اطلاعاتی که برای خرید بیت کوین در ایران نیاز دارید به همراه مطالب آموزشی و آشنایی با بیت کوین

راهنمای “تبدیل بیت کوین به پول نقد” در ایران

0 150

تبدیل بیت کوین به پول نقد در ایران یکی از دغدغه‌های صاحبان این ارز دیجیتالی است. چون بیت کوین هنوز هم در ایران ارز رسمی محسوب نمی‌شود، بنابراین صرافی‌‌هایی که هر نوع ارز دیگری را به پول رسمی ایران تبدیل می‌کنند، به شکل قانونی و رسمی حق تبدیل بیت کوین به پول نقد را ندارند.
اما برای این‌که بتوانید بیت کوین را به پول نقد تبدیل کنید راهکارهای دیگری هم وجود دارد. این مطلب را بخوانید تا کمی در این خصوص و روش‌های تبدیل بیت کوین به پول نقد به شما اطلاعات بدهیم.

تبدیل بیت کوین به پول نقد از طریق صرافی‌های آنلاین

کار صرافی‌ها خرید و فروش ارز است. اما صرافی‌های رسمی در ایران هنوز اجازه خرید و فروش بیت کوین را ندارند. بنابراین اگر می‌خواهید بیت کوین خود را به تومان تبدیل کنید باید آن‌ها را از طریق صرافی‌های آنلاین بفروشید.

صرافی‌های آنلاین فضایی را فراهم می‌کنند که شما و فروشنده بتوانید در آن به معامله بیت کوین بپردازید. یعنی خود صرافی بیت کوین را از شما نمی‌خرد. آن‌ها در ازای این امکانی که برای شما فراهم می‌کنند، کارمزد دریافت می‌کنند؛ که در بیشتر مواقع فقط فروشنده است که باید مبلغ آن را پرداخت کند.

راهنمای تبدیل بیت کوین به پول نقد

اگر می‌خواهید برای تبدیل بیت کوین به پول نقد در ایران از این روش استفاده کنید، به این نکات توجه داشته باشید:

 • برای انتخاب صرافی آنلاین اصلاً عجله نکنید. چندین روز به اندازه کافی در این مورد تحقیق کنید که کدام صرافی بهتر و مورد اعتماد تر است.
 • در خصوص حجم معامله و میزان کارمزدی که بابت آن باید به صرافی پرداخت کنید، تحقیقات لازم را انجام دهید.
  شما به عنوان فروشنده بیت کوین باید در سایت صرافی عضو شده و احراز هویت کنید. در بسیاری از سایت‌های صرافی نام و نام خانوادگی اصلی، تصویر کارت ملی، گرفتن سلفی با موبایل در لحظه و ارسال آن جزو اطلاعاتی است که باید به صرافی بدهید تا امکان معامله ایجاد شود.
 • در صورتی که امکان آن وجود دارد با خریدار بیت کوین‌های خود پیش از انجام معامله تلفنی هم صحبت کنید. اگر بتوانید او را ببینید که خیلی بهتر است. چون میزان اعتبار و حقیقی بودن خریدار را می‌توان به این ترتیب سنجید.
 • اگر از صرافی‌های معتبر برای این کار استفاده کنید بعید است که بیت کوین ارسال شده به کیف پول خریدار واریز نشود. همچنین خریدار به ندرت می‌تواند ادعا کند که بیت کوینی به حساب کیف پول دیجیتالی او منتقل نشده است.
 • شما به عنوان فروشنده وظیفه دارید هزینه تراکنش بیت کوین را پرداخت کنید. اگر کارمزد تعیین شده توسط شما خیلی کم باشد ممکن است مدت‌های طولانی تراکنش شما در صف انتظار انجام شدن باقی بماند و بلاتکلیف باشد. در چنین مواردی اگر عجله دارید که زودتر به پول نقد خود برسید بهترین کار این است که مبلغ کارمزد را بالاتر ببرید.
 • در لحظه‌ای که می‌خواهید بیت کوین‌ها را به حساب مقصد واریز کنید تمرکز و آرامش کافی داشته باشید. زدن یک کد اشتباه می‌تواند همه بیت کوین‌های شما را به حساب غلطی واریز کند. طوری که دیگر هرگز به آن دسترسی نداشته باشید.

