اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است؟ + زمان تکمیل تراکنش

3 5,855

کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است؟! این یکی از پرتکرارترین سؤال‌هایی است که توسط علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری روی بیت کوین یا کسانی که تمایل دارند در بستر بیت کوین معامله کنند پرسیده می‌شود.

این مطلب را تا انتها بخوانید تا در پایان به پاسخ این پرسش برسید که کارمزد انتقال بیت کوین چقدر است؟ و هزینه تراکنش‌های بیت کوین چطور محاسبه می‌شود؟

چرا باید برای نقل و انتقال بیت کوین کارمزد پرداخت شود؟

اجازه دهید بحث کارمزد انتقال بیت کوین را از این نقطه آغاز کنیم که اصلاً چرا باید برای نقل و انتقال بیت کوین هزینه پرداخت کنیم؟

این پرسش از این منظر بسیار منطقی است که قرار بود بیت کوین و به طور کلی تمام ارزهای دیجیتالی سریع و بدون وقفه جا به جا شوند.

اما در حال حاضر حداقل در خصوص بیت کوین این هدف محقق نشده است. یعنی فعلاً تراکنش‌های بیت کوینی با وقفه‌‌های چند دقیقه‌ای تا چند ماهه انجام می‌شوند. ضمن آن‌که فرد متقاضی انجام تراکنش باید مبلغی را به‌عنوان کارمزد انتقال بیت کوین تعیین کند. در غیر این صورت تراکنش او هرگز انجام نخواهد شد.

چرا کارمزد انتقال بیت کوین می‌پردازیم می‌

در واقع اگر کسی کارمزد انتقال بیت کوین خود را صفر تعیین کند، تراکنش او هیچ وقت توسط ماینرها تائید نخواهد شد. چنین تراکنشی اسپم در نظر گرفته می‌شود.

کارمزد انتقال بیت کوین به چه کسی داده می‌شود؟

تائید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین باید توسط ماینرها انجام شود. ماینرها یا همان معدنچیان بیت کوین در ازای تائید تراکنش‌ها پاداش دریافت می‌کنند. در واقع ماینرها با هدف کسب همین پاداش‌ها حاضر می‌شوند سیستم پردازشی خود را در اختیار شبکه بیت کوین قرار داده و تراکنش‌ها را پردازش کنند.

آموزش تصویری افتتاح حساب بیت کوین 0 تا 100

مقدار این پاداش‌ها توسط دو منبع تأمین می‌شود.

 1. پاداش کشف هر بلوک
 2. کارمزد پرداختی توسط افراد برای این‌که تراکنششان در شبکه بیت کوین انجام شود

پاداش کشف هر بلوک در حال حاضر 12.5 بیت کوین است. این مقدار هر 4 سال یک‌بار نصف می‌شود.

اما افراد برای این‌که بتوانند تراکنش خود را در بلوک بیت کوین قرار دهند، باید درازای انجام شدن آن کارمزد پرداخت کنند. این کارمزد به همان ماینرها پرداخت می‌شود.
محاسبه کارمزد انتقال بیت کوین

فرآیند تعیین کارمزد انتقال بیت کوین چگونه است؟

هر بلوک بیت کوین فقط 1 مگا بایت ظرفیت دارد. حجم هر تراکنش بیت کوین بین 230 تا 250 بایت است. یعنی در هر بلوک بیت کوین فقط چیزی بین 4194 تا 4559 تراکنش جا می‌گیرد.

حالا تصور کنید با توجه به محبوبیت و ارزشمندی بیت کوین تعداد زیادی از افراد در جهان بخواهند در آن واحد در شبکه بیت کوین تراکنش انجام دهند. با این اوصاف آیا همه آن‌ها قادرند بدون هیچ قانون و اولویت بندی خاصی تراکنش خود را در بلوک بیت کوین قرار دهند؟

پاسخ بدون تردید خیر است. در واقع باید شاخصی وجود داشته باشد تا بر اساس آن تراکنش‌ها اولویت بندی شوند. به این ترتیب مشخص می‌شود که در هر 10 دقیقه که یک بلوک بیت کوین برای پردازش آزاد می‌شود، کدام تراکنش‌ها باید در آن قرار گیرند.

