دلار بخریم یا بیت کوین

4 54

یکی از راه های حفظ ارزش پول، خرید ارز است. معمولا دلار را به اشتباه به جای ارز به کار میبرند و منظور از آن هم پول کشور های دیگر است. دلیل این کار میزان تورم است که وقتی میزان تورم یک کشور آنقدر بالا باشد که ارزش دارایی مردم به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند، مردم به ناچار به دنبال تبدیل پولشان به ارز کشورهای دیگر میفتند تا از کاهش ارزش دارایی شان جلوگیری کنند. بیت کوین هم یک جور ارز میتواند حساب شود. در این نوشته دو گزینه بیت کوین و دلار را برای حفظ ارزش دارایی مقایسه میشوند.

1024 Ly9jb2ludGVsZWdyYXBoLmNvbS9zdG9yYWdlL3VwbG9hZHMvdmlldy8zYjExN2Q2N2JiZGQ5YjZkNWY2Njc2MjgyMDEzMzdmZi5qcGc 1024x640

امروزه پول بیشتر کشورهای دنیا پول دستوری یا Fiat Money است. دلیل این نام گذاری هم این است که این پول ها در واقع یک برگه کاغذ هستند که به تنهایی هیچ ارزشی ندارند و تنها دولت ها هستند که بهای آن ها را تعیین میکنند. معمولا ارزش این پول ها به عوامل زیاد و مختلفی بستگی دارد. عموما این پول ها به اقتصاد کشور ها گره خورده اند. رشد اقتصادی کشورها هم به عوامل بسیاری وابسته هستند. مثلا وضعیت سیاسی کشورها، عوامل طبیعی که در یک سال روی یک کشور اثر بد میگذارند (مثل زلزله، سیل، خشکسالی)، میزان سود بانکی، وقوع جنگ میان کشورها و بسیاری عوامل دیگر. همانطور که پیشبینی وضعیت آب و هوا کاری بسیار مشکل است، پیشبینی ارزش پول های کشورهای مختلف نسبت به یکدیگر هم بسیار دشوار است.

از آنجا که چاپ این پول های دستوری کاری بسیار ساده است، هیچ دولتی نمیتواند جلوی خود را بگیرد و همیشه شرایطی پیش آمده که تن به این کار داده اند و نتیجه کاهش ارزش پول کشورها در طول زمان شده است. مثلا پوند انگلیس را در نظر بگیرید. این پول قدیمی ترین پول در دنیا است که هنوز هم استفاده میشود. اگر ارزش این پول را در همین پنجاه سال گذشته بررسی کنید، میبینید که بیش از ۹۰٪ از ارزش خودش را از دست داده است. دلار آمریکا هم وضعیت مشابهی دارد.

در واقع این پول ها ابزاری در دست دولت ها هستند و هر زمان که بخواهند، میتوانند با چاپ پول مشکلات خود را حل کنند. اگر جنگی در گرفت، با چاپ پول هزینه های آن را میپردازند. اگر یک بلای طبیعی رخ داد، با چاپ پول، هزینه ی باز سازی را میپردازند. اگر بحران مسکن پیش آمد، با چاپ پول بدهی بانک ها را میپردازند.

نام دیگر چاپ پول هم قرض گرفتن از بانک مرکزی است. نام دیگر آن هم تورم است. نتیجه این میشود که پولی که در جیب مردم است و هر روز با آن کار میکنند یا به عنوان حقوق میگیرند یا آن را پس انداز میکنند، پیوسته ارزش خود را از دست میدهد. حال برخی از کشور ها تورم بیشتری دارند و برخی تورم کمتری. برای همین مردم تلاش میکنند تا پول شان را به پول کشوری که تورم کمتری دارد تبدیل کنند.

مزیت این کار در مقایسه با خرید طلا، نگهداری آسان تر آن و نقد بودن آن است. ضعف آن هم در از دست رفتن ارزش آن پول در طول زمان است. کسانی که این تبدیل را انجام میدهند، خودشان را از بخشی از تورم نجات میدهند، ولی باز هم با کاهش ارزش دارایی شان روبرو خواهند بود.

بیت کوین هم یک جور ارز است. به دلیل ویژگی هایی که دارد، هم میتواند مانند پول در معامله ها استفاده شود و هم میتواند برای نگهداری ارزش دارایی، ذخیره شود. به دلیل این که در بیت کوین امکان استخراج بیش از سقف ۲۱ میلیون بیت کوین وجود ندارد، اساسا قابلیت تورم را ندارد. از سوی دیگر ممکن است افرادی بیت کوین خود را از دست بدهند که در این حالت آن بیت کوین ها برای همیشه از دست رفته اند و قابلیت بازگشت ندارند و همین امر به بیت کوین خاصیت تورم منفی میدهد. یعنی به مرور زمان میتواند ارزش اش بیشتر هم بشود.

بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسعه پیدا کرد. همان سالی که بحران مسکن آمریکا شکل گرفت. شبکه ی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ آغاز به کار کرد. در نخستین بلاک آن هم دقیقا به همین موضوع چاپ پول برای نجات بانک ها اشاره شده است.

هم اکنون ارزش بیت کوین بالا و پایین های بسیاری دارد. اگر به فکر سرمایه گذاری بلند مدت هستید، خرید بیت کوین گزینه ی بهتری نسبت به خرید ارز دیگر کشور ها می تواند باشد.


این نوشته به منظور راهنمایی و مشاوره در سرمایه گذاری و بازرگانی نیست و تنها بیانگر دیدگاه های نویسنده است. همیشه پیش از هر گونه سرمایه گذاری، خودتان به شکل مستقل تحقیق و نتیجه گیری کنید.

4 دیدگاه ها
 1. نوید کرمانی می گوید

  نوسان دلار به دلیل ضعف اقتصاد داخلی ایران است اما رشد قیمت بیت کوین چیزی شبیه به رشد قیمت طلا است و مقایسه بیت کوین با دلار درست نیست

 2. irmohs می گوید

  اگر بیت کوین خریدیم بعدا چطور باید تبدیل کنیم به ریال ؟

  1. bitcoin می گوید

   بله در سایت های مختلف مثل keepchange.io می توانید به راحتی بیت کوین خودتون رو به فروش برسانید.

 3. حیدرمحمودی می گوید

  مثل همیشه مفید…ممنون

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.