی افراد را بگیرد. این قوانین قابل دور زدن هستند. برای نمونه بورس آمریکا را در نظر بگیرید که شرکت های بزرگ زیادی در آن فعال هستند و سرمایه گذاران فراوانی سرمایه ی عظیمی را در آن گذاشته اند.

معایب سرمایه گذاری در بورس یا بیت کوین

قوانین سفت و سختی هم دارد. در چنین شرایطی، مدیر عامل شرکت اینتل (Intel) که یکی از بزرگترین و شناخته شده ترین شرکت های دنیا است، خبری را از شرکت گوگل به شکل خصوصی میشنود.

این خبر مشخص میکند که پردازنده های شرکت اینتل یک مشکل امنیتی دارند. هنوز کسی از بیرون خبر دار نشده است. مدتی میگذرد و مدیر عامل این شرکت بخش زیادی از سهام خودش را میفروشد، چون میداند که بزودی این خبر منتشر میشود و ارزش سهام شرکت افت میکند.

این خبر منتشر میشود و سهام شرکت افت میکند. سپس از او میپرسند که آیا چون میدانستی که سهام افت میکند آن ها را فروختی و او میگوید نه! و این فروش به آن خبر ربطی نداشته است. به همین راحتی. خبر کامل را اینجا بخوانید.

این یک نمونه از حالت هایی است که واقعا رخ داده است. اتفاقات دیگر را در نظر بگیرید. مثلا کسی که در شرکتی کار میکند، چون از اطلاعات داخل شرکت خبر دارد، به دوستانش همواره خبر میدهد که کی سهام را بخرند یا کی بفروشند. 

اگر کمی در این باره فکر کنید میبینید که اگر شما چنین مزیت هایی را ندارید، نباید وارد بازی بورس بشوید. این بازی تنها برای کسانی سودمند خواهد بود که اطلاعات داخلی بسیاری داشته باشند و بازیکنان دیگر، تنها سرمایه شان را از دست میدهند.

لایت کوین (Litecoin) چیست؟! لایت کوین بهتر است یا بیت کوین؟!

بیت کوین هم در بازار خرید و فروش میشود، ولی آیا شرایط مشابهی دارد؟ خیر. اگر به بیت کوین به شکل یک شرکت نگاه کنید، پروژه بیت کوین به شکل باز متن توسعه پیدا میکند.

تغییرات آن بررسی میشوند و اگر بخش زیادی از ماینر ها آن تغییرات را بپذیرند، فعال میشوند و اگر نپذیرند فعال نمیشود.

با پدیده ای روبرو هستیم که متعلق به هیچ کس نیست ولی همه میتوانند روی آن کار کنند و آن را بهبود دهند. هر کسی هم میتواند سهمی از آن داشته باشد. ضمن اینکه دلایلی هم هست که نشان میدهند ارزش بیت کوین بالاتر می رود. اگر در بازه ی زمانی کوتاه مدت به قیمت بیت کوین نگاه کنید، همانند بازار بورس است که باید پیوسته به دنبال خبر و تحلیل باشید، و بدانید که کی بخرید و کی بفروشید.

البته آن قوانین بورس را ندارد چون همه چیز باز است. عده ای هم در این کار مهارت پیدا کرده اند و سود میکنند. اگر هم چنین تخصصی ندارید، میتوانید به سرمایه گذاری بلند مدت روی بیت کوین داشته باشید.


این نوشته به منظور راهنمایی و مشاوره در سرمایه گذاری و بازرگانی نیست و تنها بیانگر دیدگاه های نویسنده است. همیشه پیش از هر گونه سرمایه گذاری، خودتان به شکل مستقل تحقیق و نتیجه گیری کنید.

 سرمایه‌گذاری در بورس یا بیت کوین

سرمایه‌گذاری در بورس یا بیت کوین؟

سرمایه‌گذاری در بورس یا بیت کوین یعنی انتخاب یک شیوه سرمایه‌گذاری پر ریسک. البته در سال‌های اخیر بیت کوین ثابت کرد که سرمایه‌گذاری مطمئن‌تری نسبت به بورس است. اما این که آیا خرید بیت کوین سود دارد مسلئه ای متفاوت می باشد

اما موضوع پذیرش ریسک شکست در سرمایه‌گذاری بورس ایران یا ارزهای دیجیتال مسئله‌ای است که باید قبل از اقدام به سرمایه‌گذاری در مورد آن با خودتان کنار بیایید.