روش های تبدیل بیت کوین به پول نقد

فروش مستقیم بیت کوین به شخص حقیقی

یکی از روش‌های تبدیل بیت کوین به پول نقد در ایران، فروش مستقیم و بدون واسطه آن است. شما به عنوان صاحب بیت کوین، خودتان باید مشتری بیت کوین‌هایتان را پیدا کنید. برای این کار می‌توانید در وب سایت‌ها یا کانال‌هایی که مدت‌هاست کار خرید و فروش بیت کوین را انجام می‌دهند عضو شوید و آگهی فروش بیت کوین‌های خود را در آن قرار دهید.

بعد از این که توانستید متقاضی خرید بیت کوین را پیدا کنید، سر مبلغ با او به تفاهم می‌رسید. سپس در یک زمان مشخص و با یک تفاهم دوجانبه بیت کوین‌ها را مستقیم به کیف پول او منتقل می‌کنید و پس از تأیید تراکنش، خریدار پول شما را به حسابتان واریز خواهد کرد. در این مقاله انتقال بیت کوین به حساب بانکی را به صورت کامل توضیح داده ایم.

در خصوص فروش مستقیم و بی واسطه بیت کوین این موارد را نیز در نظر داشته باشید:

 • بهتر است توافق اولیه به صورت حضوری انجام شده و به جز شما و خریدار، افراد دیگری نیز به عنوان شاهد در جلسه تفاهم حضور داشته باشند.
 • خریدار بیت کوین می‌داند که فروش این ارز دیجیتالی و تبدیل آن به پول نقد در ایران چه کار دشواری است. بنابراین ممکن است قیمت پایینی برای بیت کوین شما تعیین کند. اما شما باید قدر دارایی خود را بدانید و زود تسلیم قیمت خریدار نشوید.
 • اگر می‌خواهید حجم مشخصی از بیت کوین‌های خود را به خریدار بفروشید، بازهم باید از طریق یک صرافی این کار را انجام دهید. برای انتخاب صرافی و مبلغ کارمزدی که باید پرداخت شود نیز به اندازه کافی تحقیق کنید.
 • اگر قرار است همه بیت کوین‌های خود را به همراه کیف پول دیجیتالی‌تان به خریدار بدهید، بهتر است معامله را حضوری انجام دهید و پول آن را بلافاصله دریافت کنید.
 • در انتخاب سایت یا کانالی که می‌خواهید بیت کوین‌های خود را در آن آگهی کنید به اندازه کافی وسواس داشته باشید. فضایی را برای درج آگهی فروش بیت کوین انتخاب کنید که به نظرتان اعتبار و قدمت بیشتری دارد و کاربران زیادی در آن آگهی خرید و فروش بیت کوین می‌گذارند.
 • اگر نمی‌خواهید به صرافی کارمزد بدهید از پلتفرم‌های واسط یا p2p برای اطمینان بیشتر استفاده کنید. این پلتفرم‌ها فضای مناسب را برای انجام معامله بیت کوینی فراهم می‌کنند. سایت Localbitcoin یکی از این پلتفرم‌ها است. پیشتر ما 6 سایت معتبر خرید و فروش را در یک مقاله به صورت کامل معرفی کردیم.

نقد کردن بیت کوین

فروش بیت کوین به صرافی‌های آنلاین مستقل

برخی از صرافی‌های آنلاین خودشان بیت کوین را به شکل مستقیم از فروشنده می‌خرند. این قبیل سایت‌ها از نوسانات لحظه‌ای قیمت بیت کوین بهره می‌برند. اما معامله در این نوع صرافی‌ها به کندی انجام می‌شود. چرا که بعضی اوقات حجم نقدینگی آن‌ها بسیار پایین است و امکان واریز لحظه‌ای پول بیت کوین‌های خریداری شده وجود ندارد.
مهم‌ترین نکته در خصوص این قبیل از صرافی‌ها بررسی قدمت و سابقه آن‌هاست. مثلاً سایت بایننس یکی از این صرافی‌های آنلاین مستقل است.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.