اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

آیا خرید بیت کوین سود دارد؟ پاسخ جامع و کامل به کسب درآمد از بیت کوین

0 77

آیا خرید بیت کوین سود دارد؟ این سؤال پرتکراری است که در یک دهه گذشته از کارشناسان اقتصادی و متخصصان حوزه سرمایه‌گذاری زیاد پرسیده شده است.

اما نه همان ده سال گذشته که بیت کوین تازه به جهان معرفی‌شده بود و کسی به خوبی نمی‌دانست ارز دیجیتالی چیست؟ و نه حالا که به جز بیت کوین حداقل 110 ارز دیجیتالی دیگر در جهان وجود دارد، هیچ کس جواب روشن و یک کلمه‌ای ” بله” یا “خیر” به این سؤال نمی‌دهد.

برای این‌که بدانید خرید بیت کوین با وجود قیمت بسیار بالایی که دارد و نوسانات شدیدی که تجربه می‌کند آیا هنوز هم سودمند است یا خیر؟ این مطلب را بخوانید تا به شما بگوییم که برای بررسی سودمند بودن خرید بیت کوین و سرمایه‌گذاری کردن روی آنچه عواملی را باید در نظر داشت؟ چقدر باید صبور بود؟ و به چه شاخص‌هایی باید اهمیت داد؟

آیا خرید بیت کوین سود دارد؟

به هر حال بیت کوین طلای ارزهای دیجیتالی است. یعنی در سرزمین کریپتوکارنسی‌ هیچ ارز دیگری به اندازه بیت کوین ارزشمند نیست. ضمن آن‌که اعلام رسمی محدود بودن تعداد بیت کوین‌ها سبب شد که این ارز دیجیتالی مانند طلا همیشه خواهان و خریدار داشته باشد.

اما در دو سال اخیر( یعنی سال 2019 و 2020 میلادی) چند دلیل عمده سبب شد که ارزش بیت کوین چند برابر شود. یکی از آن دلایل موضوع هاوینگ بیت کوین بود.

هاوینگ بیت کوین که هر 4 سال یک بار رخ می‌دهد به معنی نصف شدن میزان جایزه کشف بلوک بیت کوینی است. این جایزه که به ماینرها داده می‌شود و تعدادی بیت کوین رایگان است که پس از کشف هر بلوک به حساب آن‌ها واریز می‌شود، دسترسی افراد به بیت کوین رایگان را امکان پذیر می‌کند.

سود خرید بیت کوین

اما قانون بیت کوین می‌گوید که برای حفظ ارزش بیت کوین باید هر 4 سال یک بار میزان این جایزه نصف شود تا بیت کوین ارزشمند بماند. همین موضوع سبب می‌شود که قیمت بیت کوین هر 4 سال یک بار با یک رشد ناگهانی روبه رو شود. رشدی که تماماً به نفع صاحبان بیت کوین است.

آخرین هاوینگ بیت کوین در سال 2020 رخ داد و تا سال 2024 هاوینگ دیگری وجود نخواهد داشت. به همین دلیل اگر می‌توانید تا هاوینگ بعدی صبور باشید تا رشد انفجاری قیمت بیت کوین را ببینید، می‌توانید همین حالا بیت کوین بخرید.

دلیل دیگری که سبب شد قیمت بیت کوین در سال 2020 رشد چشمگیری داشته باشد، شیوع ویروس کرونا بود. وقتی سرمایه گذاران کلان نتوانستند به سود حاصل از فروش نفت و طلا دل‌خوش باشند، یک بار دیگر به خرید و فروش بیت کوین روی آوردند.

در این سال تقاضا برای خرید بیت کوین به شدت بالا رفت و هم زمان عرضه نیز کاهش پیدا کرد. این همان موضوعی بود که صاحبان بیت کوین به شدت به دنبال آن بودند. بنابراین خرید بیت کوین سود دارد اگر سرمایه گذاران کلان در بازار بیت کوین حرکت کنند و آن را به جنب و جوش وادارند.

پذیرفته شدن بیت کوین در جهان نیز عامل دیگری بود که سال به سال این ارز دیجیتالی را ارزشمندتر می‌کند. همین‌که عده بیشتری در جهان بیت کوین را بشناسند و مایل به خرید آن باشند سبب می‌شود که بیت کوین ارزشمندتر شود. بنابراین اگر از این منظر بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که آیا خرید بیت کوین سود دارد یا خیر؟ باید بگوییم بله. هرروز مردم بیشتری در جهان بیت کوین را می‌شناسند و قدرت نقد شوندگی و خرج پذیر بودن آن روز به روز بالاتر می‌رود.

