اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

دلار یا بیت کوین ؟ بهترین سرمایه گذاری سال 99-1400

6 844

دلار یا بیت کوین ؟ سوال این است

دلار یا بیت کوین ؟یکی از راه های حفظ ارزش پول، خرید ارز است. معمولا دلار را به اشتباه به جای ارز به کار میبرند و منظور از آن هم پول کشور های دیگر است.

دلیل این کار میزان تورم است که وقتی میزان تورم یک کشور آنقدر بالا باشد که ارزش دارایی مردم به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند، مردم به ناچار به دنبال تبدیل پولشان به ارز کشورهای دیگر میفتند تا از کاهش ارزش دارایی شان جلوگیری کنند.

بیت کوین هم یک جور ارز میتواند حساب شود. در این نوشته دو گزینه بیت کوین و دلار را برای حفظ ارزش دارایی مقایسه میشوند.

امروزه پول بیشتر کشورهای دنیا پول دستوری یا Fiat Money است. دلیل این نام گذاری هم این است که این پول ها در واقع یک برگه کاغذ هستند که به تنهایی هیچ ارزشی ندارند و تنها دولت ها هستند که بهای آن ها را تعیین میکنند.

معمولا ارزش این پول ها به عوامل زیاد و مختلفی بستگی دارد. عموما این پول ها به اقتصاد کشور ها گره خورده اند. رشد اقتصادی کشورها هم به عوامل بسیاری وابسته هستند. مثلا وضعیت سیاسی کشورها، عوامل طبیعی که در یک سال روی یک کشور اثر بد میگذارند (مثل زلزله، سیل، خشکسالی)، میزان سود بانکی، وقوع جنگ میان کشورها و بسیاری عوامل دیگر.

دلار یا بیت کوین

همانطور که پیشبینی وضعیت آب و هوا کاری بسیار مشکل است، پیشبینی ارزش پول های کشورهای مختلف نسبت به یکدیگر هم بسیار دشوار است.

طلا یا بیت کوین؟ بررسی وضعیت از 1394 تا 1400

از آنجا که چاپ این پول های دستوری کاری بسیار ساده است، هیچ دولتی نمیتواند جلوی خود را بگیرد و همیشه شرایطی پیش آمده که تن به این کار داده اند و نتیجه کاهش ارزش پول کشورها در طول زمان شده است.

مثلا پوند انگلیس را در نظر بگیرید. این پول قدیمی ترین پول در دنیا است که هنوز هم استفاده میشود. اگر ارزش این پول را در همین پنجاه سال گذشته بررسی کنید، میبینید که بیش از ۹۰٪ از ارزش خودش را از دست داده است. دلار آمریکا هم وضعیت مشابهی دارد.

در واقع این پول ها ابزاری در دست دولت ها هستند و هر زمان که بخواهند، میتوانند با چاپ پول مشکلات خود را حل کنند. اگر جنگی در گرفت، با چاپ پول هزینه های آن را میپردازند.

اگر یک بلای طبیعی رخ داد، با چاپ پول، هزینه ی باز سازی را میپردازند. اگر بحران مسکن پیش آمد، با چاپ پول بدهی بانک ها را میپردازند.

نام دیگر چاپ پول هم قرض گرفتن از بانک مرکزی است. نام دیگر آن هم تورم است. نتیجه این میشود که پولی که در جیب مردم است و هر روز با آن کار میکنند یا به عنوان حقوق میگیرند یا آن را پس انداز میکنند، پیوسته ارزش خود را از دست میدهد.

حال برخی از کشور ها تورم بیشتری دارند و برخی تورم کمتری. برای همین مردم تلاش میکنند تا پول شان را به پول کشوری که تورم کمتری دارد تبدیل کنند.

مزیت این کار در مقایسه با خرید طلا، نگهداری آسان تر آن و نقد بودن آن است. ضعف آن هم در از دست رفتن ارزش آن پول در طول زمان است.

دلار یا بیت کوین کدام ؟

کسانی که این تبدیل را انجام میدهند، خودشان را از بخشی از تورم نجات میدهند، ولی باز هم با کاهش ارزش دارایی شان روبرو خواهند بود.

بیت کوین هم یک جور ارز است. به دلیل ویژگی هایی که دارد، هم میتواند مانند پول در معامله ها استفاده شود و هم میتواند برای نگهداری ارزش دارایی، ذخیره شود. اما پشتوانه بیت‌ کوین چیست ؟ قطعا بیت کوین در گام اول شاید قابل اطمینان نباشد اما میتوان در نگاهی نزدیک آن را قدرتمند دانست

به دلیل این که در بیت کوین امکان استخراج بیش از سقف ۲۱ میلیون بیت کوین وجود ندارد، اساسا قابلیت تورم را ندارد.

