اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

راهنمای خرید بیت کوین: بهترین روش خرید بیت کوین در ایران

0 380

برای این‌که بدانیم چطور می‌توان ارزشمندترین ارز دیجیتالی جهان را خرید؟ نیاز به راهنمای خرید بیت کوین داریم. چراکه برای ما که در ایران زندگی می‌کنیم هنوز هم امکان خرید بیت کوین به‌سادگی ارزهای سنتی وجود ندارد.

راهنمای خرید بیت کوین به ما می‌آموزد بهترین روش خرید بیت کوین در ایران چیست؟! چگونه بیت کوین بخریم که سرمان کلاه نرود و گول کلاه‌برداران را نخوریم؟! و به‌طورکلی آموزش خرید بیت کوین در ایران است که هنوز بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در آن قانونی و علنی خریدوفروش نمی‌شود.

بنابراین اگر به راهنمای خرید بیت کوین نیاز دارید با ادامه این مطلب همراه ما باشید.

اولین قدم برای خرید بیت کوین چیست؟!

بیت کوین یک ارز دیجیتالی است. یعنی این ارز هرگز ماهیت سخت‌افزاری ندارد. هیچ سکه‌ای مانند طلا از آن ضرب نشده و هیچ‌گونه اسکناسی ندارد.

بنابراین چیزی که شما به عنوان بیت کوین می‌خرید در واقع یک کد رمز است که نشان می‌دهد این بیت کوین با این شناسه خاص برای شما بوده و در کیف پول دیجیتالی شما قرار دارد.

بنابراین اولین کاری که برای خرید بیت کوین باید انجام دهید این است که یک کیف پول بیت کوینی داشته باشید.

برای این کار باید وارد یک سایت معتبر که کیف پول بیت کوینی عرضه می‌کند، شوید. سپس در آن عضو شده و یک کیف پول مخصوص به خود در آن بسازید.

این کار وقت چندانی از شما نمی‌گیرد. نکته بسیار مهم سنجش میزان اعتبار سایتی است که کیف پول دیجیتالی خود را در آن می‌سازید.

می‌توانید در مطلب دیگری در همین سایت با عنوان ” بهترین کیف پول بیت کوین | بررسی 6   Bitcoin Wallet” بهترین کیف پول‌های بیت کوینی جهان را بشناسید. سپس با توجه به ویژگی‌های هرکدام بهترین و مناسب‌ترین مورد را انتخاب کنید.

راهنمای خرید بیت کوین در ایران

بهترین روش خرید بیت کوین چیست؟!

بدون تردید بهترین روش خرید بیت کوین این است که به سراغ صرافی‌های مجازی بروید که کار خرید و فروش بیت کوین را به طور قانونی انجام می‌دهند.

البته این امکان در ایران فراهم نیست. یعنی هیچ صرافی در ایران مجاز نیست روی تابلوی اعلانات خود قیمت روز بیت کوین را مانند سایر ارزهای سنتی عرضه کند. همچنین اجازه ندارد بیت کوین بخرد یا بفروشد.

اما اگر در کشوری زندگی می‌کنید که بیت کوین در آن ارزی مجاز است، می‌توانید با مراجعه به صرافی‌های قانونی ابتدا از قیمت بیت کوین مطلع شده، سپس آن را خریداری کنید. این مطمئن‌ترین و بی دردسرترین روش برای خرید بیت کوین است.

حتی در این روش هم گرچه شما به صورت حضوری به صرافی مراجعه می‌کنید، اما بعد از رسیدن به تفاهم بر سر قیمت با فروشنده، بیت کوین‌های خریداری شده شما به حساب ارز دیجیتالی یا همان کیف پول بیت کوینی شما منتقل می‌شود.

آموزش خرید بیت کوین در ایران به‌صورت آنلاین

حال که امکان خرید بیت کوین به‌صورت مرسوم وجود ندارد، می‌توان بیت کوین را از صرافی‌های آنلاین خریداری کرد. معتبرترین صرافی خرید و فروش بیت کوین در جهان Coinbase است. پیش‌تر در همین سایت در خصوص چگونگی باز کردن حساب ارز دیجیتال در این سایت مطلبی ارائه کرده‌ایم.

Coinbase حجم نقدینگی بالایی دارد. همچنین تا هر اندازه که مایل باشید به شما بیت کوین می‌فروشد. اما در حال حاضر فقط به کاربرانی که در کشورهای اروپایی، آمریکا، انگلیس، کانادا و سنگاپور هستند خدمات می‌دهد.

ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا و البته غیر قانونی بودن خرید و فروش بیت کوین در آن از خدمات Coinbase بی‌بهره است.