سرمایه ‌گذاری روی بیت کوین

دلیل دیگری که بررسی کردن آن ثابت می‌کند که خرید بیت کوین سود دارد این است که بیت کوین نظام مالی خاصی است که در برابر تورم مصون است. در واقع تکنولوزی بلاکچین یک نظام بی‌نهایت است که هرگز دچار رکود و تورم نخواهد شد.

بیت کوین متعلق به هیچ فرد، گروه، دولت یا سرزمین خاصی نیست. به همین دلیل موضوعاتی که روی قدرت پول سایر کشورها اثر می‌گذارند، روی بیت کوین بی‌تأثیرند. مسائلی نظیر جنگ، خشک‌سالی، مشکلات داخلی، تحریم‌ها و… هرگز آن‌چنان که روی ارزش پول کشورهای درگیر اثر می‌گذارند، روی بیت کوین و ارزش آن مؤثر واقع نمی‌شوند. همین موضوع سبب می‌شود که از ابتدای بیت کوین تا به حال با کمی افت و خیز همیشه شاهد روند مثبت حرکت بیت کوین باشیم.

برای خرید و فروش بیت کوین به جز پول و یک کیف پول بیت کوینی نیاز به هیچ چیز دیگری وجود ندارد. همین موضوع باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری کردن روی بیت کوین برای همه افراد حقیقی امکان‌پذیر باشد. موضوعی که سبب می‌شود بیت کوین یک ارز دیجیتالی جهانی باشد و تعیین ارزش آن به مردمی وابسته باشد که صاحب آن هستند.

همه این دلایل نشان می‌دهد که هنوز هم باوجود قیمت بالای بیت کوین، خرید بیت کوین سود دارد و می‌توان با داشتن یک نگاه بلند مدت به آن، به سودی خوبی از این سرمایه‌گذاری دست پیدا کرد.

آیا سرمایه‌گذاری روی بیت کوین خطرناک است؟

اساساً کلمه سرمایه‌گذاری با واژه ریسک گره خورده است. نه فقط سرمایه گذاری روی بیت کوین، که سرمایه گذاری روی هر چیز دیگری پر از ریسک است.

خطر سرمایه ‌گذاری روی بیت کوین

در مورد بیت کوین، سقوط ناگهانی قیمت یا هک شدن هارد دیسکی که بیت کوین‌ها در آن ذخیره شده‌اند از جمله خطرات احتمالی سرمایه گذاری روی بیت کوین هستند.

در سال‌های اخیر همان‌قدر که بیت کوین رشد داشته، سقوط‌های دردناکی را هم تجربه کرده است. بنابراین همان‌طور که می‌بینید سرمایه‌گذاری روی بیت کوین خالی از خطر از دست رفتن اصل و سود سرمایه‌گذاری نیست.

بنابراین در اولین قدم باید بپذیرید که با یک سرمایه‌گذاری پر از ریسک رو به رو هستید که همان‌قدر که می‌تواند پرسود باشد، قادر است تمام زحمات شمارا به باد دهد.

خطرات سرمایه‌گذاری روی بیت کوین چیست؟

به طور اجمالی می‌توان گفت خطرات سرمایه گذاری روی بیت کوین شامل موارد زیر می‌شود:

  • خطر از دست رفتن سرمایه با هک شدن کیف پول بیت کوینی که البته راه حل های دارد که می توانید با مطالعه مقاله ” چطور امنیت دسترسی به حساب خود در Keepchange.Io را بالا ببریم ” از آن بهره مند شوید
  • گم‌شدن رمز کیف پول بیت کوینی که به معنی از دست رفتن تمام بیت کوین‌های موجود در آن است.
  • نوسانات شدید قیمت بیت کوین که دلایلی مختلفی مانند عدم تعادل در عرضه و تقاضا دارد.
  • مقررات جلوگیری یا محدود کردن خرید و فروش بیت کوین در صرافی‌ توسط دولت‌ها.
  • سرعت پائین تراکنش‌ها در مقایسه با حجم بالای درخواست.
  • و…

بنابراین همان‌طور که می‌بینید خرید بیت کوین سود دارد اگر همه موارد فوق را به‌عنوان ریسک سرمایه گذاری در نظر بگیرید. همچنین به اندازه کافی صبور و با حوصله باشید تا از خرید بیت کوین به سود دلخواه دست پیدا کنید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.