هرچقدر کارمزد تعیین شده برای انجام تراکنش بالاتر باشد، اولویت ورود آن به بلوک بیت کوین و پردازش آن نیز بالاتر می‌رود. به‌این‌ترتیب تراکنش زودتر انجام می‌شود.

اما اگر تعداد بیت کوینی که در حال انتقال است کم باشد، و به طبع کارمزد تراکنش آن نیز کم در نظر گرفته شود، اولویت آن کاهش پیدا کرده و حتی ممکن است این تراکنش هفته‌ها یا ماه‌ها شانس ورود به بلوک بیت کوین و پردازش را پیدا نکند.

چه کسی میزان کارمزد انتقال بیت کوین را تعیین می‌کند؟

هر کسی که می‌خواهد در شبکه بیت کوین تراکنشی انجام دهد، کارمزد انجام آن را تعیین می‌کند. در واقع معیار یا قانونی برای عدد این کارمزد وجود ندارد.

به این ترتیب ممکن است این ‌طور به نظر برسد که حتی اگر کارمزد تعیین شده برای انجام تراکنش بیت کوینی خیلی کم باشد، بالاخره یک روز این تراکنش هم شانس پردازش پیدا می‌کند.

البته این تصور درست است. اما در شرایطی مثل این روزها (زمان تدوین این مقاله در مرداد 1399) که ارزش بیت کوین بسیار بالا و حجم تراکنش‌ها در آن بسیار زیاد است، کمی بعید به نظر می‌رسد که تراکنش‌های کم حجم با کارمزد پایین به این زودی‌ها شانس قرارگیری در بلوک بیت کوین را پیدا کنند.
هزینه تراکنش کارمزد انتقال بیت کوین

هزینه تراکنش‌های بیت کوین چطور تعیین می‌شود؟

تعیین هزینه تراکنش‌های بیت کوین کار دشواری نیست. این کار را بر اساس احساسات یا حدس گمان نیز نباید انجام داد.
هر فردی که بیت کوین دارد، قطعاً آن را در یک کیف پول دیجیتالی نگه داری می‌کند. همه کیف پول‌های دیجیتالی معتبر در قسمت کارمزد خود عددی را به عنوان حداقل کارمزد به صاحب کیف پول پیشنهاد می‌کنند.

خوبی وجود این پیشنهاد این است که مقدار آن بر اساس شلوغی شبکه بیت کوین و حجم تراکنش‌های موجود در صف انتظار تعیین می‌شود.

0 تا 100 "خرید بیت کوین بدون احراز هویت"

البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که مقدار کارمزد انتقال بیت کوین بر اساس قانون همیشگی و ثابت عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. یعنی هرچقدر متقاضی برای انجام تراکنش بالاتر باشد، به همان میزان هزینه تراکنش بیت کوین نیز بالاتر میرود. و در صورت سقوط ارزش بیت کوین یا کاهش متقاضیان خرید این ارز دیجیتالی، کارمزد تراکنش آن نیز پائین تر خواهد آمد.

به طور مثال در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که در سال 2017 میلادی که حجم تراکنش‌های بیت کوینی بسیار بالا رفت، متوسط کارمزد تعیین شده برای هر تراکنش در حدود 40 دلار یا معادل 670 ساتوشی بوده است.

مثال کارمزد انتقال بیت کوین

البته بسیاری از کارشناسان حوزه کریپتوکارنسی اعتقاد دارند که موضوع کارمزد انتقال بیت کوین یکی از ضعف‌های قابل بحث در خصوص این ارز دیجیتالی است. یعنی در طول زمان و با بالارفتن هزینه تراکنش‌های بیت کوینی که از هیچ قانونی تبعیت نمی‌کند میزان نارضایتی کاربران از کارکردن با بیت کوین بیشتر می‌شود.

بسیاری از صاحبان بیت کوین از این که تراکنش کم حجم آن‌ها مدت‌های طولانی در صف انتظار ورود به بلوک بیت کوین است ابراز نارضایتی می‌کنند.