به‌هرحال برای این‌که بدانید برای سرمایه‌گذاری بورس بهتر است یا ارز دیجیتال؟ بد نیست با ریسک‌های سرمایه‌گذاری روی هرکدام از این دو مورد بیشتر آشنا شوید.

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین

 • نوسان شدید

نوسان در بیت کوین یکی از مهم‌ترین عوامل خطر برای سرمایه‌گذاری در بیت کوین است. بررسی نمودارها از سال 2017 تا 2020 نشان می‌دهد که ارزش بیت کوین تا چه اندازه می‌تواند متغیر باشد.

هرچند که این نوسان رو به بالا باشد، بازهم می‌تواند شما را در سرمایه‌گذاری دچار مشکل کند. چرا که در سال 2018 میلادی قیمت بیت کوین آن‌چنان بالا رفت که تقریباً هیچ خریداری جدیدی پیدا نمی‌شد که بتوان بیت کوین به او فروخت. بنابراین قدرت نقد شوندگی این ارز سرمایه‌گذارانش را با مشکل مواجه کرد.

 • امکان هک

خود شبکه بیت کوین به هیچ عنوان قابل هک کردن نیست. اما گزارش‌های زیادی در مورد دسترسی هکرها به حساب بهترین کیف پول ارزهای دیجیتال منتشر می‌شود که خبر خوشایندی برای سرمایه گذاران نیست. به هر حال حساب‌های دیجیتالی همیشه با خطر هک شدن و از بین رفتن سرمایه رو به رو هستند.

 • تقلب

به جز هکرها عده‌ای هستند که در لباس خریدار واقعی یا فروشنده ظاهر می‌شوند. اما در واقع متقلبینی هستند که یا بیت کوین‌هایی که به شما می‌فروشند وجود خارجی ندارد.

یا وقتی قرار است پول بیت کوین‌های شما را به حسابتان واریز کنند این کار را انجام نمی‌دهند.

ارز دیجیتال در ایران 🇮🇷 از قانونی شدن تا بیت کوین ایرانی!
 • بی‌قانونی

هنوز هم بسیاری از کشورها بیت کوین را یک ارز معتبر نمی‌دانند. بنابراین هیچ قانونی هم برای آن تصویب نمی‌کنند. بنابراین اگر شما با خریدار یا فروشنده بیت کوین به مشکل بربخورید هیچ مرجع قانونی به دادرسی شما رسیدگی نخواهد کرد.

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بیت کوین

 • متکی بودن به فن‌آوری

همه‌چیز در بیت کوین به فن‌آوری متکی است. یعنی شما در ازای خرید بیت کوین هیچ سند یا وثیقه‌ای در دست ندارید.

بنابراین اگر کیف پول بیت کوین شما از دست برود، هیچ راه بازگشتی برای سرمایه هدر رفته وجود نخواهد داشت. چون چیزی نیست که اثبات کند شما اصلاً صاحب چنین سرمایه‌ای بوده‌اید.

 • استفاده محدود

شاید برخی کشورها بیت کوین را به‌عنوان یک پول معتبر پذیرفته باشند، اما این اتفاق هنوز در بیشتر کشورها، به‌ویژه ایران رخ نداده است. بنابراین گستره استفاده از بیت کوین در کشور فقط محدود به خرید و فروش خود بیت کوین است.

 • ضرر مالی

از بیت کوین به عنوان یک طرح Ponzi نام برده شده است. یعنی افراد در رأس آن از جهل دیگران سود می‌برند. همان‌طور که افراد بیشتری به خرید بیت کوین می‌پردازند، یک اقتصاد حبابی ایجاد می‌شود.

وقتی حباب ترکید، بیت کوین اساساً بی‌فایده خواهد شد. در این حالت هیچ بازگشتی از سرمایه‌گذاری وجود ندارد.

