اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

آموزش سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، بیت کوین بخریم یا اتریوم ؟

4 348

پس از آنکه بیت کوین راه اندازی شد و موفقیت چشمگیری بدست آورد، رمزارز های دیگری هم راه اندازی شدند. برخی از آن ها مانند بیت کوین کش تنها یک کپی دیگر از بیت کوین بودند و برخی دیگر مانند اتریومُ ریپل و تتر، کوشیدند تا با نوآوری و ویژگی های متفاوت بتوانند از بیت کوین جلو بزنند و جایگاه خوبی برای خودشان بدست آورند.

photo 2019 05 05 15 58 24

مثلا یکی از ویژگی های بیت کوین این است که هر ۱۰ دقیقه یک بلاک جدید درست میشود و شخصی که تراکنشی را انجام داده، باید حداقل ۱۰ دقیقه صبر کند تا تراکنش اش ثبت شود. برخی از رمز ارز های جدید سعی کردند با کوتاه کردن این زمان به چند ثانیه، کاربران را به سوی خود جذب کنند.

رمز ارز های دیگری هم هستند که ویژگی های کاملا متفاوتی دارند. مثلا در اتریوم (Ethereum) دیگر موضوع پول نیست و موضوع خود بلاک چین به عنوان بستری برای سرویس های دیگر است که همین ویژگی باعث ارزشمند شدن آن شده است.

از آنجا که بیت کوین و رمز ارز های دیگر به شکل باز متن (Open Source) هستند، هر کسی میتواند آن ها را ببیند و با یک تغییر جزئی یک رمز ارز دیگر بسازد. اگر چه در رمز ارز ها، مهمترین ارزش، داشتن کاربر فراوان است و شما با کپی آن ها نمیتوانید به این سادگی برای خود پول بسازید.

برخی دیگر از رمز ارز ها کوشیده اند برای حل این مشکل، از بیت کوین شاخه شوند و کاربران آن را با خود به شبکه ی جدید ببرند. یعنی اگر شما مبلغی در کیف پول بیت کوینی خود پیش از جدا شدن شاخه داشته اید، همان مبلغ را در کیف پول جدید هم خواهید داشت و میتوانید در شبکه ی جدید فعالیت کنید.

کدام رمزارز برای سرمایه گذاری مناسب تر است؟

تا کنون بیش از ۲۰۰۰ رمز ارز به شکل رسمی ثبت شده اند و البته هر روز هم به تعداد آن ها افزوده میشود. ولی با وجود این همه رمز ارز، کدام یک برای سرمایه گذاری مناسب تر است؟

سرمایه گذاران حرفه ای این بازار، همواره گزینه های جدید را بررسی میکنند و آنهایی که به نظرشان مناسب است را انتخاب میکنند و بنا به براوردشان از ارزش احتمالی آن رمز ارز، مبلغی را در آن ها سرمایه گذاری میکنند. ولی اگر شما چنین تخصصی ندارید، به شما پیشنهاد میکنیم که وارد هیچ رمز ارز دیگری به جز بیت کوین (BTC) نشوید چون ریسک رمز ارز های دیگر به شدت بالاست.

شاید با خود بگویید که مطمئنا رمز ارزی که جدیدتر است و ویژگی های بیشتری دارد، در آینده بهتر می تواند عمل کند و پس از مدتی از بیت کوین جلو بزند. ولی در دنیای پول و سرمایه، معمولا چنین اتفاقی نمیافتد. پول چیزی است که کاربران بیشتری داشته باشد و با ثبات تر باشد. همچنین از آنجا که بیت کوین همواره در حال بروز رسانی و پیشرفت است، میتواند آن ویژگی های جدید را در خود جای بدهد و بروز شود. برخی از ویژگی ها هم شاید اصلا آنقدر که در نگاه اول به نظر میرسد مهم و حیاتی نباشند.

مثلا زمان ۱۰ دقیقه برای هر بلاک، دلایل مهمی دارد که با این که برای تراکنش های فوری شاید جذاب به نظر نرسد، ولی با همین زمان هم حجم بلاک چین بسیار بالا است. همچنین این زمان ۱۰ دقیقه کاربرد های دیگری مانند استفاده از کیف پول روی تلفن همراه به شکل SPV را فراهم میکند که میتواند ارزشمند باشد. از سوی دیگر ابزارهای لایه دوم که روی بیت کوین سوار شده اند، مشکل سرعت و مشکلات دیگری را برطرف کرده اند.

بیت کوین یک پروتکل قابل اتکا است

بیت کوین یک پروتکل است و پروتکل هایی که ثبات پیدا کرده باشند ارزشمند هستند. اگر بیت کوین را با راه اندازی اینترنت مقایسه کنیم، در سال های اولیه راه اندازی اینترنت هم پروتکل های جدید تری آمدند که ویژگی های بیشتری داشتند ولی همان پروتکل TCP/IP ماند و همچنان هم ادامه پیدا کرده است. در حالی که در آن زمان میگفتند این پروتکل برای انتقال فیلم و صدا مناسب نیست یا فلان ویژگی را ندارد. با این همه، این پروتکل ماند و بروز شد و امروزه فیلم و صدا و همه چیز روی همان بستر کار میکند و پیش میرود. بیت کوین نیز به همین شکل است. پروتکلی قابل اتکا که کاربرد های دیگری میتواند روی آن پیاده سازی شود و ویژگی های جدیدی به آن افزوده شود.

رمز ارز هایی هستند که نامی شبیه بیت کوین دارند. مثلا بیت کوین کش (Bitcoin Cash – BCH)، بین کوین اس وی (Bitcoin SV – BSV)، بیت کوین گلد (Bitcoin Gold – BTG) و بیت کوین دیاموند (Bitcoin Diamond – BCD) که نامی شبیه بیت کوین (Bitcoin – BTC) دارند. برای همین مهم است که به نام مختصر سه حرفی آن ها توجه کنید. در این جا پیشنهاد ما این است که فقط بیت کوین BTC را بخرید.

این نوشته به منظور راهنمایی و مشاوره در سرمایه گذاری و بازرگانی نیست و تنها بیانگر دیدگاه های نویسنده است. همیشه پیش از هر گونه سرمایه گذاری، خودتان به شکل مستقل تحقیق و نتیجه گیری کنید.

4 دیدگاه ها
 1. سهیلا می گوید

  آیا خرید اتریوم هم ارزشمند است ؟

  1. bitcoin می گوید

   اکثر ارز های برتر مانند اتریوم پتانسیل بالایی برای رشد دارند اما بیت کوین مانند طلا میان ارز های دیگر است و بسیار ارزشمند تر است.

 2. آرسا می گوید

  باسلام
  لطفا بفرمایید آیا در تولید بیت کوین سرعت اینترنت وشبکه مهم است؟آیا با اینترنت سریعتر تولید بیت بیشتر میشود ویا تاثیری نداری.
  ممنون

  1. bitcoin می گوید

   خیر سرعت اینترنت تاثیری توی میزان بیت کوین استخراج شده نداره. مهم اینه که اینترنتتون پایدار باشه و قطع نشه.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.