از سوی دیگر ممکن است افرادی بیت کوین خود را از دست بدهند که در این حالت آن بیت کوین ها برای همیشه از دست رفته اند و قابلیت بازگشت ندارند و همین امر به بیت کوین خاصیت تورم منفی میدهد. یعنی به مرور زمان میتواند ارزش اش بیشتر هم بشود.

بورس یا بیت کوین؟ 12 مورد از ریسک‌های سرمایه‌گذاری روی هرکدام

بیت کوین در سال ۲۰۰۸ توسعه پیدا کرد. همان سالی که بحران مسکن آمریکا شکل گرفت. شبکه ی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ آغاز به کار کرد. در نخستین بلاک آن هم دقیقا به همین موضوع چاپ پول برای نجات بانک ها اشاره شده است.

هم اکنون ارزش بیت کوین بالا و پایین های بسیاری دارد. اگر به فکر سرمایه گذاری بلند مدت هستید، خرید بیت کوین گزینه ی بهتری نسبت به خرید ارز دیگر کشور ها می تواند باشد.


این نوشته به منظور راهنمایی و مشاوره در سرمایه گذاری و بازرگانی نیست و تنها بیانگر دیدگاه های نویسنده است. همیشه پیش از هر گونه سرمایه گذاری، خودتان به شکل مستقل تحقیق و نتیجه گیری کنید.

دلار یا بیت کوین کدام یک بهتر است؟

دلار یا بیت کوین هر دو در حال حاضر سرمایه گذاری‌های مناسبی در مقابل نگه داشتن ریال، با توجه به کاهش ارزش آن، به نظر می‌رسند. امروزه به حدی تغییرات اقتصادی آنی و متغیر هستند که تصمیم‌گیری برای سرمایه گذاری سخت و چالش برانگیز است. دلار یا بیت کوین هرکدام ویژگی‌ها، خوبی و بدی‌های خاص خود را دارند، که در زیر به بررسی آن می‌پردازیم.

ویژگی های دلار یا بیت کوین

ویژگی‌های دلار

 • دلار از این نظر که پول فیزیکی است و می‌توانید آن را در محل امنی نزد خود ذخیره کنید، نسبت به بیت کوین برتری دارد.
 • خریدوفروش و رصد کردن تغییرات آنی دلار حداقل در ایران راحت‌تر است.
 • هر زمان که نیاز به پول داشته باشید، می‌توانید با مراجعه به صرافی‌های معتبر آن را به پول نقد تبدیل کنید.
 • از آنجا که دلار در مقایسه با بیت کوین از ارزش کمتری برخوردار است، با هر بودجه‌ای می‌توانید آن را خریداری کنید.
 • قیمت دلار به تغییرات داخلی کشور و مناسبات منطقه‌ای معطوف است، در مقابل بیت کوین تغییرات جهانی و یکسانی دارد.

برتری بیت کوین نسبت به دلار در چیست ؟

 • بین دلار یا بیت کوین تفاوت‌هایی وجود دارد که مختص خودشان است.
 • بیت کوین ارز دیجیتال است و قابل لمس و ذخیره‌سازی به صورت سنتی نیست.
 • امروزه ارزش یک بیت کوین در حدود 10 هزار دلار است، که با توجه به قیمت دلار برای خرید آن باید سرمایه زیادی داشته باشید. البته می‌توان سهم یا درصدی از یک بیت کوین را از طریق صرافی‌ها نیز خریداری کنید.
 • تغییرات بازار جهانی و اقتصاد دنیا بر میزان رشد یا سقوط آن تأثیر مستقیم دارد. برای مثال در 6 ماه گذشته تغییرات نزولی 2 هزار دلاری به دلیل احتمالی شیوع کرونا داشته است.
 • بیت کوین نسبت به دلار رشد کندتر اما در بازه و میزان بزرگتری دارد.

دلار یا بیت کوین کدام‌یک ؟

همه تخم‌مرغ‌هایت را در یک سبد نگذار! ضرب‌المثلی است که به خوبی می‌توان در این موقعیت آن را به کار برد. اگر به قصد سرمایه گذاری و افزایش سود حاصله اقدام به خرید دلار یا بیت کوین می‌کنید، بهتر است در هر دو زمینه سرمایه گذاری کنید.