اکنون هزینه تراکنش‌های بیت کوین چقدر است؟

برای این‌که از میزان حداقل و حداکثر هزینه تراکنش‌های بیت کوین اطلاع حاصل کنید، می‌توانید به وب سایت www. bitcoinfees.info سر بزنید.

در این سایت می‌توانید حداقل و حداکثر کارمزد انتقال بیت کوین را مشاهده کنید. به‌طور مثال در زمان تهیه این مطلب، هزینه تراکنش‌های بیت کوین برای قرار دادن تراکنش در بلوک بعدی که 10 دقیقه آتی رها می‌شود، 84 ساتوشی تعیین شده است.

همچنین در صورتی که تمایل داشته باشید تراکنش شما ظرف 30 دقیقه آینده پردازش شود، می‌توانید کارمزد 80 ساتوشی آن را پرداخت کنید. و اگر بتوانید تا 1 ساعت دیگر برای انجام تراکنش منتظر بمانید، می‌توانید با پرداخت 18 ساتوشی تراکنش خود را وارد بلوک بیت کوین کنید.

آیا می‌توان کارمزد انتقال بیت کوین را کاهش داد؟

در حال حاضر برای کاهش دادن کارمزد انتقال بیت کوین دو راه حل وجود دارد.

 1. استفاده از سگویت segvit
 2. تعیین کارمزد پایین‌تر در صورت داشتن زمان

تعیین کارمزد انتقال بیت کوین

استفاده از سگویت segvit

در این روش سایز هر بلوک بیت کوینی به جای آن که 1 مگابایت در نظر گرفته شود، به 4 مگابایت افزایش پیدا خواهد کرد. در این صورت شانس تراکنش‌ها برای ورود به هر بلوک بیشتر خواهد شد.

البته هنوز تمام کیف پول‌های دیجیتالی و همه صرافی‌های مجاز در دنیا خودشان را به سیستم سگویت مجهز نکرده‌اند. بنابراین اگر می‌خواهید از سگویت برای کاهش کارمزد انتقال بیت کوین استفاده کنید بهتر است قبل از ساختن کیف پول دیجیتالی خود مطمئن شوید که از سیستم سگویت پشتیبانی می‌کند.

تعیین کارمزد پایین‌تر در صورت داشتن زمان

اگر برای انجام تراکنش خود عجله‌ای ندارید، بهتر است کارمزد آن را پایین تعیین کنید. در این صورت هر زمان که بلوک خالی موجود باشد، تراکنش شما فرصت ورود به آن را پیدا خواهد کرد. گرچه ممکن است این موضوع به زمان طولانی‌تری نیاز داشته باشد.

اما در صورتی که حجم تراکنش شما هم خوانی با ارزش بیت کوین‌هایی که معامله می‌کنید نداشته باشد، مجبور به صبر کردن هستید.

پشتوانه بیت‌ کوین چیست؟ طلا؟ نفت؟ + آشنایی با مفهوم ارز فیات

اکنون با توجه به این‌که روی مبحث هزینه تراکنش‌های بیت کوین و تعیین کارمزد انتقال بیت کوین اشراف پیدا کردید، آیا با وجود هزینه بالای این کار و زمان طولانی که باید برای تراکنش خود منتظر بمانید، باز هم حاضر به معامله بر بستر بیت کوین هستید؟!

برخی از سوالات متداول 

1. مدت زمان انتقال بیت کوین به کیف پول چقدر است ؟

بطور معمول زمان انتقال بیت کوین به کیف پول از 10 دقیقه زمان شروع می شود و بسته به وضعیت قیمتی بیت کوین و معاملات آن متغییر می باشد

3 دیدگاه ها
 1. مهدی می گوید

  سلام من یه ترکنش با کارمزد پایین زدم الان سه روز تایید نشده میشه کار مزد را تغییر داد

 2. مسعود می گوید

  عالی بود

 3. هومن می گوید

  سلام من هر ماه مقداری بیت کوین میخرم و می خوام در کیف پول کاغذی ذخیره کنم بهترین راه برای پرداخت کارمزد کمتر چیه؟ باتشکر

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.