گرچه می‌توان با نرم افزارهایی که قدرت دور زدن فیلترینگ را دارند به این سایت دسترسی پیدا کرد، اما در این صورت ریسک خطر بالا رفته و امکان دسترسی هکرها به حساب بیت کوین زیاد می‌شود.

بهترین روش خرید بیت کوین

در سایت یک صرافی عضو شوید

بعد از انتخاب کیف پول بیت کوینی، قدم بعدی آموزش خرید و فروش بیت کوین این است که در سایت یک صرافی عضو شوید.

صرافی‌های آنلاین زیادی وجود دارند که به تاجران بیت کوین خدمات ارائه می‌کنند. اما تنها سایتی که این خدمات را به ایرانیان نیز ارائه می‌کند، LocalBitcoins است.

در این سایت پس از این‌که حساب بیت کوینی خود را ساختید، می‌توانید به‌راحتی و به کمک روش‌های مختلف پرداخت بیت کوین بخرید یا بفروشید.

پی پال paypal، وایرترنسفر  Wire Transfer، وسترن یونیون western union، پرداخت با پول نقد و به صورت کارت به کارت، وب مانی webmoney و پرداخت با ایمیل روش‌های مختلفی است که شما در سایت صرافی LocalBitcoins می‌توانید با آن‌ها بیت کوین بخرید یا بفروشید.

در میان این روش‌ها پرداخت با پول نقد و به صورت کارت به کارت که از طریق درگاه شخصی فروشنده انجام می‌شود و وب مانی برای ایرانی‌ها مرسوم‌تر و قابل دسترس‌تر از سایر شیوه‌ها است.

این نکته را به یاد داشته باشید که تمام صرافی‌های آنلاین در ازای خدماتی که به شما ارائه می‌کنند، درصد مشخصی از معامله بیت کوینی شما را به عنوان حق الزحمه برداشت می‌کنند.


بعد از عضو شدن در صرافی چگونه بیت کوین بخریم؟

قدم بعدی در آموزش خرید و فروش بیت کوین این است که باید وارد حساب کاربری خود در سایت صرافی LocalBitcoins.com شوید.

در سمت چپ قسمت بالای صفحه حساب کاربری شما، گزینه‌ای به‌عنوان ” خرید بیت کوین” وجود دارد. وقتی روی آن کلیک می‌کنید یک لیست از فروشندگان بیت کوین برای شما باز می‌شود.

اگر یک نقطه سبز رنگ در کنار نام این فروشندگان باشد، یعنی هم اینک آنلاین هستند و می‌توانید مذاکره برای خرید بیت کوین را با آن‌ها آغاز کنید. رنگ خاکستری یعنی اکنون آفلاین هستند. و اگر رنگ نقطه کنار نامشان قهوه‌ای بود، یعنی این کاربر فعلاً غیر فعال است.

همچنین در کنار نام هر فروشنده یک عدد آماری وجود دارد. این عدد نمایانگر تعداد معاملاتی است که این فروشنده انجام داده است.

بدیهی است هرچقدر این عدد بالاتر باشد، میزان اعتبار فروشنده بیشتر است. بنابراین بهتر است با کسانی وارد معامله شوید که عدد آمار خرید و فروش آن‌ها بالاتر است.

وقتی روی نام فروشنده موردنظر خود کلیک می‌کنید وارد صفحه دیگری می‌شوید که در آن فروشنده شرایط فروش بیت کوین و نحوه دریافت خود را مشخص کرده است.

بهترین روش خرید بیت کوین در ایران

در اولین معامله بیت کوینی از شما خواسته می‌شود تا ID خود را اسکن و ارسال کنید. به این ترتیب نام شما با حساب بانکی‌تان مطابقت داده می‌شود.

شماره گواهینامه، پاسپورت، کارت بانکی با شماره‌های تحت پوشش و یا مواردی مانند آن ID شما هستند. بنابراین این اطلاعات را در دسترس خود قرار دهید.

پس از احراز هویت بیت کوین می‌توانید مقدار بیت کوینی که مدنظر دارید را در قسمت کادر آبی رنگ وارد کنید. بلافاصله مقدار مبلغی که باید در ازای تعداد بیت کوین مورد نظر خود پرداخت کنید در کنار این قسمت نمایان می‌شود.

می‌توانید در همین حین با فروشنده چت کنید، از او سؤال بپرسید و در نهایت اگر با او به تفاهم رسیدید روی گزینه ارسال درخواست معامله کلیک کنید.

پس از این مرحله، وارد صفحه دیگری خواهید شد که در آن فروشنده مراحل دریافت پول و چگونگی آن را به شما شرح می‌دهد. این مراحل را قدم‌به‌قدم دنبال کنید تا پول پرداخت و بیت کوین‌های خریداری شده به حساب شما منتقل شود.

به یاد داشته باشید که پس از پایان معامله همه بیت کوین های خریداری شده خود را از روی سایت صرافی به کیف پول بیت کوینی خود منتقل کنید.