7 مورد بالا به‌روشنی اصلی‌ترین ریسک‌های سرمایه‌گذاری روی بیت کوین را توضیح می‌دهند. اما برای انتخاب سرمایه‌گذاری میان ارزهای دیجیتال یا بورس، باید ریسک‌های بورس را نیز بیشتر بشناسید.

سپس می‌توانید منصفانه این دوبازار را بررسی کرده و در نهایت میان سرمایه‌گذاری در بورس یا بیت کوین، یکی را که به نظر مطمئن‌تر است انتخاب کنید.

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بورس یا ارز دیجیتال

 • تأثیرپذیری بورس از سیاست

بورس به معنی اقتصاد است؛ و اقتصاد ایران ارتباط مستقیمی با سیاست دارد. بررسی نمودارهای بورس در چند سال اخیر این موضوع را به روشنی اثبات می‌کند که هر زمان ایران از نظر سیاسی با کشورهای خاصی در آرامش بوده است، رنگ بورس سبز و زمانی که جدل‌های سیاسی تشدید شده، بورس قرمز پوشیده است.

 • تأثیرپذیری بورس از اخبار

بورس در همه جای دنیا به شدت تحت تأثیر اخبار قرار می‌گیرد. فرقی نمی‌کند که اخبار در خصوص حل یک مناقشه سیاسی میان دو کشور مطرح باشد یا سقوط یک هواپیما. به‌هرحال برای سرمایه‌گذاری مطمئن در بورس همیشه باید گوش به زنگ اخبار بود.

ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بورس

 • خطر منسوخ شدن

چیزی در بورس عرضه می‌شود که قادر به تولید پول باشد. مثل کارخانه‌ها یا بانک‌ها. اما اگر کسی پیدا شود که آنچه یک کارخانه می‌فروشد را با راهی ارزان‌تر تولید کند، بدون تردید کارخانه قبلی ورشکست خواهد شد. بنابراین دیگر قادر به سود دهی به سهام داران خود نخواهد بود.

 • ریسک قانون گذاری

ریسک قانونگذاری به رابطه بین دولت و بورس اشاره دارد. یعنی این خطر وجود دارد که اقدامات دولت، یک شرکت یا صنعت را محدود کند و در نتیجه بر دارایی سرمایه‌گذار در آن شرکت یا صنعت تأثیر منفی بگذارد.

 • ریسک مدل

توضیح دقیق و فنی ریسک مدل در حوصله این مقاله نیست. اما این ریسک یکی از ریسک‌هایی است که متوجه بازار سرمایه است. و اگر اتفاق بیفتد منجر به شکست دومینو وار شرکت‌هایی می‌شود که به یکدیگر وابسته بوده و همگی در بورس حضور دارند.

البته آنچه تاکنون در خصوص ریسک‌های سرمایه‌گذاری در بورس یا بیت کوین گفته شد تنها بخشی از معضلاتی است که متوجه این دو شیوه سرمایه‌گذاری است. به این معنی که خطرات دیگری هم متوجه هر دو بازار هست.

آموزش ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین Blockchain.com

به‌هرحال گرچه خوش بین بودن خوب است، اما در خصوص سرمایه‌گذاری در بورس یا بیت کوین واقع بین بودن بهتر است. انتخاب میان سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال یا بورس، انتخاب بسیار دشواری است.

چون بورس ایران یا ارزهای دیجیتال هر دو در این کشور در معرض ریسک‌های مشخص یا پیش بینی نشده زیادی هستند. به همین دلیل نمی‌توان به روشنی گفت بورس بهتر است یا ارز دیجیتال.

فقط می‌توان واقع بین بود و سطح اطلاعات را بالا برد تا سرمایه‌گذاری بهتر با ریسک شکست کمتری داشت.

3 دیدگاه ها
 1. amin می گوید

  سلام و خسته نباشید آیا سهام بیت کوین در بورس ایران وجود داره و میشه خرید و فروش کرد ؟

  1. modiransitecom می گوید

   سلام دوست عزیز خیر چیزی تحت عنوان سهام بیت کوین در بورس ایران نداریم

 2. mohamad می گوید

  با تشکر از مقاله خوبتون حالا با توجه به وضعیت بازار بنظر سرمایه گذاری روی بیت کوین یا بورس انجام بدیم واقعا بورس بهتر است یا ارز دیجیتال ؟

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.