به این ترتیب اگر خدای ناکرده در بخشی متضرر شدید، بخش دیگر به کمک شما آمده و این ضرر را جبران می‌کند. توجه ویژه داشته باشید برای موفقیت در این زمینه باید تغییرات روزانه دلار یا بیت کوین را رصد کنید.

شیوع کرونا همان‌طور که می‌دانید بر اقتصاد کلی جهان تأثیر بزرگی داشته که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

دلار یا بیت کوین بهترین سرمایه گذاری

بهترین سرمایه گذاری سال 99- 1400 چیست؟

بهترین سرمایه گذاری روی بیت کوین سال 99- 1400  جلوگیری از کاهش ارزش سرمایه و ضرر احتمالی است. تغییرات دلار یا بیت کوین به عوامل بسیاری وابسته است.

امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان بسیاری از معاملات و معادلات اقتصادی به هم ریخته است اما با گذشت حدود 7 ماه از این پاندمی ثبات تقریبی بر بازارها حاکم است.

کسانی که در سال گذشته یا نیمه اول امسال دلار خریداری کرده‌اند به سود قابل توجهی رسیدند، اما در این میان دوره‌های زمانی هم بود که بسیاری با ترس از ضرر کردن مجبور به فروش با قیمتی کمتر شده‌اند.

در زیر برخی نکات مهم برای جلوگیری از  ضرر احتمالی در سرمایه گذاری با دلار یا بیت کوین را شرح داده‌ایم.

 • خرید بیت کوین یا دلار نیاز به بررسی روزانه تغییرات ارزی و بازارهای جهانی دارد، اگر وقت یا حوصله این کار را ندارید، بهتر است آن را فراموش کنید.
 • از موج‌های کوچک نترسید. همیشه تغییرات مقطعی و موقتی در بازارهای ارزی وجود دارد. فرقی نمی‌کند که دلار یا بیت کوین داشته باشید، صبر در کنار درایت به شما کمک می‌کند تا ضرر احتمالی را کاهش دهید.
 • امنیت در خرید و نگه‌داری دلار یا بیت کوین از اهمیت بالایی برخوردار است. خرید و نگه‌داری دلار به دلیل فیزیکی و قابل دسترس بودن، شاید راحت به نظر برسد اما همیشه سودجویانی هستند که درصدد کلاه‌برداری هستند. بیت کوین اما رویکرد متفاوتی دارد و اگر امنیت کافی در کیف پول الکترونیکی و رمز مناسب نداشته باشید ممکن است به آسانی آن را از دست بدهید.

ویژگی های بیت کوین

 • تحریم‌ها در ایران بسیاری از معاملات را تحت تأثیر خود قرار داده است اما همیشه راهی برای دور زدن تحریم‌ها وجود دارد. این راه میانبر را با آگاهی و دقت انتخاب کنید تا متضرر نشوید.

دلار یا بیت کوین هر دو برای سرمایه گذاری گزینه‌های مناسبی هستند، به شرط آنکه شما بتوانید به درستی آن را مدیریت کنید.

آموزش ساخت کیف پول بیت کوین در بلاک چین Blockchain.com

الآن زمان مناسبی برای ذخیره دلار یا ییت کوین برای روز مبادا در گنجه و به حال خود رها کردن نیست. لازم است اطلاعات خود را درباره بازارهای جهانی و تغییرات حداقل یک سال اخیر دلار یا بیت کوین افزایش دهید، تا بتوانید سرمایه گذاری امنی داشته باشید.

6 دیدگاه ها
 1. نوید کرمانی می گوید

  نوسان دلار به دلیل ضعف اقتصاد داخلی ایران است اما رشد قیمت بیت کوین چیزی شبیه به رشد قیمت طلا است و مقایسه بیت کوین با دلار درست نیست

 2. irmohs می گوید

  اگر بیت کوین خریدیم بعدا چطور باید تبدیل کنیم به ریال ؟

  1. bitcoin می گوید

   بله در سایت های مختلف مثل keepchange.io می توانید به راحتی بیت کوین خودتون رو به فروش برسانید.

 3. حیدرمحمودی می گوید

  مثل همیشه مفید…ممنون

 4. medison clark می گوید

  I’m so happy to read this. This is the kind of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.

 5. Alisha Ross می گوید

  I want to express my appreciation to the writer just for bailing me out of this type of setting. After looking through the world wide web and getting views that were not beneficial, I assumed my entire life was well over. Existing without the presence of solutions to the difficulties you have solved all through your entire write-up is a crucial case, and ones that might have negatively damaged my entire career if I hadn’t come across your blog

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.