یکی دیگر از ساده‌ترین راه‌ها برای خرید بیت کوین در ایران استفاده از سایت‌های ایرانی است. با یک جستجوی ساده در گوگل می‌توانید لیست سایت‌هایی که اقدام به فروش بیت کوین می‌کنند را بیابید.

آموزش خرید بیت کوین در ایران از سایت‌های ایرانی

فقط بهتر است قبل از هر اقدام جدی ابتدا اعتبار سایت مورد نظر خود را به طور کامل بررسی کنید. سپس اقدام به خرید بیت کوین از آن‌ها بکنید.

البته سایت‌های ایرانی که می‌توانید از آن‌ها بیت کوین بخرید ممکن است در قیمت‌گذاری و ارائه خدمات با یکدیگر متفاوت باشند.

هر کدام از این سایت‌ها دستورالعمل مخصوص به خود را برای خرید بیت در ایران دارند. بنابراین ابتدا سایت مورد نظر خود را انتخاب کنید، سپس بر اساس دستورالعمل آن عمل کرده و هر اندازه که می‌خواهید بیت کوین بخرید.

به‌هرحال بهترین روش خرید بیت کوین در ایران که دردسر کمتری هم دارد، خرید بیت کوین از سایت‌های ایرانی است.

آیا می‌توان از گروه‌ها یا کانال‌های تلگرامی بیت کوین خرید؟

این روزها که ارزش بیت کوین به‌شدت رو به فزونی داشته، امکان خرید بیت کوین از طریق کانال‌های تلگرامی هم فراهم شده است. اما این روش چندان مورد اعتماد نیست. مگر این‌که بتوانید گروه یا کانالی را پیدا کنید که در این زمینه بسیار با سابقه و خوش نام باشد.

در غیر این صورت به دلیل این‌که هیچ نظارتی روی عملکرد این کانال‌ها وجود ندارد، امکان کلاه‌برداری نیز در آن‌ها بسیار زیاد است. بنابراین بهتر است ریسک نکنید.

چند نکته مهم در خرید بیت کوین

چند نکته بسیار مهم در آموزش خرید و فروش بیت کوین

  • موضوع امنیت را جدی بگیرید

خرید  بیت کوین و فروش آن در فضای آنلاین در شرایطی صورت می‌گیرد که دو طرف معامله یکدیگر را نمی‌شناسند. همچنین شما به عنوان یک طرف معامله فقط خودتان مسئول دارایی خود هستید و هیچ کس دیگری ضامن امنیت پول شما نیست.

بنابراین اگر در حین معامله به دلیل عدم رعایت مراتب امنیتی از جانب شما پول یا بیت کوین هایتان از بین برود یا به دست کلاه‌برداران بیفتد، مسئول این رویداد خود شما هستید. بنابراین باید همیشه از اطلاعات کیف پول بیت کوین خود نسخه پشتیبان داشته باشید.

  • رمز عبور کیف پول دیجیتالی خود را درجایی یادداشت کنید

کدی که به‌عنوان رمز پشتیبانی از کیف پول دیجیتالی به شما داده می‌شود را درجایی یادداشت کنید تا آن را فراموش نکنید. همچنین اگر از لپ‌تاپ خود برای ذخیره اطلاعات استفاده می‌کنید، حتماً روی آن یک آنتی‌ویروس به‌روز رسانی شده داشته باشید.

+ نمودار تحلیل بنیادین بیت کوین”]
  • مراقب بد افزارها و حمله هکرها باشید

اگر بیت کوین‌های خود را روی لپ‌تاپ خود ذخیره می‌کنید، هرگز موقع استفاده از اینترنت روی لینک‌های مشکوک کلیک نکنید. و هنگام ارسال پول برای فروشنده بیت کوین چندین بار آدرس او را بررسی و با خود فروشنده آن را چک کنید.

  • برای مبالغ خیلی بالای بیت کوین کیف پول سخت افزاری تهیه کنید

اگر واقعاً قصد دارید با بیت کوین تجارت کنید بهترین کار این است که یک کیف پول سخت افزاری تهیه کنید. ترزور و لجر دو مورد از بهترین کیف پول‌های سخت‌افزاری بیت کوین هستند.

چند نکته مهم در خرید بیت کوین در ایران

اکنون‌که به پاسخ این پرسش دست‌یافتید که چگونه بیت کوین بخریم؟ و با  رسیدن به پایان بحث راهنمای خرید بیت کوین میدانید که بهترین روش خرید بیت کوین چیست؟ انتخاب خود شما برای خرید بیت کوین در ایران کدام گزینه است؟ آیا از صرافی‌های بین‌المللی بیت کوین می‌خرید یا از سایت‌های ایرانی؟

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.